گروه: شهرستان
شماره روزنامه:3416
تاریخ :1399/03/24 ساعت 09:32:32
تعداد بازدید: 304
مردم بشکرد خواستار اصلاح اراضی آبا اجدادی خود هستند
email pdf word plus minus reset color
مدیر جهاد کشاورزی بشکرد: عدم اصلاح امور ارضی عامل محرومیت و عدم توسعه یافتگی کشاورزی مردم بشاگرد شده است

عکس اصلی خبر

بر اساس تقسیمات کشوری بشاگرد در سال ۱۳۸۵ به شهرستان ارتقاء یافت و در سال ۱۳۸۷ فرمانداری آن تاسیس شد.

طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن  در سال1395 این شهرستان با 8966،5 کیلو متر مربع دارای دو شهر ، سه بخش و شش دهستان و 202 آبادی می باشد که 166 آبادی آن دارای سکنه و 36 آبادی نیز به دلیل مهاجرت خالی از سکنه اعلام شده است مرکز بشاگرد شهر سردشت و گوهران شهر دوم بشاگرد بشمار می آید.

شهرستان بشاگرد حدود 5/12 درصد از كل مساحت خاكي و 5/2 درصد از جمعيت استان هرمزگان را به خود اختصاص داده است.

مردم بشاگرد از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند و قدمت کشاورزی و دامداری آن به سال های قبل از انقلاب بر می گردد. مردم بشاگرد در حال حاضر در خصوص مالکیت زمین های کشاورزی دچار مشکل هستند و این مشکل باعث عدم توسعه یافتگی کشاورزی این شهرستان شده است.

علی مبارکی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشاگرد به خبرنگار ندای هرمزگان گفت: مساحت بشاگرد یک میلیون هکتار می باشد که 800 هکتار آن اراضی ملی  و 200 هکتار آن مستثنیات اعلام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشاگرد ادامه داد: متاسفانه اصلاح امور اراضی منطقه بشاگرد انجام نشده است و این موضوع مشکلاتی را برای مردم و اداره منابع طبیعی شهرستان بشاگرد به وجود آورده است.

علی مبارکی اظهار داشت: اداره منابع طبیعی شهرستان بشاگرد برای تعیین تکلیف زمین های زیر کشت تحت فشار مردم قرار دارد.

او گفت: اراضی هستند که مردم در حال کشت و زرع در آن هستند و از آباء و اجداد خود به ارث برده اند اما در جایی به نام آنها ثبت نشده است و زمین به نام منابع طبیعی به ثبت رسیده است و این خواسته مردم باید در کمیسیون ماده واحده 56 اراضی طرح شود تا خواسته آن ها  بعد از طی کردن مراحل اداری و با استفاده از عکس های هوایی مربوط به سال های 1335 الی 1345 تعیین تکلیف شود زیرا  این موضوع باعث نارضایتی مردم شده است چون این کمیسیون تنها در مرکز استان تشکیل می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشاگرد در  این زمینه توضیح داد: بیشتر زمان اداره صرف پاسخ به استعلامات قضائی برای اصلاح اراضی ملکی مردم و مراجعات آنها می شود و مردم به سختی گفته های ما را باور می کنند.

علی مبارکی با اشاره به تلاش های دولت در رفع موانع تولید در راستای شعار سال اظهار داشت: دستورالعمل رفع موانع تولید یک فرصت استثنائی برای توسعه کشاورزی منطقه است، بود اما به دلیل عدم اصلاح اراضی و پلاک گذاری زمین ها در منطقه بشاگرد قابل اجرا نیست و این موضوع برای مردم مشکلاتی را بوجود آورده و فکر می کنند منابع طبیعی کار شکنی می کند، در صورتی که چنین نیست.

وی افزود: این موضوع از وقتی که شعبه دادگاه عمومی در بشاگرد راه اندازی شده ، بیشتر شده است که می توان آمار تشکیل پرونده ها را از شعبه گرفت.

علی مبارکی از پیگیری های اداره منابع طبیعی شهرستان بشاگرد گفت و افزود: پیگیری هایی برای عملیاتی کردن اصلاح امور اراضی از طریق اداره کل منابع طبیعی استان هرمزگان انجام داده است، اما به دلیل حجم بالا و وسعت منطقه بشاگرد، بودجه ایی برای آن در نظر گرفته نشده است.

او میزان بودجه مورد نیازطرح اصلاح امور اراضی بشاگرد را اینگونه تشریح کرد: گفته می شود بودجه اصلاح امور اراضی برابر با بودجه یک سال ادارات منابع طبیعی کل استان است و آنطور که به نظر می رسد تامین آن از توان اداره کل خارج است و باید تصمیم در سطح بالاتری در استان گرفته شود.

رئیس منابع طبیعی شهرستان بشاگرد با تشکیل مجلس یازدهم ابراز امیدواری کرد تا اصلاح امور اراضی شهرستان بشاگرد در شورای منابع طبیعی استان مطرح شود و این گره با مساعدت فریدون همتی استاندار استان و حسین رئیسی نماینده شرق استان هرمزگان که از قضا عضو کمیسیون تخصصی کشاورزی ، منابع طبیعی و آب مجلس یازدهم هستند برای همیشه باز شود.

علی مبارکی مدت اجرای اصلاح اراضی را چنین پیش بینی کرد: بررسی ها نشان می دهد انجام اصلاح اراضی توسط منابع طبیعی تقریبا ده سال طول می کشد، اما اگر این پروژه تحت نظارت منابع طبیعی به مشاوران واگذار شود این احتمال وجود دارد که پروژه سه ساله تمام شود، اگر چه سه سال نیز طولانی می باشد اما مهم اجرا و سال شروع اجرای آن است.

اکبر سالاری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشاگرد در دفاع از کشاورزان گفت: اصلاح امور اراضی یکی از موانع عدم توسعه یافتگی کشاورزی مردم بشاگرد است، منابع طبیعی برای حل این مشکل چه اقدامی کرده است.؟

اکبر سالاری ادامه داد: کمیسوین ماده واحده 56 بشاگرد چقدر بازدهی تا الان داشته است، چند پرونده رفع تداخل شده است؟

وی افزود: چرا این کمیسیون غیر فعال است؟ موضوع عدم اجرای اصلاح امور ارضی کشاورزان منطقه بشاگرد را از تمامی خدمات یارانه ایی دولت از جمله آبیاری تحت فشار محروم کرده است و همچنین حق آبه رسمی از طرف آب منطقه ایی به کشاورزان داده نمی شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشاگرد با اشاره به شروع بکار مجلس یازدهم افزود: با توجه به اینکه حسین رئیسی نماینده شرق استان هرمزگان عضو کمیسیون تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی و آب و محمد آشوری نماینده مرکز استان نیز عضو کمیسیون برنامه بودجه در مجلس یازدهم می باشد.

 انشالله طرح اصلاح امور اراضی شهرستان بشاگرد عملیاتی شود و این هدیه خوبی برای مردم بشاگرد از طرف نمایندگان باشد.

مراد که یکی از اهالی شه بابک از بخش جکدان است، بعد از پنجاه سال از خارج کشور به ایران برگشته است او به خبرنگار ندای هرمزگان می گوید: مدتی است به ایران آمده ام و می خواهم کشاورزی در زمین های آبا اجدادی خود انجام دهم اما متاسفانه در خصوص تملک زمین کشاورزی با مشکل روبرو شده ام و به اداره منابع طبیعی بشاگرد برای رفع مشکل آمده ام.

او می گوید: اصلاح امور اراضی مشکل تمام منطقه است و باعث عدم پرداخت تسهیلات توسط بانکها به دلیل نداشتن سایر مجوزهای کشاورزی به آنها می شود.

مراد از عدم اجرای اصلاح اراضی بشکرد شدیدا گله مند است و می گوید: عدم توسعه یافتگی بشاگرد در زمینه کشاورزی بعد از اصلاح راههای روستائی و شهری بشاگرد ، دومین مانع پیشرفت بشاگرد و بهبود وضعیت معیشتی مردم می باشد. مسوولین برای اصلاح امور اراضی قدم جدی بردارند.

مراد ادامه می دهد: مردم به دلیل عدم اجرای اصلاح امور اراضی و به دنبال آن نبود سند ملکی کشاورزی قادر به دریافت موارد رفاهی از جهاد کشاورزی در زمان بحران نیستند، در صورتی که زمین ها از اجداد شان به آنها به ارث رسیده است.

سید یکی از اهالی روستای کاهکن و عضو شورای روستا می گوید: خیلی از اراضی که در گذشته مستثنیات مردم بودند الان به اراضی ملی تعلق دارد و این مشکل از زمان طرح هادی روستا شدت بیشتری  به خود گرفته است.

او از نحوه اجرای طرح هادی ابراز گله می کند و می گوید: مشاوران بنیاد مسکن در روستاها بدون توجیه فنی طرح و آگاهی دادن به مردم و به خصوص اعضای شورا طرح هادی را در روستا انجام داده اند.

سید ادامه می دهد: زمین هایی که در اراضی ملی به ثبت رسیده است امکان گرفتن مجوز انشعاب آب و برق در آنها وجود ندارد و دلیل آن عدم اجرای اصلاح اراضی در روستا است.

عضو شورا ادامه می دهد: آن زمان که مطالعه طرح هادی انجام می دادند مسوولین شورا با هدف توسعه روستا با اجرا و عملیاتی طرح هادی موافقت خود را اعلام کردند و پای اوراق امضا نمودند آنها غافل از این بودند که تا چه میزان حصار فنی برای اخذ سند ملکی کشاورزی به دور زمین های اجداد خود کشیدند.

اهل روستای کاهکن از سد کاهکن که آب خوبی هم دارد ابراز خرسندی کرد و افزود: سد کاهکن فرصت خوبی برای توسعه روستا است و ما اقدامات خوبی را برای جذب گردشگری مسافران بوجود آورده ایم اما متاسفانه به دلیل عدم اصلاح اراضی قادر به استفاده از آب برای زمین های کشاورزی نیستیم. این در صورتی است که کاهکن یکی از قطب های کشت بهترین خرما در بشاگرد محسوب می شود.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ندای هرمزگان خبر داد و گفت: بشاگرد 270 آبادی دارد، چطور ممکنه شهرستانی که این میزان روستا دارد 800 هزار هکتار از اراضی آن ملی به ثبت برسد؟ چه کسی این اراضی را نقشه برداری کرده است؟ مردم روستا در زمان نقشه برداری کجا بودند؟

وی از شنیده های خود گفت و ادامه داد:که جریان نقشه برداری از شهرستان بشاگرد به این ماجرا بر می گردد که: یکی از کارمندان به بهانه بیمار بودن از مدیرکل وقت درخواست می کند که او را به مرکز استان انتقال دهد و مدیر کل وقت، نقشه کشی از بخش

و یا کل منطقه بشاگرد را شرط انتقال او قرار می دهد و او با انجام آن به مرکز استان منتقل می شود.

این منبع آگاه در پایان اظهار داشت: دستگاه های ناظر صحت و سقم موضوع را بررسی کنند، اگر شایعه است اعلام به شایعه شود و اگر حقیقت دارد موضوع را پس از بررسی های دقیق به دست عدالت بسپارند.

این منبع آگاه نیز پیشنهاد داد: موضوع اصلاح امور اراضی شهرستان بشاگرد به مجمع نمایندگان مجلس یازدهم ارجاع شود و پنج نماینده استان برای رفع این مشکل تلاش کنند.

 تا بیش از این شاهد فقر و محرومیت مردم بشکرد نباشیم.

منبع آگاه گفت: دوازده سال از استقرار فرمانداری در شهرستان بشاگرد می گذرد، فرماندار برای حل این مشکل چکار کرده است.

گزارش:محمد ثابت قدم


up email pdf word plus minus reset color
گروه: شهرستان
شماره روزنامه: 3416
تاریخ :1399/03/24 ساعت 09:32:32
تعداد بازدید: 304
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی