گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3324
تاریخ :1398/10/24 ساعت 11:03:08
تعداد بازدید: 137
همت همگاني براي کمک به سيل زدگان جاسکي
email pdf word plus minus reset color
شهرستان جاسک و بشاگرد در حالي که سال ها با خشکسالي و کم بارشي دست و پنجه نرم مي کردند، در بارش اخير غافلگير شده و هم اکنون با گذشت چند روز از باران سيل آسا در محاصره سيل قرار گرفته اند.

عکس اصلی خبر

باران سيل آسا همانطور که انتظار مي رفت خسارت هاي سنگيني بر جاي گذاشت که به گفته بسياري از اهالي اين مناطق، طي دهه هاي اخير سابقه نداشته است. فرماندار جاسک نيز از بارش هاي اخير به عنوان سيل آساترين بارش در يکصد سال اخير ياد کرده و گفته که اين حجم بارش براي مردم قابل باور نبود به همين خاطر کسي انتظار چنين آبگرفتگي نداشت.

هفته گذشته و پيش از ورود اين سامانه بارشي، پيش بيني لازم براي حجم بالاي بارش صورت گرفته بود که البته همانطور که اعلام شد براي مرکز استان بارش قابل ملاحظه تري پيش بيني شده بود که عليرغم ميزان بالاي بارش خسارت کمتري وارد شد.

در منطقه شرق هرمزگان عليرغم اينکه بارش کمتري نسبت به مرکز استان رخ داد اما خسارت و آبگرفتگي
بي سابقه اي برجاي گذاشت که برخي دليل آن را عدم انتظار چنين بارش هايي از سوي مردم و حتي مسئولان و از سويي دوري از مرکز استان ذکر مي کنند که در اين بارش بيشترين توان مديريت بحران در محدوده مرکز استان بکار گرفته شد. به همين خاطر تمهيدات آنچناني براي جاسک انديشيده نشد. با همه اين اوصاف اما پس از بارش همه توان ها براي کمک رساني به مردم گرفتار در سيل به کار گرفته شده است.

بارش هاي سيل آسا علاوه بر خسارت هاي مالي، خسارت هاي جاني نيز در پي داشت که دو نفر جان خود را از دست دادند.

از سوي ديگر فعالان اجتماعي در کنار برخي سازمان هاي کمک رسان اقدام به جمع آوري کمک به مردم جاسک کرده اند. در همين ارتباط، کمک هاي غير نقدي و همچنين نقدي در جاي جاي هرمزگان در حال جمع آوري براي سيل زدگان جاسک و همچنين سيستان و بلوچستان مي باشد.

محمد رادمهر فرماندار جاسم در در تشريح کمک رساني گفته که بارندگيهاي شهرستان جاسک فوق سنگين و به گفته بزرگان منطقه بيسابقه در  صدسال گذشته بوده است. وي افزود: شدت بارندگي در شهرستان جاسک باعث شد رودخانههاي فصلي با شدت طغيان کنند و همچنين سد جگين با ارتفاع 4 متر سرريز شده و مناطق پاييندست آن دچار آبگرفتگي شدند.

فرماندار شهرستان جاسک تصريح کرد: رودخانه گابريک طغياني بيسابقه داشته و موجب شده تعداد زيادي از روستاها در محاصره آب قرار گيرند.

رادمهر عنوان کرد: خوشبختانه بارندگيها و سيل در منطقه تاکنون خسارت جاني به دنبال نداشته است، با پيگيريها و کمک مديريت بحران شهرستان، کمکهاي مردمي، شوراهاي شهرها و روستاها، عوامل نظامي، انتظامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بسيج، نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و تمامي ظرفيتهاي شهرستان جاسک بسيج شدند تا مردم را از وضعيت پيشآمده نجات دهند. وي با بيان اينکه چند اردوگاه براي اسکان موقت در منطقه گابريک ايجاد شده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه راههاي مواصلاتي ما با بخش ليردف در مسير کنارک کاملاً قطع شده، راه جاسک با بشاگرد همچنان مسدود است.

فرماندار شهرستان جاسک ادامه داد: راه ما با شهرستان ميناب نيز مسدود بود که خوشبختانه با تلاش راهداران بازگشايي شد.

رادمهر اضافه کرد: خسارتهاي زيادي در حوزههاي زيرساختي، بخش کشاورزي، راههاي روستايي و عمران شهري شهرستان جاسک وارد شده که در حال ارزيابي خسارت هستيم.

وي بيان کرد: در تلاش هستيم راههاي برخي روستاها که هيچگونه ارتباطي با آنها نداريم را بازگشايي کنيم و ارتباط خود را با روستاها برقرار و مشکلات آنها را برطرف کنيم؛ 9 روستا در شهرستان تخليهشده و اهالي اسکان داده شدهاند، در حال ارزيابي خسارت در اين روستاها نيز هستيم.

فرماندار شهرستان جاسک اظهار کرد:  متأسفانه راههاي مواصلاتي ما با استان سيستان و بلوچستان نيز کاملاً مسدود است و هيچگونه ارتباط زميني با اين استان نداريم.

رادمهر افزود: جا دارد از تلاشها و پيگيريهاي لحظهبهلحظه استاندار هرمزگان تشکر کنم چراکه از ابتداي بارندگي پيگير جلسات مديريت بحران در منطقه بوده و تمامي اتفاقات را رسد ميکند.

وي تصريح کرد: استاندار هرمزگان تيمهايي را به منطقه جاسک جهت کمکرساني و اقدامات لازم اعزام کرده و معاون امور عمراني استاندار نيز اکنون در منطقه حضور دارد، تيمهاي امداد و نجات هلالاحمر، تيمهاي زيرساختي برق، راهداري، مخابرات و ... نيز در منطقه حضور دارند و همه در تلاش براي خدمترساني به مردم هستند.

فرماندار شهرستان جاسک عنوان کرد: متأسفانه در برخي روستاها برق، خطوط تلفن و آنتنهاي تلفن همراه قطع است و در تلاش هستيم مشکلات را هرچه سريعتر برطرف کنيم.

به گفته وي، در همين ارتباط 5 روستاي شهرستان جاسک تخليه شد.

فرماندار شهرستان جاسک گفت: به علت طغيان رودخانه جگين و رودخانه گابريک 5 روستاي شهرستان جاسک تخليه شده است.

محمد رادمهر با بيان اينکه اين روستاها حصار، هنگستان، سورگلم، ديول و گنجک است، اظهار کرد: اين 5 روستا، يک هزار نفر جمعيت دارند که به نقاط امن انتقال داده شده اند. وي اضافه کرد: خوشبختانه با همکاري مردم خسارت جاني نداشته ايم، اما در حال ارزيابي خسارت بارندگي هستيم.

رادمهر با اشاره به اينکه در حال حاضر آب رودخانه جگين با حجم بالا در حال جريان است، تصريح کرد: تاکنون 9 روستاي شهرستان جاسک به دليل سيل تخليه شده است.

  قطع راه ارتباطي، برق و تلفن 22 روستاي بشاگرد

فرماندار شهرستان بشاگرد نيز گفت: به علت بارندگي و طغيان رودخانه جگين راههاي ارتباطي، برق و تلفن 22 روستاي بشاگرد قطع است.

احمد محمودي با اشاره به اينکه به علت بارندگي و طغيان رودخانه جگين راههاي ارتباطي، برق و تلفن 22 روستاي بشاگرد قطع است، اظهار کرد: از اين شمار 18 روستا در بخش گافر و پارامون و چهار روستا در بخش مرکزي بشاگرد واقع است.وي با بيان اينکه اکنون براي امدادرساني به بالگرد نياز است، تصريح کرد: پيشبيني ميشود طغيان رودخانه جگين چهار روز ديگر ادامه يابد و در اين مدت امکان رفتوآمد مردم بخش گافر و پارامون وجود ندارد.

  ستاد مديريت بحران استان در مناطق سيلزده جاسک و بشاگرد فعال است

استاندار هرمزگان نيز گفت: ستاد مديريت بحران استان بهصورت ميداني در مناطق سيلزده شهرستانهاي جاسک و بشاگرد در حال فعاليت و خدماترساني است و وضعيت اين روستاها بهصورت لحظهبهلحظه پيگيري ميشود.

فريدون همتي با اشاره به پيگيري و اقدامات مستمر ستاد مديريت بحران استان هرمزگان براي ارائه خدمات و امدادرساني به مناطق سيلزده شهرستانهاي جاسک و بشاگرد، عنوان کرد: در حال حاضر دو فروند بالگرد متعلق به نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ارتش جمهوري اسلامي ايران، در حال خدمترساني به روستاهاي سيلزده شهرستان جاسک هستند.

وي ادامه داد: همچنين يک فروند بالگرد هلالاحمر نيز از مرکز استان به شهرستان بشاگرد اعزامشده و در حال ارائه خدمات به روستاهاي سيلزده اين شهرستان است.

استاندار هرمزگان افزود: ارتباطات تلفني بسياري از روستاهاي سيلزده در اين شهرستانها، وصل شده است.

همتي تصريح کرد: حجم بسيار زياد آب رودخانهها و سيلاب پس از بارندگيهاي گسترده، باعث تخريب و مسدود شدن، برخي جادهها در اين منطقه ازجمله محور گابريک به ليردف و کنارک شده که باوجوداين شرايط سخت، عمليات بازگشايي اين محور با کمک نيروهاي سپاه و ارتش در حال انجام است.

وي با اشاره به اينکه اقلام غذايي در ميان ساکنان همه روستاهاي سيلزده در حال توزيع است، خاطرنشان کرد: ستاد مديريت بحران استان بهصورت ميداني در مناطق سيلزده شهرستانهاي جاسک و بشاگرد در حال فعاليت و خدماترساني است و وضعيت اين روستاها بهصورت لحظهبهلحظه پيگيري ميشود.

استاندار هرمزگان از تلاش همه نيروهاي امدادي و خدمات رسان و همکاري بسيار خوب نيروهاي سپاه و ارتش، تشکر و قدرداني کرد.

  کمکرساني ويژه اداره بنادر و دريانوردي جاسک به سيلزدگان

مدير اداره بنادر و دريانوردي شرق هرمزگان گفت: تدابيري اتخاذ شده تا تمامي امکانات و تجهيزات مستقر در بندر جاسک به کمک سيلزدگان اين شهرستان بيايد.

حميد رضا محمد حسيني در گفتوگو با فارس اظهار کرد: بدنبال بارش بيسابقه باران در مناطق شمالي شهرستان جاسک و قرار گرفتن روستاهاي متعددي از اين شهرستان در محاصره سيل، به اداره بنادر و دريانوردي جاسک دستور داده شده تا تمامي امکانات و تجهيزات موجود خود را براي کمک به سيلزدگان اين منطقه اعزام کند.

وي افزود: به همين منظور کار توزيع اقلام غذايي و امدادي در ميان سيلزدگان با هماهنگي فرمانداري اين شهرستان آغاز شده است.

مدير اداره بنادر و دريانوردي شهيد باهنر و شرق هرمزگان اضافه کرد: بيش از 2400 بسته بطري آب معدني، دهها بسته تن ماهي و تن لوبيا و بيش از 800 قرص نان از روز گذشته ميان سيلزدگان توزيع شده و اين روند ادامه دارد.

محمدحسيني گفت: تجهيزات و امکانات خودرويي بندر جاسک نيز براي انتقال کمکهاي امدادي و غذايي به مردم آماده است تا بتوانند در اين زمينه نيز به کمک مردم بيايند.

امداد رساني در حالي به مناطق مذکور انجام مي شود، سازمان هواشناسي پيشبيني باران و باد براي هرمزگان و جزاير از امروز سهشنبه تا 5 شنبه کرده است.

 اداره کل هواشناسي هرمزگان اعلام کرد: بررسي نقشههاي هواشناسي نشان دهنده تاثير سامانه ناپايدار جوي در جنوب کشور است که سبب ناپايداري جوي و دريايي در برخي نقاط استان هرمزگان طي روزهاي آينده خواهد شد.

عبور امواج ناپايدار تراز مياني جو در روزهاي سه شنبه و زبانههاي سامانه پرفشار در چهارشنبه و پنجشنبه موجب رگبار باران و رعد و برق و وزش باد نسبتا شديد  در مناطق دريايي استان و نواحي ساحلي خواهد شد به طوري که از ظهر سه شنبه تا اوايل چهارشنبه شاهد رگبار باران و رعد وبرق در جزاير خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان و وزش باد شديد شمال غربي (40-36کيلومتر در ساعت ) و مواج شدن خليج فارس تا 150 سانتيمتر خواهيم بود.

در روز جهارشنبه باد شديد شمال شرقي(42-36 کيلومتر در ساعت) درمناطق شرقي و مرکزي استان، تنگه هرمز، جزاير شرقي خليج فارس پيش بيني ميشود و سبب متلاطم شدن درياي عمان و مواج شدن دريا به ويژه در تنگه هرمز تا 180 سانتيمتر خواد شد.

در روز پنجشنبه نيز باد نسبتا  شديد شمال شرقي (36 کيلومتر در ساعت) در مناطق شرقي و مرکزي استان، تنگه هرمز و درياي عمان  و مواج شدن دريا تا 120 سانتيمتر پيش بيني ميشود.

در روز سه شنبه تا 5 شنبه در مناطق دريايي،  رگبار باران و رعد وبرق و وزش باد نسبتا شديد  و مواج شدن دريا پيشبيني ميشود و در مناطق شرقي و مرکزي استان نيز وزش باد شديد و ماندگاري هواي نسبتا سرد را خواهيم داشت.

  هواشناسي توصيه کرده که تمهيدات لازم براي سفرهاي دريايي در نظر گرفته شود.

از سوي ديگر رئيس سازمان مديريت بحران کشور گفته، براي تامين نيازمندي هاي مالي و مديريت وضعيت اضطراري دو استان سيل زده پيشنهاد اختصاص مبلغ نود ميليارد ريال اعتبار در قالب اعتبار هزينه اي به سازان برنامه و بودجه ارسال شد.

به گزارش مهر، اسماعيل نجار درباره اقدامات سازمان به منظور جبران خسارات بارندگيهاي شديد اخير در بعضي از مناطق کشور، گفت: در استانهاي جنوبشرقي و شرق کشور بارندگيهاي زيادي داشتهايم، به خصوص در استانهاي هرمزگان و سيستان و بلوچستان بارندگيها به شدتي بوده که، خساراتي به ساختمانها و تاسيسات زيربنايي وارد گرديد.

رئيس سازمان مديريت بحران کشور افزود: بر اين اساس مبلغ پنجاه ميليارد ريال براي استان سيستان و بلوچستان و مبلغ چهل ميليارد ريال براي استان هرمزگان به صورت در اختيار ستاد پيشگيري، هماهنگي و فرماندهي عمليات پاسخ به بحران دو استان قرار گيرد تا با رعايت ضوابط و مقررات و با نظارت سازمان مديريت بحران کشور براي جبران خسارات ناشي از بارندگي هزينه گردد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3324
تاریخ :1398/10/24 ساعت 11:03:08
تعداد بازدید: 137
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی