گروه: شهرستان
شماره روزنامه:3119
تاریخ :1397/10/22 ساعت 13:32:15
تعداد بازدید: 54
بشکرد محروم يا مظلوم؟!
email pdf word plus minus reset color
برهان قاطع تو را «شکارگاه» مي نامد(1) نام شکارگاه برازنده ي تو بوده در طول تاريخ ؛ اينک بايد تو را «شکارگاه» لحظه ها دانست، چرا که در وجود تو همه ي آنچه را که ديگر شهرستانها ندارند بالقوه داري که بايد آنها را شناخت و هويدا کرد.

عکس اصلی خبر زينب نورالديني - نداي هرمزگان :

تو محروم نيستي، بلکه محروميت بر تو تحميل شده است ،تو مظلومي و دستاني تو را در سايه قرار داده اند تا نشکفي!

بشکرد ! تو هماني که بايد باشي، اگر بگذارند از سايه به در آيي!

مي خواهند تو را محروم نشان دهند، اما گوهرت که از خاک برون آيد، مي درخشي، فراتر از خورشيد سرزمينت.

ظرفيت هاي بي شماري داري که ناديده مي انگارند، اما همگان مي دانند که آغاز مکران از حضور تو بوده است. ليک !! در طرح توسعه ي مکران حق تو را به جاي نياوردند و نامت را از ليست شهرستانهاي اين طرح حذف کردند و نمايندگان و متوليان امور، نيز پيگيري نکردند؛ چگونه مي توانند باز سوي تو آيند و خجل نباشند ؟!

بشکرد! يقين گمشده اي که پيدايي! اما آناني در غبار گمشده اند که نه ظرفيتهاي تو را مي بينند و نه تاريخ و تمدن و هويت ات و جنگ و حماسه آفريني مردمت را .

بايد چشم ها را شست تا جور ديگري بشکرد را ديد!

کي نگرش مسئولين به وجودت که ناشي از ترحم است، عوض مي شود، بايد اراده اي اساسي کرد!

بشکرد!! مردم محرومند از ديدار تو، از اقليم متفاوتت، از استشمام هواي لطيف و باران هاي تابستاني ات که چه زيبا مي بارد!

با وجود آبشاران فراوان، قلعه،کلات، کتيبه و آثار باستاني ات، مي تواني قطب گردشگري استان باشي، اما در نگهداري از آثار و ميراث فرهنگي ات غفلت ورزيده و اقدامي نکرده اند.

به قول مردمان نجيبت؛ استعدادي که در وجودت نهفته است، بکار گرفته نمي شود! حتي نمي دانند که به چه وسعت است؟

اگر مي دانستند، راه هموار مي شد تا براي ديدارت پا از سنگفرشها زخم بر نمي داشت!.

بشکرد ! در سراي تو ،تاريخ هاي زنده هنوز هستند، آنهايي که گذشته هاي پر فراز و نشيب و گذر از ميان گرد و غبار زمانه تجربه کرده اند، اما هيچ مرجعي نيست تا از اين تاريخ و بازمانده ها، مستند سازي، سندها را بازسازي و در جايي مناسب نگهداري کند، و بدانند که بشکرد چه گوهري است نهفته در ميان کوههاي بي عبور!

خشکسالي که سالهاست سايه شومش بر استان افتاده، تو را هم بي نصيب نگذاشت !

 اما وقتي آب ها روان شدن بر زمين هاي لب تشنه ات، کسي نبود که اين بش هاي  سرگردان را مهار کند تا کشاورزي نابود نشود ، مردماني که از گذشته در آمد و روزيشان از کشاورزي بود، اما امروز در انتظار جرعه اي براي نوشيدن مانده اند.روستاهاي فراهک ـ کارگنجي ـ  مرنگ و...

   در عطش بي آبي ات چشم بر آسمان دارند.

نابودي کشاورزي يعني نابودي در آمد، اکنون محصولي نيست و دست ها خالي است.

در آغوشت چه گنجينه اي از کشاورزي خفته تا معادن ارزشمندت.

اگر سفري به شهرستان بشکرد داشته باشيد در خواهيد يافت؛خرما، مرکبات، انجير، انگور، انار، سير، سيب درختي محلي؛ باقله، عسل و گياهان دارويي، همه ظرفيتهاي اقتصادي است که مي توان آن را به فعل تبديل کرد،اگر متوليان به ياري مردم بشتابند و به مشکلات آنها رسيدگي کنند، زندگي روي زيباتري به همه، بويژه بشکرديها نشان خواهد داد.

کوه هاي مرتفع مي توانند جاذبه اي باشد براي کوهنورداني که به اين ورزش علاقمندند. از سويي قلعه ها،کلات، کتيبه و آثار باستاني به عنوان جاذبه گردشگري ،آوازه ي بشکرد را به دورترين نقطه ي کره ي زمين خواهد برد. انبارهاي مخصوص آذوقه که حکايت  از خرد و علم معماري منحصر به فرد بشکرديها  دارد، خود جاذبه اي است براي گردشگران، اما عدم استقرار بسياري از ادارات حتي ميراث فرهنگي، تخريب آثار باستاني موجود در بشکرد را استمرا داده است.

چه دردناک است که مردم و آب مصرفيشان را از طريق تانکر تهيه مي کنند، اما شاهدند که آب توليدي از بش و آن سو تر در شهرستاني ديگر براي مصرف کشاورزي استفاده مي شود!

 تبعيض و توسعه ي نامتوازن استان مردمان اين ديار را آزرده خاطر کرده است ،همان مردماني که با کشت و زرعشان آذوقه و مايحتاج ديگر شهرها را تامين مي کردند، امروز در پي لقمه ناني از شهر و ديارشان مهاجرت کرده اند و کم نيستند امثال روستاي 500 خانواري جخيش که بدليل نبود آب ،فقدان شغل و درآمد، نامساعد بودن شرايط زندگي و صعب العبور بودن راه ها، جمعيتشان به کمتر از نصف رسيده است و ناخواسته تن به مهاجرت داده اند.

 علي احساني نماينده شهرستان بشکرد در شوراي اسلامي استان در گفت و گو با نداي هرمزگان مظلوميت شهرش را اينگونه  بيان مي کند
« عليرغم 40 سال تلاش ارزشمند نظام جمهوري اسلامي، اين شهرستان همچنان قعرنشين جدول شاخصها و صدرنشين نابرخورداريهاست.»

وي از 54 درصد نرخ بيکاري اين شهرستان مي گويد؛ با وجود آماده به کار بودن  يک سوم نيروي جوان شهرستان، متاسفانه در زمينه اشتغال روستايي هم مورد بي مهري قرار گرفته ايم ،از ميزان 1700 کيلومتر راه روستايي تنها 6 درصد (110 کيلومتر) آسفالت مي باشد، اين شهرستان همچنين عليرغم برخورداري از بيشترين رودخانه و ميزان بارندگي و ذخيره ي 320 ميليون متر مکعب آب در سد جگين ،اما مرکز شهرستان و برخي روستاها با تانکر آبرساني
مي شوند و با گذشت بيش از 10 سال از ارتقاء بشکرد به شهرستان همچنان بسياري از ادارات نظير دادگستري در شهرستان مستقر نيستند.

 اينجا در هر زمينه اي با وجود  ظرفيتهاي بي شمارش از نظر معادن ارزشمند و همچنين ظرفيت گردشگري حرفهاي بسياري براي گفتن دارد و با فراهم کردن شرايط گردشگري نظير ساخت هتل هاي کپري کم هزينه و راه هاي دسترسي به آبشاران و مناطق ديدني اين شهرستان،مي توان سطح در آمد مردم را ارتقاء بخشيد .

 لازمه ي پيشرفت در اين شهرستان، ابتداي امر تغيير نگرش و ديدگاه مسئولين و معرفي جاذبه و پتانسيل هاي موجود است.

مردم بشکرد در حيرت مانده اند که مسئولين چگونه تو و اهالي چشم به راه توجه، آنها را فراموش کرده اند.

توضيحات

1- در فرهنگ برهان قاطع بشکرد را شکارگاه معني کرده است

2- در فرهنگ دهخدا و اغلب فرهنگهاي لغت،بش بارانهاي تابستاني معني شده است و بشکرديها به بارانهاي تابستاني بش مي گويند.up email pdf word plus minus reset color
گروه: شهرستان
شماره روزنامه: 3119
تاریخ :1397/10/22 ساعت 13:32:15
تعداد بازدید: 54
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی