گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3076
تاریخ :1397/08/12 ساعت 09:00:11
تعداد بازدید: 84
معتادان، کودکان کار و متکديان مهاجر به زادگاه شان منتقل مي شوند اجراي طرح بزرگ ساماندهي معضلات اجتماعي در بندرعباس
email pdf word plus minus reset color
چند روزي از اجراي طرح جمع آوري معضلات اجتماعي بندرعباس شامل معتادان متجاهر، متکديان و کودکان کار مي گذرد و شهرداري با جديت سرگرم جمع آوري معتادان کارتن خواب شده است.

عکس اصلی خبر

 اين در حالي است که در ساليان گذشته  طرح جمع آوري معتادان، کودکان کار و متکديان بارها از سوي شهرداري و نيروي انتظامي اجرا شده ولي معضلات همچنان  پابرجا مانده است اينکه اين طرح چه تفاوتي با طرح هاي قبلي دارد و براي تشريح و اهداف اين برنامه مهم به سراغ مدير اجرايي طرح، اسماعيل موحدي نژاد معاون خدمات شهري رفته و نظر وي را جويا شديم.

معاون شهردار نيز در ابتدا به تشريح علل مهاجرت معتادان و ديگر اقشار نظير متکديان و کودکان کار پرداخت و بيان داشت: بندرعباس به دليل شرايط اقليمي مساعد، وضعيت تجاري و اقتصادي و همچنين احساسات و  خونگرمي مردمانش نسبت به مهاجرين، سال هاست پذيراي اين اقشار است و در اين زمينه با وجود اجراي طرح هاي متعدد معضلات اجتماعي همچنان پابرجا مانده بود.

وي افزود: مشکل اينجا بود که با وجود امکانات محدود در يک چرخه بي فايده اين دست افراد بخصوص معتادان را جمع آوري و پس از تحويل به سامان سرا و رسيدگي هاي اوليه مجددا رها مي شدند،  به همين خاطر و با تاکيد استاندار محترم و فرمانداري نشست هاي تخصصي با حضور مديران و مسوولان مربوطه از جمله دادگستري، نيروي انتظامي، بهزيستي و ستاد مبارزه با مواد مخدر استانداري برگزار شد و در خاتمه به نتيجه رسيديم که با توجه به محدوديت کمپ هاي ترک اعتياد استان، بهتر است با تعامل و گفتگو با مسوولان مربوطه، زمينه بازگشت معتادان، کودکان کار و متکديان مهاجر  را به زادگاه شان فراهم کنيم.

معاون خدمات شهري با اشاره به وضعيت ديگر کلان شهرها بيان داشت: اين روزها مدام در خبرها مي خوانيم که تبريز شهر بدون گدا لقب گرفته، اصفهان به قطب گردشگري کشور تبديل شده و شيراز مرکز فرهنگي کشور خوانده مي شود اما حساب اينجاست که چرا بندرعباس بايستي ميزبان معتادان، گدايان و کودکان کار اين استان ها باشد!

وي افزود: ما در اجراي اين طرح توانايي ميزباني از معضلات اجتماعي استان را داريم و مي توانيم در کمپ ماده 15، معتادان بومي که امکان ترک در آن ها وجود دارد  پذيرا باشيم همچنين در کمپ ماده 16 نيز مي توانيم معتادان با وضعيت حادتر  را اسکان دهيم و براي کودکان کار بومي نيز با گرفتن تعهد از والدين و معرفي به بهزيستي مي توان چاره انديشي کرد. ضمن اينکه طرحي نيز براي ساماندهي متکديان بومي داريم  اما براي خيل معتادان، متکديان و کودکان کار  مهاجر چه از لحاظ امکانات و چه از نظر بودجه در مضيقه هستيم و لذا بسيار منطقي است که اين افراد به زادگاه شان ارجاع شوند تا در کنار خانواده و با مساعدت مسوولان مربوطه ساماندهي شوند.

معاون شهردار در ادامه با اشاره با جديت استاندار در اجراي کامل اين طرح افزود: مهم ترين هدف ما در اين فرايند يافتن آماري واقعي از ميزان معضلات اجتماعي است، هم اکنون آمارهاي متفاوتي در ادارات ذي ربط وجود دارد بر همين اساس قصد داريم با جمع آوري کامل اين افراد به يک آمار واقعي از تعداد معتادان، متکديان و کودکان دست پيدا کنيم .

بخشي از افراد نظير کودکان کار عموما از اتباع خارجي هستند که بايستي تکليف آنها روشن شود. همتي استاندار هرمزگان نيز با جديت بر اجرايي شدن کامل طرح تاکيد دارند، طرح مذکور در چند مقطع زماني اجرا مي شود و  با توجه به شرايط ويژه اي که دارد، ابداعي و اولين بار است که در کشور اجرا مي شود منتها براي توفيق در اجراي اين برنامه، تعامل ديگر استان ها در تحويل معتادان و متکديان مهاجر ضروري به نظر مي رسد که البته مسئوليت اين  تعامل و زمينه ارجاع اين افراد به زادگاه شان به دبير ستاد مبارزه مواد مخدر استانداري واگذار شده است.

موحدي نژاد در پايان با اشاره به تعدد برنامه هاي طرح مذکور بيان داشت: علاوه بر جمع آوري و آمار گيري از  آسيب ديدگان اجتماعي در اين طرح با افرادي که در خيابان سد معبر ايجاد مي کنند و حتي با ساخت و سازهاي غير قانوني نيز برخورد خواهد شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3076
تاریخ :1397/08/12 ساعت 09:00:11
تعداد بازدید: 84
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی