گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3224
تاریخ :1398/05/14 ساعت 09:16:45
تعداد بازدید: 244
صف آرايي در مقابل قاتلان سرگردان
email pdf word plus minus reset color
در پي بالا گرفتن انتقادات از سرگرداني شترها در جاده هاي استان هرمزگان بخصوص شرق استان هرمزگان اطلاعيه هايي از سوي مسئولان مربوطه صادر شد.

عکس اصلی خبر

طي هفته هاي اخير چند مورد تصادف با شتر که موجب مرگ تعدادي از هرمزگاني ها شده مورد انتقاد مردم و همچنين ائمه جمعه قرار گرفت. در تازه ترين انتقادات امام جمعه موقت سيريک به اين موضوع واکنش نشلن داد.

بيشترين مرگ ناشي از تصادف با شتر از شرق هرمزگان گزارش شده است اما محدود به اين مناطق نيست و مرکز و غرب هرمزگان نيز شاهد جان دادن شهروندان در مسيرهاي جاده اي است.

در پي افزايش تصادف با شتر طرح پلاک گذاري شترها نيز طي سال هاي اخير اجرا شده است اما عليرغم اجراي اين طرح مردم شاهد افزايش مرگ و مير ناشي از تصادف با شتر هستند. به عقيده مسئولان مربوطه، بيشتر شترهاي که در تصادف دخيل هستند فاقد پلاک هستند. صاحبان شترهايي که قبلا در طرح پلاک گذاري مشارکت داشته اند کمتر در زمان شب رها هستند و از اين رو تصميم گرفته شده تا هر شتر سرگرداني که در زمان شب در مسير جاده ها مشاهده شد مشمول جريمه صاحبان و يا ذبح شترها شود.

در همين حال محمد رادمهر فرماندار شهرستان جاسک در گفتوگو با ايسنا، اظهار کرد: متأسفانه شترهايي در سطح جادههاي شهرستان بدون ساربان رها شدهاند، وارد جاده ميشوند و با وسايل نقليهاي که در جاده تردد دارند برخورد ميکنند.

وي افزود: اقدامات زيادي در اين خصوص انجام دادهايم، جلسات متعددي با شوراها و دستگاههاي مرتبط برگزار شده و اقدامات زيادي با همکاري با دهياريها، شوراها، ائمه جمعه، قوه قهريه براي فرهنگسازي در اين زمينه صورت گرفته است.

فرماندار جاسک تصريح کرد: پيگيريها و مکاتبات زيادي از زمان فرمانداران گذشته تاکنون صورت گرفته، برخورد قهريه نيز شده، شترها را گرفته و ذبح کردهاند اما متأسفانه نتيجهاي نداشته است.

رادمهر راهحل اين مشکل را پرواربندي شترها، ايمنسازي مسير، نصب گاردريل، و علامتگذاري نقاط حادثهخيز عنوان کرد و افزود: بيشتر شترها پلاککوبي شدهاند، نوارهاي شبرنگ براي آنها نصب شده اما بازهم شاهد برخي اتفاقات هستيم و بايد خود مردم روستاها نيز با ما همکاري کنند.

وي خاطرنشان کرد: در شهرستان جاسک 9 هزار نفر شتر داريم و  جهاد کشاورزي و بخش خصوصي بايد در حوزه پرواربندي شتر ورود کنند، ما نيز ميتوانيم در دو الي سه نقطه شهرستان جاسک زمين در اختيار سرمايهگذار بگذاريم.

فرماندار جاسک ادامه داد: در صورت ورود جهاد کشاورزي و بخش خصوصي درزمينه پرواربندي شترها ميتوانيم صنعتي را در اين منطقه رونق دهيم و اشتغال ايجاد کنيم که تأثير زيادي در توسعه شهرستان و استان دارد و وضعيت حوادث جادهاي درزمينه شترها نيز ساماندهي ميشود.

رادمهر با اشاره به اينکه در تمام دنيا در جادههايي با اين شرايط در دو طرف جاده گاردريل نصب ميشود، اضافه کرد: راه و شهرسازي بايد براي ايمنسازي جادههاي شهرستان جاسک پايکار بيايد، کل منطقه از سيريک تا جاسک 150 کيلومتر است.

وي با تأکيد بر اينکه با جديت پيگير اين موضوع هستيم، اظهار کرد: البته خودمان از طريق دهياريها و شوراها برخي مسيرها را تابلو گذاري کردهايم اما متأسفانه افرادي که از مناطق ديگر ميآيند توجهي به اين علائم ندارند.

مراجع ذيصلاح شترهاي سرگردان را جمع اوري کنند

 معاون توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان نيز در واکنش به اين اتفاق گفت: مراجع ذيصلاح شترهاي سرگردان را از جاده هاي هرمزگان جمع آوري کنند.

طهماسب غلامپور بيان داشت: در پي دريافت گزارشهايي مبني بر وجود تعدادي شتر سرگردان در شهرستان سيريک ، بررسي موضوع در دستور کار جهاد کشاورزي قرار گرفت تا مراجع ذيصلاح با هماهنگي دادستاني نسبت به جمع آوري شترهاي سرگردان اقدام کنند غلامپور  گفت: شترهاي سرگردان و بدون پلاک گذاري  به مثابه کالاي قاچاق بوده و بايستي جمعآوري شود. وي افزود: مراجع قانوني مي توانند از مالکان شترها تعهد کتبي اخذ کرده و  در صورت مشاهده دوباره در اراضي ملي ، ذبح شوند. غلامپور ادامه داد: سال گذشته جلسات متعددي بامحوريت فرمانداري ها بخشداران ودهياران وصاحبان شتر برگزار گرديد و از مجموع 4500تا 5000 نفر شترشهرستان سيريک بالغ بر3500نفرشترهويت گذاري شده و آمادگي جهت هويت گذاري بقيه شترهاهم وجود دارد .

وي افزود : حسب قانون هرگونه دام بدون هويت وسرگردان قاچاق محسوب ميشودکه بايدبرخوردلازم صورت پذيرضمن اينکه اين معاونت علاوه هويت گذاري آمادگي اجراي  صنعتي درمحيط بسته باتقاضاي شترداران رادارد.

 معاون توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان ادامه داد : در طرح هويت گذاري شترها در استان که از سال 96   شروع شده، اطلاعات 19600  نفر شتر در سامانه اصلاح نژاد دام کشور ثبت  شده است .

غلامپور  اظهار داشت: براساس آمارها جمعيت دامي شتر در هرمزگان افزون بر 21 هزار نفر است که در سالهاي گذشته بيش از 80 درصد از جمعيت  شتر در سطح استان هويت گذاري شده که با احتساب هويت گذاري در سالجاري ، تمام شترهاي استان هويت گذاري خواهند شد.

وي خاطرنشان کرد: اجراي اين طرح با هدف ثبت و احراز مالکيت شتر، تهيه آمار دقيق از جمعيت پراکنش دام، برنامه ريزي جهت اقدامات اصلاح نژادي و دسترسي سريع به اطلاعات، رديابي دام از مزرعه تا کشتارگاه، کنترل هاي قرنطينه اي و بهداشتي تا پايان امسال ادامه دارد.

غلامپور ادامه داد :در شرق استان هرمزگان با توجه به شرايط کويري و جغرافيايي، برخي روستائيان با پرورش شتر معيشت خود را مي گذرانند که بيشتر اين شترها در بيابان ها رها شده و با حرکت در جاده، حادثه آفرين مي شوند. وي جاده ميناب و جاسک، سيريک و بشاگرد به علت تردد حيوانات اهلي به ويژه شترهاي سرگردان و بدون چوپان را از جاده هاي پرخطر استان هرمزگان برشمرد و گفت :  هر سال مواردي از تصادف هاي منجر به فوت و مصدوميت در اين جاده گزارش مي شود.

حضور شبانه شترها در برخي راههاي ارتباطي هرمزگان تاکنون منجر به بروز حوادث رانندگي و تلفات و خسارت شده است و از آنجايي که شترها هيچ نشانه اي نداشتند امکان شناسايي مالکان آنها مقدور نبود، با پلاک دار شدن شترها علاوه بر دقت بيشتر مالکان شترها در نگهداري از اين حيوان اهلي، از بروز مشکلات متعدد از جمله قاچاق شتر نيز جلوگيري مي شود. در طرح هويت گذاري شترها يک پلاک شناسايي حاوي يک کد پانزده رقمي بر روي شتر نصب مي شود که تمام اطلاعات شتر و مالک شتر بر روي سامانه اي خاص و آنلاين ثبت مي شود و تمام اين اطلاعات براي اداره هاي ذي نفع قابل دسترسي است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3224
تاریخ :1398/05/14 ساعت 09:16:45
تعداد بازدید: 244
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی