گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3290
تاریخ :1398/09/09 ساعت 10:14:35
تعداد بازدید: 184
خيز بلند هرمزگان براي پايتختي کتاب
email pdf word plus minus reset color
خيز بلند هرمزگان براي رسيدن به پايتختي کتاب کشور جدي و استوار است.

عکس اصلی خبر

انتخاب يک استان به عنوان پايتخت کتاب کشور چندين سال است که آغاز شده و در گذشته چند استان به اين جايگاه دست يافتهاند اما استان هرمزگان با توجه به ظرفيتهاي موجود و اراده قوي مسوولان و شهروندان ميتواند به اين مهم دست يابد.

پايتخت کتاب شامل مجموعه فعاليتهايي است که در حوزه ترويج فرهنگ کتابخواني، مطالعه و مهيا کردن زيرساختهاي مورد نياز صورت ميگيرد که پس از ارزيابي اين فعاليتها، شاخصترين استان به عنوان پايتخت کتاب کشور معرفي ميشود.

بخشي از اين فعاليتها شامل برگزاري نمايشگاههاي مختلف کتاب، اهداي کتاب، گسترش کتابفروشيها، ايجاد ايستگاههاي مطالعه، ساخت المانهاي مناسب کتاب در مکانهاي عمومي، چاپ کتاب، حمايت از نويسندگان، شناسايي و تجليل از مولفان، نشستها و کارگاههاي مطالعه است.

 مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان در اين رابطه ضمن قدرداني از تلاشهاي استاندار استان مبني بر دستور اکيد براي عملياتي شدن اين طرح، گفت: رسيدن به اين جايگاه مهم نيازمند عزم جدي در همه بخشهاي استان به خصوص ارگانهاي فرهنگي دارد.

رضا کماليزرکاني روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: تاکنون چندين نشست با ادارات و سازمانهاي مختلف، فعالان حوزه کتاب و مطالعه، هنرمندان، اصحاب رسانه برگزار شده که اميدوارم به اين جايگاه دست يابيم.

وي نقش شهرداريها در ايجاد زيرساختهاي موجود و ساخت المانهاي مناسب با فرهنگ مطالعه در اماکن عمومي و ايجاد ايستگاههاي مطالعه در پارک و ناوگان حمل و نقل عمومي شهر را بسيار مهم دانست.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان، طرح روستاهاي دوستدار کتاب و ايجاد باشگاههاي کتابخواني را از برنامههاي حوزه ترويج فرهنگ مطالعه دانست.

کماليزرکاني افزود: روستاهاي داراي اين ظرفيت شناسايي شدهاند و جام باشگاههاي کتابخواني نيز در همه شهرهاي هرمزگان برگزار ميشود.

در شانزدهمين نمايشگاه کتاب هرمزگان با حضور 400 ناشر در قالب 332 غرفه از هشتم تا سيزدهم اسفند 97 در محل دائمي نمايشگاههاي هرمزگان واقع در چهارراه جهانبار بندرعباس برگزار شد.

ناشران در اين دوره از نمايشگاه کتاب هرمزگان در 324 غرفه به مدت 6 روز 78 هزار و 976 عنوان کتاب خود را عرضه کردند.

همچنين 7 ميليارد ريال يارانه به اين نمايشگاه اختصاص يافت.

در اين دوره از نمايگشاه کتاب هرمزگان، کتابهاي « جهله بلو »به نويسندگي يلدا جعفري و ‹ سرده وا› به نويسندگي زهرا درويشي رونمايي شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3290
تاریخ :1398/09/09 ساعت 10:14:35
تعداد بازدید: 184
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی