گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3505
تاریخ :1399/07/23 ساعت 08:58:55
تعداد بازدید: 210
پیگیری گلایه ها از کمبود مدرس و بکارگیری سرباز معلم در مدارس هرمزگان؛ آموزش و پرورش: بخشی از کمبودها را با سرباز معلم جبران کردیم نه همه
email pdf word plus minus reset color
تامین معلم مدارس همواره با چالش های زیادی مواجه بوده است. این کمبودها در مناطق روستایی بویژه در شرق استان هرمزگان که پراکندگی روستایی بسیار بالاست بیشتر مشهود است.

عکس اصلی خبر

کاظم گلخنی ـ ندای هرمزگان

اگرچه شرایط امروز نسبت به سال های گذشته بهتر شده اما این کمبود همچنان احساس می شود و اولیا نگران آینده تحصیل فرزندان شان هستند .

این کمبودها باعث شده تا برخی معلمان در چند پایه تدریس داشته باشند و یا بعضا یک معلم بین چند مدرسه در تردد باشد تا بتواند این خلاء را پر کند. یکی دیگر از روش های جبران کمبود معلم استفاده از سرباز معلم است .

خلاء کمبود معلم در شرق استان هرمزگان امسال نیز محسوس است بطوریکه در شرقی ترین منطقه جاسک روستاهای جانوری، نوگین و گیشدان از توابع شهر لیردف مشکلات آموزشی باعث گلایه فعالان اجتماعی این منطقه محروم شده است. آنها معتقدند کمبود معلم باعث شده تا آموزش و پرورش برای جبران این خلاء از سرباز معلم استفاده کند که این موضوع باعث کاهش کیفیت آموزشی شده است. اما آموزش و پرورش استان هرمزگان معتقد است، فقط بخشی از کمبودها را با سرباز معلم جبران کرده است و هیچ گاه معلمان بی انگیزه و بدون دانش را جذب نمی کند

در همین پیوند یکی از فعالان اجتماعی شرق جاسک به ندای هرمزگان گفت:مناطق محروم جانوری و نوگین گیشدان به معلم با تجربه نیاز دارد این که اغلب مدارس این منطقه توسط سرباز معلم اداره شود چندان کمکی در ارتقای آموزشی دانش آموزان نخواهد کرد .

وی گفت: آموزش و پرورش استان هرمزگان با دولتی کردن مدارس منطقه و  اعزام سرباز معلمین به روستاهای منطقه کوهستان باعث پایین آمدن کیفیت آموزش شده است. وی گفت:  سرباز معلمی که در اولین  سال خدمتش قرار دارد و باید  در کلاس چند پایه تدریس کند، سرباز معلمی که هیچ ذوق و شوقی و تجربه ای برای درس دادن ندارد سرباز معلمی که با اجبار برای گذارندن خدمت دوره سربازی باید مناطق دور دست کوهستان برود چطور می تواند باعث افزایش کیفیت آموزش در روستاهایی شود که در نبود اینترنت،تبلت  و کلاس های نوساز  در رنج است. در همین پیوند اداره کل آموزش و پرورش استان در پاسخ به این انتقاد گفته همه مدارس وقتی تأسیس می شوند دولتی هستند و مدارسی که توسط اشخاص ساخته می شود غیر دولتی هستند و برای تأسیس آنها، افراد با توجه به شرایط اقدام به گرفتن مجوز می کنند که پس از راه های قانونی مجوز تأسیس برای آنها صادر می شود .

بر اساس اعلام آموزش و پرورش، دانش آموزان در مدارس کم جمعیت کوهستانی و نیز مدارس روستائی توان پرداخت هزینه های مدارس غیر انتفاعی رو ندارند و به همین خاطر مدارس دولتی با هدف بسط و توسعه عدالت آموزشی و دسترسی همه افراد به آموزش بوجود می آیند .

آموزش و پرورش هرمزگان می گوید: در تمامی مقطع تحصیلی ابتدائی، متوسطه اول و دوم در استان حدود 30 هزار معلم وجود دارد که از این تعداد معلم شاغل، 397 سرباز معلم هستند. پس همه مناطق با سرباز معلم پوشش داده نشده است .

مطابق قانون جذب سرباز معلمان، جذب سرباز معلم به جز در مرکز استان که ممنوع می باشد، در شهر ها و روستاها با اولویت روستاها می باشد و از طرفی به خدمت گرفتن سرباز معلمین برای جبران کمبود معلم در دروسی هست که کمبود وجود دارد. چون روستاها بیشترین کمبود ها را معلم دارند بنابراین در مدارس روستائی بیشتر به کار گرفته می شوند .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3505
تاریخ :1399/07/23 ساعت 08:58:55
تعداد بازدید: 210
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی