گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3042
تاریخ :1397/06/20 ساعت 09:33:40
تعداد بازدید: 84
ثبت «رزيف» و «هدر» هرمزگان در فهرست ميراث ناملموس
email pdf word plus minus reset color
ثبت آثار تاريخي هرمزگان همواره از مطالبات دوستداران اين حوزه است که از طريق مراجع ذيصلاح پيشنهاد و ثبت آن به مرکز کشور داده مي شود.

عکس اصلی خبر

به گزارش نداي هرمزگان، استان هرمزگان با دارا بودن آثار مختلف فرهنگي از جمله آئين هاي سنتي ظرفيت بالايي براي ثبت آنها به نام مردمان همين منطقه است که بعضا به دليل عدم توجه به آن باعث شده تا اين آثار به نام ديگران و بعضا کشورهاي همسايه ثبت شود.

طي سال هاي اخير با همت دوستداران اين حوزه و دست اندرکاران ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قدم هايي در اين مسير برداشته شده است که توانسته تا حدودي خواسته فعالان اين حوزه را برآورده کند.

در همين ارتباط و در جلسه بررسي پروندههاي پيشنهادي براي ثبت در فهرست ملي ميراث فرهنگي ناملموس و طبيعي 36 پرونده در فهرست ناملموس به ثبت رسيد و 15 عنوان پرونده نيز در فهرست ميراث طبيعي ثبت شد که دو اثر متعلق به هرمزگان است.

 جلسه بررسي پروندههاي پيشنهادي در فهرست ميراث فرهنگي ناملموس با حضور کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و مردم شناسان ارشد در اين حوزه برگزار شد که در آن جلسه 36 پرونده ميراث ناملموس مطرح شد و همهي آنها پس از بررسي و تاييد کارشناسان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسيد.

او اعلام کرد: پنج پرونده از قم شامل نقاشي پشت شيشه، معرق چوب، هنرمرواربافي، هنرمجلدسازي (صحافي سنتي)، هنرسراجي است که آنها پس از تاييد کارشناسان در فهرست آثار ميراث ناملموس ثبت شدند. مدير کل دفتر ثبت آثار تاريخي همچنين به ثبت هشت پرونده ميراث ناملموس در استان فارس اشاره کرد و افزود: دست بافته عشايري ششه درمه، عيديگردي در روستاي شاه رستم (بوانات)، سوروخواني در منطقه نورآباد و ممسني، نمدمالي در سپيدان، آبغورهگيري به شيوه سنتي در منطقه دشمن زياري، مهارت پخت کلوچه و مسقطي شيرازي، مهارت سنتي تهيه شيره انگور در نورآباد ممسني و مهارت سنتي تهيه قارن قورمه (قورمه شکمي) از جمله پروندههاي طرح شده بود که به ثبت ميراث ناملموس رسيد. به گفته وي، مهارت ساخت عروسک بومي ـ محلي سراموزه دکتر رهگشاي بادرود ـ سفيران صلح و دوستي و شيوههاي سنتي بستن گلوني در ميران زنان و مردان قوم لک در اصفهان از ديگر پرونده هايي است که به ثبت ميراث ناملموس رسيد. او افزود: پرونده «غلام آق»، حامل ميراث فرهنگي زيورآلات ترکمن، آيين مذهبي «حسن حسين» استان گلستان، فن و مهارت «چلنگري» استان گلستان، مهارت سنتي پخت غذاي آييني محلي «ساک» گرگان و «مهدي ملک حسيني» - بيدخوان کتولي - به عنوان گنجينه زنده بشري، بيدخواني کتول، «ام ايمن دهقان» معروف به «ايمن باجي»، هودي، لالايي مادران ترکمن، از پروندههاي استان گلستان است که در فهرست مواريث ناملموس ثبت شدند. به گفته نظري، در استان قزوين نيز پرونده دانش بومي کشت سنتي گياهان دارويي منطقه الموت، قيمه نثار قزوين، حليم سنتي قزوين، قرابيه قزوين، شيريني حاج کريمي قزوين، شيريني سنتي بهشتي يا کرکي يا آردي قزوين، باقلواي سنتي قزوين، شيريني سنتي اتابکي قزوين و سنت همياري و تعاون در هوار هانيه در استان کردستان و دو اثر «رزيف» و «هدر» دراستان هرمزگان در فهرست ميراث ناملموس به ثبت رسيد.

15 اثر طبيعي ثبت ملي شده چه بودند

همچنين به گفتهي علي قمي اويلي، رئيس گروه ميراث طبيعي دفتر ثبت آثار و حفظ و احياء ميراث معنوي در کميته ثبت و حريم ميراث طبيعي، 15 اثر از استانهاي اصفهان، گلستان، قزوين و بوشهر واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او تاکيد کرد: در جلسه کميته ثبت و حريم ميراث طبيعي، 19 پرونده در اين جلسه از استانهاي اصفهان، گلستان، قزوين و بوشهر مطرح شد که از اين تعداد، 15 پرونده واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملي طبيعي شناخته شد.

وي توضيح داد: 15 پرونده در کميته ميراث طبيعي درحالي از سوي کارشناسان و صاحبنظران مورد بررسي قرار گرفت که از اين تعداد پنج پرونده مربوط به استان اصفهان، پنج پرونده از قزوين و چهار اثر از گلستان و يک اثر طبيعي از استان بوشهر واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملي طبيعي شدند.

او پنج اثر از قزوين را شامل چهار چنار کهنسال و يک درخت توت و يک رويشگاه طبيعي گردو و سه چنار استان گلستان ازجمله آثار تصويب شده دانست.

وي درباره آثار طبيعي استان اصفهان گفت: درياچه نمک بين استان اصفهان، قم و سمنان به صورت مشترک و يک محوطه فسيل در فسيل آباد، سه درخت کهنسال چنار و چشمه آب معدني آب سرخ از جمله آثار طبيعي اين استان است که واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملي طبيعي شناخته شدند.

قمي اويلي همچنين به يک اثر طبيعي در بوشهر اشاره کرد و گفت: براي نخستين بار يکي از گونههاي منحصر به فرد درخت چـِش (بابِلي بهمني) در استان بوشهر در فهرست آثار ملي طبيعي ثبت شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3042
تاریخ :1397/06/20 ساعت 09:33:40
تعداد بازدید: 84
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی