گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3274
تاریخ :1398/08/14 ساعت 10:59:33
تعداد بازدید: 130
رئيس دانشگاه علوم پزشکي: کمبود پزشک هست اعتراف مي کنيم
email pdf word plus minus reset color
کمبود پزشک و تکميل نشدن بيمارستان هاي نيمه تمام در استان هرمزگان به دغدغه بسياري از مردم تبديل شده و اين وضعيت حتي باعث گلايه نمايندگان استان در مجلس و حتي استاندار هرمزگان نيز شده است.

عکس اصلی خبر

  کاظم گلخني ـ نداي هرمزگان

به گفته کارشناسان کمبود پزشک متخصص و نبود تجهيزات درماني  در مناطق شرقي استان حاد تر است و بسياري از بيماران روستاهاي مناطقي همچون؛ جاسک ، سيريک ، بشاگرد و رودان مجبور هستند  در نبود پزشک متخصص براي درمان با صرف هزينه گزاف  راهي بيمارستان ميناب و بندرعباس شوند .بخشي از مردم  نيز از ساليان دور چندان تمايلي به درمان در بيمارستان هاي استان نشان نمي دهند و براي انجام عمل هاي جراحي و حتي معاينه  راهي استان هاي همسايه بخصوص يزد مي شوند.

دکتر فرشيدي رييس دانشگاه علوم پزشکي استان درگفتگو با نداي هرمزگان مي گويد: کمبود پزشک در استان را تکذيب نمي کنم ، هم اکنون 55 هزار دانشجوي پزشکي در کشور مشغول تحصيل هستند که آمار قابل ملاحظه اي است اما اين سيستم توزيع و اختصاص پزشک است که مشکل دارد وگرنه از لحاظ تعداد پزشک و دانشجوي علوم پزشکي آمارها مساعد است.

چندي پيش دکتر حسن حاجي زاده رييس شوراي اسلامي استان در ديدار با دکتر رضايي مدير کل بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت از کمبودهاي نرم افزاري و سخت افزاري وکمبود پزشک متخصص در بيمارستانهاي استان به خصوص مناطق شرقي استان گلايه کرد .دکتر حاجي زاده راهکار برون رفت از اين وضعيت را اختصاص سهميه پزشکي در کنکور سراسري ويژه مناطق محروم استآن برشمرد طرحي که به اعتقاد کارشناسان چندان توفيقي نداشت و آوردن رتبه هاي پايين کنکور به دانشگاه علوم پزشکي هم مشکلات کمبود پزشک مناطق محروم را
حل نکرد.

در همين ارتباط دکتر فرشيدي رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان گفت: در سال هاي گذشته حدود 30 نفر از محصلين بومي استان  با استفاده از سهميه مناطق محروم در دانشگاه علوم پزشکي جذب شده و فارغ التحصيل شدند  ولي آنها نيز به تعهدشان پايبند نبودند و بعد از مدتي فعاليت در زادگاهشان، مهاجرت کرده و در شهرهاي بزرگ مشغول طبابت شدند.

دکتر فرشيدي افزود: برخي از پزشکان غير بومي نيز که متعهد به کار در مناطق محروم استان شده اند با خبر شديم سر از مراکز درماني بخش خصوصي شهرهاي بزرگ در آورده اند ، اگر آنها در مراکز درمان دولتي مشغول بودند مي توانستيم بخاطر اين بد عهدي با آنها برخورد قانوني کنيم ولي با اين شرايط نمي توان با آنها برخورد کرد.

 در حوزه درمان کمبودها فقط شامل پزشک نمي شود و در بيشتر بيمارستان هاي مناطق شرقي استان کمبود تجهيزات پزشکي و کادر درماني مجرب احساس مي شود.  در همين رابطه برخي تاسيس دانشگاه علوم پزشکي در استان را چاره  برون رفت از مشکلات درماني در دراز مدت  تلقي مي کنند ، از اين رو قرار است در آينده  دو دانشگاه علوم پزشکي ديگر در ميناب و بندرلنگه ايجاد شود .

در همين پيوند  هاشمي تختي نماينده بندرعباس در مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: در اين سالها همواره به دنبال افزايش سهميه در باب تقويت چارت درماني بودهايم و حتي در چندين مقطع با مراجعه به وزراي بهداشت و درمان تقاضاي افزايش سهميه نيروي انساني دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان را داشتيم و درخواست کرديم  همانند ساير استانها تعداد دانشگاههاي علوم پزشکي استان را افزايش دهند کما اينکه سيستان و بلوچستان در حال حاضر داراي سه دانشگاه علوم پزشکي بوده که اين امر ميتواند سبب توسعه و پوشش بيشتر چتر خدمات پزشکي درماني و سلامت شود.

 عضو کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه در حال حاضر شرايط خوبي در استان با توجه به هماهنگي هاي موجود در بين مجمع نمايندگان و استانداري رقم خورده است، افزود: در پي رايزني براي سفر و حضور ميداني رئيس و اعضاي کميسيون بهداشت ودرمان در مجموعه هاي فعال دانشگاه علوم پزشکي استان هستيم که اين حضور با توجه به شرايط همدلي موجود در استان مي تواند سبب تحولات اساسي شود.

 وي گفت: اين حضور ميداني ميتواند منتج به اين باشد که بتوانيم مصوبات گذشته که شامل اعتبارات خوبي نيز هست اجرايي کنيم.

 هاشمي تختي، افزود: تحقق مصوبات گذشته مي تواند مشکلات تجهيزاتي، نيروي انساني و … را در مجموعه علوم پزشکي استان رفع کند.

در همين ارتباط دکتر فاطمه نوروزيان مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان هرمزگان گفت : ما نيز به کمبود پزشک در استان معترف هستيم اما جذب پرسنل درماني توسط دانشگاه علوم پزشکي استان
 انجام نمي شود.

دکتر نوروزيان افزود: براي استخدام کادر درماني و جذب و استخدام پزشک ، دولت و وزارت بهداشت و درمان بايد مجوز استخدام صادر نمايند.

وي افزود: با اين حال علوم پزشکي استان براي رفع کمبود پزشک و کادر درماني بيمارستان هاي استان پيگيري هاي زياد انجام داده و اخيرا وزارت بهداشت در آزمون استخدامي اخير مجوز استخدام بيش از 200 نفر را صادر کرده است .

مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان هرمزگان بيان کرد، با اينکه متقاضي استخدام هزار نفر را داشتيم اما فقط مجوز استخدام بيش از 200 نفر را صادر کردند .وزارت بهداشت و درمان به دليل تکميل نشدن بيمارستان هاي در حال احداث استان با تقاضاي استخدام هزار نفر کادر درماني  در استان مخالفت کرد و عنوان کردند تا بيمارستان هاي در حال احداث استان تکميل نشود مجوز استخدام بيشتر صادر نمي شود.

نوروزيان با گلايه از کند بودن روند تکميل بيمارستان هاي در حال احداث استان بيان کرد، اگر شرکت نفت ستاره خليج فارس و خيرين و ديگر متوليان در تکميل بيمارستان ها و تعهداتشان تلاش بيشتري مي کردند مشکل کمبود کادر درماني و پزشک تا حدود زيادي حل شده بود.

وي در ادامه از استقبال بيشتر متقاضيان غير بومي براي استخدام در مرکز درماني استان خبر داد و افزود: مشکل اينجاست که افراد بومي چنداني براي استخدام در کادر درماني استان مراجعه نکرده اند و اغلب متقاضيان غير بومي هستند، اين افراد بعد از استخدام و چند سال کار متقاضي انتقال به خارج از استان مي شوند و اين وضعيت باعث کمبود کادر درماني بيمارستان هاي استان
شده است.

با وجود شدت کمبودها در شرق استان مشکلات درماني در غرب هرمزگان نيز کم و بيش احساس مي شود در همين ارتباط شهاب رضايي از فعالان اجتماعي بندر خمير گفت : تنها بيمارستان خير ساز اين شهرستان فاقد مراقبت هاي قلبي و پزشک متخصص است.

وي گفت: در بيمارستان بندر خمير  معمولا بيمار پس از معاينه توسط پزشک عمومي به مرکز استان ارجاع داده مي شود که اين خود در روند بهبود و درمان فرد آسيب ديده بخاطر تاخير در معاينه خطرناک و ممکن است براي بيمار مخاطراتي داشته باشد.

رضايي گفت:  بسياري از روستاهاي شهرستان خمير فاقد درمانگاه و يا پزشک هستند و اغلب بيماران مجبورند با پيمودن مسافت زياد و  هزينه دو چندان براي درمان به بندرعباس بروند.

با اين حال به سبب پراکندگي جمعيتي و دستورالعمل هاي قانوني مشکلاتي پيش روي توسعه درماني استان قرار گرفته که گذر از آن را براي مديران علوم پزشکي سخت است .

دکتر فرشيدي مي گويد:  براي توسعه  مراکز  درماني  استان طبق سند راهي که در کشور تهيه شده استانداردهايي نظير ميزان جمعيت باعث شده تا نتوانيم در نقاط کم جمعيت بيمارستان ايجاد کنيم به طور مثال طبق سند راه حوزه درمان به ازاي 15 هزار نفر جمعيت در مناطق کوهستاني و به ازاي 10 هزار نفر جمعيت در مناطق بياباني مي توان مراکز درمان بستر ايجاد
کرد.

با اين حال موفق شديم مرکز اورژانس بشاگرد را به بيمارستان ارتقا دهيم منتها در اين بيمارستان به لحاظ جمعيت کم منطقه نمي توان توقع حضور پزشکان متخصص داشت ولي  تلاش مي کنيم  تا پايان سال با حضور دو متخصص داخلي و اطفال در بيمارستان بشاگرد زمينه ويزيت و معاينه بيماران فراهم شود تا چنانچه لازم بود اين بيماران براي عمل جراحي به بيمارستان ميناب اعزام شوند.

جدا از مشکلات تامين کادر درماني در مناطق محروم عوامل بي ميلي پزشکان به فعاليت در اين مناطق نيز قابل تامل است .يکي از پزشکان به نداي هرمزگان گفت:  فعاليت يک پزشک متخصص در مناطق محروم استان فقط منوط به تامين معيشت يا منزل سازماني نمي شود ، برخورد فرهنگي جامعه در اين مناطق با پزشکان در الويت است و پزشک بايد در امنيت کامل و به دور هر اهانت و مشکلاتي از اين دست فعاليت کند ،علاوه بر اين مشکلات مهمي نظير خرابي جاده  ها ، نبود آب بهداشتي ، نبود امکانات حداقلي رفاهي و مدارس با کيفيت باعث شده تا در نبود اين زير ساخت ها حتي پزشکان بومي منطقه هم رغبتي به فعاليت در زادگاه خود نداشته باشند.

طبق اعلام اداره کل آموزش و پرورش استان امسال 80 دانش آموز هرمزگاني موفق به ورود در رشته هاي پزشکي و دندان پزشکي دانشگاه هاي کشور شده اند . حال بايد ديد اين دانشجويان بعد از فارغ التحصيلي  براي فعاليت راهي زادگاه خود خواهند شد و يا اينکه همچون اسلاف خود  در مراکز درماني  شهرهاي بزرگ مشغول کار خواهند شد .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3274
تاریخ :1398/08/14 ساعت 10:59:33
تعداد بازدید: 130
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی