گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3322
تاریخ :1398/10/22 ساعت 10:53:44
تعداد بازدید: 158
جزئياتي از سيلاب اخير در هرمزگان
email pdf word plus minus reset color
استاندار هرمزگان گفت: سيل در استان تلفات جاني در پي نداشته و در حال بررسي ميزان خسارات هستيم.

عکس اصلی خبر

  محمدرضا قنبرپور

وي اضافه کرد:تمامي نيرويهاي امدادي و ستادي استان در زمان بارندگي در حالت آماده باش و مشغول خدمت رساني به مردم بوده اند.

همتي با اشاره به اينکه شخصا از روستاهاي شميل و چهچکور بندرعباس که بيشتر درگير سيل بودند، بازديد کرده است، بيان کرد: اوضاع به طور کامل کنترل کرديم.

استاندار هرمزگان به تخليه بخشي از آب سد شميل هم اشاره کرد، افزود: به دليل جلوگيري از هرگونه آسيب بخشي از آب اين سد با رعايت نکات ايمني تخليه شد.

همتي با اشاره به اينکه سيل به برخي زيرساختهاي استان از جمله راهها خسارات زيادي وارد کرده است که در حال بررسي ميزان خسارات هستيم، خاطرنشان کرد، حجم آب برخي رودخانه ها تا چند روز پس از پايان بارندگي هم زياد است و از هم استانيها مي خواهيم تا از نزديکي به رودخانهها جدا خودداري کنند.

  سيل در بندرعباس تلفات جاني نداشت

حسن اميني نيز در گفتگوي تلفني با نداي هرمزگان گفت: بارندگي اخير در بندر عباس موجب فرو نشست زمين و ريزش کوه در برخي از مناطق بندرعباس شده است که خوشبختانه تلفات جاني در پي نداشته است .

وي افزود: حوادث بيشتر در مناطق حاشيه شهر رخ داده اند.

اميني با اشاره به حادثه منزل مسکوني در محله اوزيها بيان داشت: براورد ميزان خسارت مالي پس از نظرات کارشناسي از طريق مراجع ذي صلاح به سمع و نظر مردم بندرعباس خواهد رسيد.

اين مقام مسئول تصريح کرد: در مناطق ديگر نيز آب گرفتگي معابر و ريزش برخي ديوارها گزارش شد، که پس از دريافت خبر وقوع حادثه تيم هاي عملياتي به محل اعزام شدند و خوشبختانه صدمه جاني به شهروندان وارد نگرديد.

  حادثه در کارخانه يخ حاجي آباد دو مجروح و يک فوتي بر جاي گذاشت

مديرکل روابط عمومي و امور بين الملل دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان در گفتگوي تلفني با خبرنگار ما از حادثه در کارخانه يخ مسير حاجي آباد بندرعباس خبر داد و گفت: به دليل ريزش بخش هايي از يک ديوار در محدوده اين کارخانه دو نفر مصدوم و يک فوتي گزارش شده است.

وي تصريح کرد: علت اين حادثه در دست بررسي است و گزارش نهايي از حوادث اخير به زودي از طريق رسانه هاي جمعي منتشر خواهد شد.

فاطمه نوروزيان گفت: تا کنون از بندرعباس و استان هيچکس به دليل ريزش و حادثه در اثر بارندگي و آبگرفتگي به اورژانس مراجعه نکرده است.

بر اساس اين گزارش در ميناب نيز حوادث مشابهي رخ داده است.

پس از بارندگي هاي اخير تعدادي از ديوارهاي منازل در محله پاکوه ميناب نيز تخريب شده است.

به گزارش نداي هرمزگان و به نقل از ايسنا؛ اهالي اين محله اين حوادث سالها است در اين محله رخ مي دهد اما تا کنون از سوي مسوولين اقدام جدي صورت نگرفته است. با توجه به کوهپايه اي بودن منطقه امکان ريزش و خسارت وجود داد. گفتني است اين محله از مناطق قديمي بوده و در مرکز شهر قرار دارد.

  70 مورد عمليات امدادرساني نجاتگران هلال احمر در سيلاب و آبگرفتگي هرمزگان

مديرعامل جمعيت هلال احمر هرمزگان گفت: از اواخر روز پنجشنبه(19 دي ماه) ، نجاتگران جمعيت هلال احمر هرمزگان، 70 مورد عمليات امدادرساني مربوط به سيلاب و آبگرفتگي در منازل مسکوني و معابر شهري
 انجام داده اند.

مختار سلحشور با اشاره به شروع بارندگي هاي شديد و سيل آسا در هرمزگان، اظهار کرد: در پي ورود سامانه بارشي به هرمزگان، نجاتگران جمعيت هلال احمر به حالت آماده باش در آمده و اقدام امدادرساني به حادثه ديدگان متاثر از سيل، آبگرفتگي معابر و منازل کردند.

وي تصريح کرد: از اواخر روز پنجشنبه تا به اين لحظه نجاتگران جمعيت هلال احمر در سطح استان، 70 مورد عمليات امدادرساني مربوط به سيلاب و آبگرفتگي در منازل مسکوني و معابر شهري انجام داده اند.

مديرعامل جمعيت هلال احمر هرمزگان بيان کرد: بالغ بر 150 نفر از امدادگران و نجاتگران هلال احمر هرمزگان در شهرستان هاي “بندرعباس”، “قشم”، “بندرلنگه”،”ميناب”، “سيريک”و “رودان” نسبت به امدادرساني و رفع آبگرفتگي منازل اقدام کرده اند. وي ادامه داد: اقلام امدادي نيز متناسب با شرايط و نياز حادثه ديدگان در مناطق متاثر از بارندگي توزيع شده است.

سلحشور ضمن تاکيد بر توجه مردم استان به هشدارهاي سازمان هواشناسي و مديريت بحران در راستاي کاهش حوادث احتمالي، از آمادگي کامل امدادگران جمعيت هلال احمر هرمزگان و ادامه روند امدادرساني به شهروندان خبر داد. وي خاطرنشان کرد:شماره تماس 112(نداي امداد) آماده پاسخگويي به مردم است لذا مردم در صورت نياز و بروز مشکل ميتوانند با اين شماره تماس بگيرند تا در اسرع وقت به آن رسيدگي شود. همچنين ايسنا گزارش کرده بود که در پي بارندگي اخير جواني اهل کوخرد شهرستان بستک به منطقه مروا بستک رفته بود که ناپديد شده است.

فرماندار بستک نيز در تشريح بارش بارندگي اين شهرستان گفت: در پي بارندگيهاي شديد در شهرستان بستک دو سد در مناطق جناح، کوخرد و هرنگ سرريز کرد و منازل مسکوني حريم رودخانه را تخليه کرديم.

سيد شمسالدين حسيني قتالي اظهار کرد: در پي طغيان رودخانهاي فصلي در شهر جناح منازل مسکوني حريم رودخانه را تخليه کرديم.

وي افزود: بيشتر بارندگي شهرستان بستک در بخشهاي جناح و کوخرد و هرنگ بود که در پي آن دو سد بزرگ در اين مناطق پر شد؛ در 30 سال گذشته اين سدها سرريز نشده بود و اين سرريز باعث شد برخي مناطق شهرستان بستک به مخاطره بيفتد و تاريکي شب نيز باعث ايجاد ترس و وحشت بين مردم شد که درنهايت آسيبي به کسي وارد نشد.

فرماندار شهرستان بستک عنوان کرد: بارندگي در شهر بستک 99.7 و نزديک به 100 ميليمتر و در شهر جناح و کوخرد هرنگ 142 ميليمتر بوده است.

حسيني قتالي تصريح کرد: در حال حاضر وضعيت شهرستان بستک و شهر جناح عادي است و مشکل خاصي نداريم. از سوي ديگر ساير شهرستان هاي استان هرمزگان درگير طغيان رودخانه بودند که باعث ايجاد مشکلاتي در مناطق مختلف استان هرمزگان شد.

بارش باران که در جزيره قشم به طور بي سابقه اي باريده بود باعث جاري شدن سيلاب در منازل شد بطوريکه تردد در برخي محله ها امکان پذير نبود و سيلاب وارد خانه ها شد.

همچنين بخشي از محورهاي جزيره قشم بر اثر سيلاب مسدود شد.

همچنين در شهرستان خمير حوادثي در پي بارندگي رخ داد که يکي از اين حادثه ها، سقوط يک دستگاه خودروي سواري به داخل آبنما بود که راننده و سرنشينان آن نجات يافتند.

روز گذشته نيز بارش هاي قابل توجهي در شرق استان نيز بوقوع پيوست که گزارش آن در شماره بعد منتشر مي شود.

  در گفتگوي تلفني با استاندار:

معاون اول رئيس جمهور سيلاب در هرمزگان را بررسي کرد

 اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در گفتگوي تلفني با فريدون همتي استاندار هرمزگان، آخرين وضعيت هرمزگان با توجه به بارندگيهاي گسترده روزهاي جمعه و شنبه را مورد بررسي قرار دادند.

اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در گفتگوي تلفني با دکتر فريدون همتي استاندار هرمزگان، آخرين وضعيت استان هرمزگان با توجه به بارندگيهاي گسترده روزهاي جمعه و شنبه را مورد بررسي قرار داد.

استاندار هرمزگان در اين گفتگوي تلفني با اشاره به همکاري بسيار خوب مردم در راستاي رعايت نکات ايمني، آمادگي و اقدامات مناسب ستاد مديريت بحران استان، تلاش دستگاههاي اجرايي و اتخاذ تمامي تمهيدات لازم براي ارائه خدمات، گزارشي از اقدامات صورت گرفته در استان هرمزگان طي دو روز اخير با توجه به بارندگيهاي گسترده را به معاون اول رئيس جمهور ارائه نمود.

دکتر همتي افزود: باتوجه به اطلاع رساني در خصوص رعايت نکات ايمني و همکاري مردم، شرايط به شکل مناسب مديريت و ستاد مديريت بحران استان نيز در اين زمينه به خوبي اقدام کرد.

معاون اول رئيس جمهور نيز از تلاشهاي استاندار هرمزگان براي مديريت اين شرايط و همچنين زحمات مديران دستگاههاي اجرايي استان و همکاري خوب مردم هرمزگان، تشکر و قدرداني نمود.

دکتر جهانگيري آمادگي خود را جهت پيگيري جبران خسارتهاي ناشي از بارندگيهاي گسترده و سيل در هرمزگان اعلام کرد و گفت: با ارسال گزارش خسارتهاي وارد شده، حمايتهاي لازم را جهت تأمين اعتبارات مورد نياز و تسريع در جبران خسارتها، خواهيم داشت.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3322
تاریخ :1398/10/22 ساعت 10:53:44
تعداد بازدید: 158
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی