گروه: ورزشی
شماره روزنامه:3400
تاریخ :1399/02/27 ساعت 17:08:01
تعداد بازدید: 152
رییس هیات دو و میدانی استان هرمزگان؛ از امکانات اولیه که پیست می باشد محرومیم
email pdf word plus minus reset color
پرش طول به مسافت 41/7 متر و داشتن 5 دونده دو 100 متر زیر 11 ثانیه مایه مباهات است

عکس اصلی خبر

شهناز خوش – ندای هرمزگان

منصور روشن قیاس رییس هیات دو و میدانی استان هرمزگان یکی از مربیان به نام و مطرح کشور است که تا کنون دونده گان زیادی را روانه تیم های ملی کشور نموده  و افتخارات بسیاری را برای استان هرمزگان به ارمغان آورده است . این مربی کار بلد و برنامه ریز دوره های تکمیلی مربیگری بین المللی در رشته های دو و میدانی ؛ یدن سازی پیشرفته ؛ کار با وزنه و ... را گذرانده و به عنوان مربی نمونه کشور نیز انتخاب شده است . منصور روشن قیاس بیشتر عمر خود را صرف آموزش دو و میدانی به دوندگان هرمزگانی و قهرمانان این رشته در سراسر کشور کرده ضمن این که مدرس دانشگاه هم بوده و به عنوان مربی بدن ساز در تیم فوتبال شهرداری بندر عباس فعالیت کرده است . او مربی با اخلاقی می باشد که اکثر قهرمانان دو و میدانی هرمزگان که به تیم ملی دعوت شده و برای این خطه از کشورمان افتخار آفرینی کرده اند بار ها او را به عنوان الگوی خود نامیده اند. نگارنده بیش از دو دهه قبل دیدم که وی علاوه بر مربیگری به مدارسی که شاگردانش در آن جا تحصیل می کردند می رفت و از وضعیت درسی آنان سوال می کرد چون معتقد بود قهرمانانی که تحصیلکرده نباشند نمی توانند موفقیت های بیشتری را کسب کنند و در جامعه جایگاهی ندارند . از این رو گپ و گفتی را با این مربی نام آشنا انجام دادیم تا خوانندگان ارجمند از وضعیت این رشته پایه آگاه شوند.

    لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

منصور روشن قیاس ؛ رییس هیات دو و میدانی استان هرمزگان هسنم.

   در باره سوابق ورزشی خود توضیح دهید ؟ 

سوابق ورزشی اینجانب به شرح زیر می باشد :

ا –مدرک بین المللی دو و میدانی و کد جهانی .

2 –مدرک بین المللی مدیریت و رهبری در ورزش .

3 –مدرک بین المللی پیشرفته دو های استقامت و نیمه استقامتی .

4 –گواهینامه دوره های بدن سازی از کمیته ملی المپیک .

5 – گواهینامه اختصاصی بدن سازی فوتبال زیر نظر فرتو فرتی از کشور ایتالیا .

6 – گواهینامه طب ورزشی .

7 – گواهینامه کار با وزنه زیر نظر پرو فسور بومپا .

8 – گواهینامه سیستم های انرژی زیر نظر پرو فسور لانگه .

9 – مربی تیم ملی دو و میدانی در رده های سنی مختلف .

10 – مربی تیم ملی دو و میدانی جانبازان و معلولین ایران .

11 – مربی تیم ملی دو و میدانی نا شنوایان ایران  .

12 – مسوول کمیته مربیان دو و میدانی فدراسیون ناشنوایان ایران .

13 – عضو کمیته دو های سرعت فدراسیون دو و میدانی ایران .

14 – عضو کمیته آموزش فدراسیون دو و میدانی ایران .

15 – عضو گروه پژوهشی کمیته ملی المپیک .

16 – مدرس دانشگاه .

17 – مدرس کلاس های داوری و مربیگری دو و میدانی .

18 – مربی برتر کشور در سال 1385 .

19 – رییس هیات دو و میدانی استان هرمزگان .

20 – مسوول انجمن دو و میدانی جانبازان و معلولیت استان هرمزگان .

 از چه سالی عهده دار ریاست هیات  دو و میدانی استان هرمزگان شدید ؟                          

اینجانب در سال 1372 در مجمع انتخاباتی ریاست هیات دو و میدانی استان هرمزگان با رای قاطع اعضای مجمع به سمت رییس این هیات انتخاب شدم .

 زمانی که در راس این هیات قرار گرفتید ، وضعیت این هیات و باشگاه ها چگونه بود ؟

در آن سال ها هیچ رده سنی منظمی وجود نداشت ؛ ده روز قبل از مسابقات انتخابی برگزار می شد و چند دونده به مسابقات اعزام می شدند ؛ در زمان بازگشت نتیجه هر چه بود تیمی وجود نداشت . اولین کاری که انجام دادیم از صفر شروع کردیم ؛ به مدارس رفتیم از شاگردان کلاس های چهارم و پنجم تست گرفتیم و کسانی را که تشخیص دادیم مستعد رشته دو و میدانی هستند را انتخاب نمودیم و در قالب مدرسه دو و میدانی که شاید اولین مدرسه دو و میدانی در کشور بود با همکاری زنده یاد رضا جعفری به طور منظم تمرینات آکادمیک را آغاز کردیم که بعد از 4 سال کار مداوم دونده های هرمزگانی توانستند عناوین قهرمانی کشور را کسب کنند.

 شما به عنوان یکی از مربیان تیم های پایه بسیاری از دونده گان هرمزگان را به جامعه ورزشی استان و کشور معرفی کرده اید که به عضویت تیم ملی در آمده اند ؛ چرا این برنامه مهم مدتی ست کم رنگ شده است ؟

از نظر من کم رنگ نشده ؛ شاید کم لطفی رسانه ها استان باشد که به این مهم نپرداخته اند. البته اگر منظور شما شهرستان بندرعباس می باشد صحیح می فرمایید چون قبلا من و زنده یاد رضا جعفری بدون هیچ چشمداشتی شبانه روز در خدمت دونده گان بودیم اما اکنون اوضاع فرق کرده ؛ هر چند مربیانی هستند که باز هم وقت خود را صرف این عزیزان می کنند مانند رسول حسین پور ؛ جمشید آرمات ؛ رضا بامشاد ؛ محسن حقیقت نژاد و خانم ها فهیمه مریدی ؛ معصومه بامشاد و سکینه ابوالحسنی . هم اکنون مرکز دو و میدانی استان شهرستان رودان است که جلیل ساکت مربی خوب رودان زحمات همه دونده گان این شهرستان اعم از تمرینات و ایاب و ذهاب به بندر غباس را به دوش می کشد که جای تشکر دارد.

 در این سال هایی که گذشت به عنوان مربی مسابقات لیگ و تیم های ملی با فدراسیون همکاری داشته اید و همیشه نیز موفق بودید آیا هم اکنون این مهم ادامه دارد ؟

بله ؛ همکاری من از سال 1376 که برای اولین بار به عنوان مربی تیم ملی انتخاب شدم تا کنون ادامه دارد و در همه رده های سنی در تیم ملی حضور داشتم و در سال 1398 هم به عنوان یکی از مربیان تیم ملی در مسابقات آسیایی بزرگسالان قطر شرکت کردم.

 استاد شما علاوه بر این که یکی از مربیان مطرح این رشته در کشور هستید در مقطعی هم مربی بدن سازی تیم فوتبال شهرداری بندر عباس بودید ؛ آیا در حال حاضر با تیم های دیگری هم همکاری دارید ؟

بله ؛ من مربی بدن ساز تیم های آلومینیوم هرمزگان ؛ گل گهر سیرجان و اکنون هم مربی بدن ساز تیم فوتبال شهرداری بندر عباس می باشم.

 آیا در سال گذشته کلاس های داوری و مربیگری بر گزار کرده اید ؟

بله ؛ در سال 98 کاس مربیگری درجه 3 در بخش بانوان و آقایان را برگزار کردیم.

 امکانات موجود جوابگوی نیاز های هیات می باشد ؟

در شهرستان بندرعباس ما کلیه امکانات برای برگزاری مسابقات مهم و تمرینات را در اختیار داریم اما متاسفانه در بیشتر شهرستان ها از امکانات اولیه که پیست می باشد محرومیم.

در باره استعداد یابی چه برنامه ای را انجام دادید ؟

در جلساتی که با مسوولین ورزش آموزش و پرورش داشتیم گروه استعداد یاب هیات را به مدارس فرستادیم و افراد دارای شرایط را جذب و با تمرینات پایه آنان را آماده می کنیم . مسوولیت این برنامه در بندر عباس به عهده هادی بلالی پور می باشد.

 در باره نقش بانوان دونده توضیح دهید ؛ آیا از مفام هایی که کسب کرده اند راضی هستید؟

بانوان ما بسیار فعال می باشند و در مسابقاتی که حضور داشتند در همه رده های سنی عناوین در خور توجه ای را کسب کردند .

 در باره موفقیت های کسب شده استانی ؛ کشوری و برون مرزی دونده گان هرمزگانی در سال گذشته توضیح دهید ؟

خوشبختانه دوندگان هرمزگانی در سال 1398 توانستند در مسابقات کشوری در بخش خانم ها و آقایان مدال ها و رکورد های خوبی به دست آورند که حاصل آن دعوت از دونده نوجوان استان طاها داوری به اردوی تیم ملی جوانان کشور بود ناگفته نماند مربی این نوجوان جلیل ساکت است. خوشیختانه رکورد های دونده گان هرمزگانی در حد بسیار خوبی می باشد ؛ پرش طول به مسافت 41/7 متر و داشتن 5 دونده دو 100 متر زیر 11 ثانیه مایه مباهات است از جمله کسب مدال طلا و برنز توسط حمید رضا نجفی از رودان در مسابقات دهه مبارک فجر نشانگر این ادعا ست .

 شما مربی دونده گان استان و تیم ملی معلولین در رده های سنی مختلف هستید لطفا توضیح دهید ؟

بله ؛ من علاوه بر مربیگری تیم های ملی با تیم های ملی معلولین و ناشنوایان هم فعالیت می کنم و با دوندگان تیم ملی معلولین در مسابقات آسیایی و جهانی  حضور داشتم که مدال های خوبی را کسب کردند و دو نفر از اعضای تیم به نام های حسن دهقانی و کامبیز طارمی از هرمزگان بودند . با تیم ملی ناشنوایان به عنوان سر مربی در مسابقات آسیا اقیانوسیه حضور داشتم و توانستم این تیم را به قهرمانی برسانم.

 آیا تا کنون از سوی مراکز اقتصادی حمایت شده اید؛ چرا این مراکز بی تفاوت از کنار ورزش می گذرند ؟

خیر ؛ متاسفانه تا کنون هیچ حمایتی از دو و میدانی با همه افتخاراتش نشده و مراکز اقتصادی هیچ برنامه ای برای حمایت از ورزش استان نداشته و ندارند اگر گاهی به خاطر شهرت برخی از تیم ها را مورد حمایت قرار می دهند مقطعی بوده در حالی که با هزینه اندک می توانند این رشته را مورد حمایت قرار دهند آن گاه خواهید دید که دونده گان چه می کنند.

 آیا دو و میدانی در شهرستان ها فعالیت دارد ؟

بله ؛ در بستک ؛ حاجی آباد ؛ هرمز ؛ پارسیان ؛ جاسک و بخصوص رودان که قطب دو و میدانی هرمزگان است و بدون داشتن پیست بیشتر قهرمانان در کشور را تربیت کرده است فعالیت دارد.

 ورزش استان در سال 98 چگونه بود ؛ شما به عنوان یکی از مدیران ورزشی استان چه امتیازی را از 1 تا 20 به ورزش استان می دهید ؟

ورزش در سال 98 خوب بود چون در رشته های مختلف ورزشکاران هرمزگانی در مسابقات کشوری آسیایی و بین المللی شرکت کردند و توانستند مقام های بسیار خوبی را کسب کنند. در کل عملکرد خوبی بود چون با همه تنگنا های اقتصادی هیچ تیمی از مسابقات جا نماند ؛ من نمره 20 را به عملکرد مدیر کل و دستگاه ورزش می دهم.

 سخن پایانی ؟

از استاندار ؛ مدیر کل ورزش و جوانان استان و همکاران شان در اداره کل تشکر ویژه ای می نمایم و از مسوولین و گروه ورزشی روزنامه  وزین ندای هرمزگان نیز ممنونم که یادی از ما کردند ؛ بنا نداریم که فریاد بزنیم ما هستیم ؛ هر بار که به مسابقات برون مرزی می رویم در بازگشت اعلام می کنیم که ما در فلان مسابقات بوده ایم چون هدف مان خدمت است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: ورزشی
شماره روزنامه: 3400
تاریخ :1399/02/27 ساعت 17:08:01
تعداد بازدید: 152
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی