گروه: ورزشی
شماره روزنامه:3484
تاریخ :1399/06/29 ساعت 09:24:59
تعداد بازدید: 426
ما زماني در رشته هاي مختلف ورزشي سردمدار ورزش كشور بوديم براي عملكرد رییس هیات والیبال استان هرمزگان می بایست نمره ١٠٠ را در نظر گرفت
email pdf word plus minus reset color
شهناز خوش – ندای هرمزگان

عکس اصلی خبر

فرزان سلطانی متولد بندرعباس محله سورو قديم است و از ١٤ سالگي ورزش حرفه اي را از باشگاه اروند بندرعباس آغاز کرد و در تمامی رده های سنی باشکاه اروند به عنوان بازیکن حضور داشت . این والیبالیست با استعداد بعد از اتمام بازیگری اش به سبب علاقه وافرش به جرگه مربیان پیوست که در این بخش نیز تمامی دوره هاي مربيگري داخلي و بين المللي را گذراند و بالاترين مدرك مربيگري بين المللي در واليبال سالني و ساحلي دنیا را كسب.کرد و افتخار ی را در کارنامه ورزشی خود و هیات والیبال استان هرمزگان به ثبت رساند.این مربی مطرح و به روز هرمزگانی تا کنون شاگردان زیادی را آموزش داده که عده ای از آنان به همراه تیم مطبوع شان عناوین قهرمانی مسابقات والیبال سالنی و ساحلی را کسب و عده ای نیز به اردوی تیم ملی رده های مختلف سنی دعوت شده اند ضمنا وی در جمع داوران ملی کشور هم حضور دارد  ؛ از این رو گپ و گفتی را با این مربی کار آزموده و توانمند انجام دادیم که به نظر خوانندگان عزیز می رسد .  

 لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید ؟

فرزان سلطانی متولد شانزدهم تير ماه ١٣٥٨ در بندرعباس محله سورو قديم ؛ متأهل و داراي ٢ فرزند دختر بنام آيسان و درسان هستم .

 از سوابق ورزشی خود بگوبید ؟

ساده بگويم ؛ كودكي من و تمامي هم سن و سالان ما در كوچه ها گذشت و خواه ناخواه با ورزش و بازي هاي محله اي خو گرفتيم اما از ١٤ سالگي ورزش حرفه اي را از باشگاه اروند بندرعباس شروع کردم .

من در تمامی رده های سنی باشکاه اروند به عنوان بازیکن فعالیت داشتم و در تيم هاي منتخب تمامي رده هاي سني پايه استان هرمزگان در مسابقات قهرماني كشور به عنوان بازیکن و مربی حضور داشتم ضمن این که در تركيب تيم هاي مختلف در ليگ برتر استان ؛ مسابقات زيرگروه ؛ رقابت های دسته اول واليبال باشگاه هاي كشور به عنوان بازیکن و تيم آلومينيوم المهدي هرمزگان در ليگ برتر واليبال باشگاه هاي كشور هم شرکت داشتم

 چه دوره هایی را گذرانده اید ؟

من تمامي دوره هاي مربيگري داخلي و بين المللي را گذرانده و بالا ترين مدرک مربيگري بين المللي در واليبال سالني و ساحلي دنیا را كسب کرده ام ضمنا افتخار قرار گرفتن در جمع داوران ملي كشور را نيز دارم .

 چه عناوینی را به همراه تیم استان در کشور کسب کرده اید ؟

افتخار این را داشتم به عنوان بازيكن عناوين مختلفی در ليگ هاي شهرستاني ، استان و مقام دومي ليگ دسته اول كشور با تيم آلومينيوم المهدي و كسب جواز صعود به ليگ برتر كشور به عنوان مربي ؛ در بخش  ساحلي ؛ عنوان سومی ايران ؛ در بخش سالني نیز  كسب مقام قهرماني نوجوانان و جوانان هرمزگان در مسابقات قهرماني كشور  در سال هاي ٩٧ و ٩٨ را کسب نمایم .

 در چه بخش هایی فعالیت می کنید ؟

هم اكنون مسووليت رياست كميته مربيان هیات واليبال استان هرمزگان را عهده دار مي باشم .

علاقه نوجوانان و جوانان به والیبال سالنی بیشتر است یا ساحلی ؟  

ببينيد اين سوال را بايد از چند منظر پاسخ داد : در سطح كشور به واسطه توسعه و پيشرفت واليبال سالني ما در ميادين جهاني و حضور قدرتمندانه در تورنمنت هاي مختلف ، علاقه نوجوانان و جوانان به واليبال سالني بسيار زياد است اما در استان هرمزگان نيز علاقه مندان به هر دو رشته سالني و ساحلي وجود دارند ولی به واسطه سطح بسيار عالي نوجوانان و جوانان هرمزگاني  در واليبال ساحلي ؛ اين رشته جايگاه خاص خودش را دارد  كما اين كه نمي توان از جذابيت و محبوبيت واليبال سالني غافل شد .

 استعداد یابی در هیات والیبال استان  هرمزگان با برنامه راهبردی آقای فریدون الهامی رییس هیات کمک شایانی به والیبال استان و کشور کرد ؛ لطفا در این باره توضیح دهید ؟

استعداديابي واقعي در هرمزگان زماني صورت پذيرفت كه آقاي الهامي در سال ١٣٨١ با دعوت از ايوان بوگانيكف مربي روس تبار واليبال كشورمان و عضو سابق تيم ملي شوروي جهت حضور در هرمزگان ، با ورود به مدارس اقدام به انتخاب بازيكنان مستعد و خوش قد و قامت نمودند و در واقع نسل جديد واليبال هرمزگان از بازيكنان دهه شصت شكل گرفت كه هم اكنون بيشتر آنان در جايگاه مربي ، داور و استعدادياب مشغول خدمت به واليبال هرمزگان و كشور مي باشند اما در بحث استعداديابي نوين و اصولي بايستي عرض كنم طي برنامه راهبردي هیات استان در دهه ٩٠ به اين سمت ، طبق توافقات و تفاهم نامه هايي كه بين هیات واليبال هرمزگان و معاونت تربيت بدني و سلامت اداره كل آموزش و پرورش استان منعقد گرديد ، استعدادياب هاي هیات واليبال استان با حضور در مدارس و انتخاب بازيكنان  به منظور اخذ تست هاي جسماني و پيكر سنجي و بهره هوشي فصل جديدي را در بحث استعداديابي گشودند كه ثمره آن تشكيل يك تيم قوي ، منسجم و هماهنگ از نوجوانان زير ١٨ سال و جوانان زير ٢٠ سال بود كه به لطف خداوند و تلاش مجموعه واليبال استان موفق به كسب عنوان قهرماني در كشور در بخش سالني و عناوين قهرماني در رده نوجوانان ، جوانان و اميد هاي ساحلي كشور شده و تعدادي به تيم هاي ملي سالني و ساحلي دعوت كه بحمدالله یک بازيكن در تيم ملي والیبال سالني نوجوانان و چهار بازيكن در تيم هاي ملي ساحلي در رده هاي نوجوانان ، جوانان و اميد در مسابقات آسيايي و جهاني به عنوان ملي پوش هرمزگاني حضور داشتندلذا اطمينان دارم اين رويه به صورت مستمر طي سال هاي آتي نيز ادامه خواهد داشت تا زنجيره پشتوانه سازي در پرورش بازيكنان مستعد قطع نشود .

 نظرتان را درباره مربیان استان هرمزگان  بفرمایید ، ضمنا چند دوره به تیم ملی دعوت شدید ؟

همانطور كه عرض كردم به واسطه تاكيد ریيس هیات استان استاد الهامي بر مباحث آموزشي و اصول صحيح آموزش هرمزگان دارای بیش از ۲۰ مربی بین المللی سالنی و ساحلی هستیم  ، ما امروز مربياني جوان و همچنين مربيان با تجربه اي در سطوح مختلف از بين المللي گرفته تا مربيان درجه ١ ، ٢ و ٣ در بخش بانوان و  آقايان داريم كه اين امر تاثير به سزايي در پيشرفت واليبال استان داشته است ضمن این که بنده به عنوان مربي در اردو هاي مختلف تيم هاي ملي واليبال ساحلي و اردوي تيم ملي سالنی نوجوانان كشورمان جهت اعزام به مسابقات قهرماني آسيا حضور داشتم .

 در باره تیم های استان هرمزگان که در مسابقات والیبال ساحلی برون مرزی  حضور داشتند و بسیار خوب درخشیدند همچنین مربیان این تیم ها هم توضیحاتی را بیان کنید ؟  

شخص آقاي الهامي به واسطه سبقه درخشان شان در واليبال كشور و خصوصاً تخصص او در بخش ساحلي  بارها به عنوان سرپرست و مربي تيم هاي واليبال ساحلي جمهوري اسلامي ايران در تورنمنت هاي مختلف جهاني و آسيايي حضور داشته كه عناوين قهرماني و نايب قهرماني را براي كشورمان به ارمغان آورده اند همچنين وی در جايگاه سرمربي تيم ملي ناشنوايان كشورمان  اين تيم را براي نخستين بار در المپيك ٢٠١٧ تركيه رهبري نمودند .

 چرا مراکز اقتصادی استان هرمزگان کمکی به رشته های ورزشی نمی کنند و بی تفاوت از کنار آن ها می گذرند ؟  

صراحتاً بيان مي كنم ؛ عزم و اراده اي در مقامات و سران استاني جهت پيگيري و حمايت از ورزش هرمزگان وجود ندارد. ما زماني در رشته هاي مختلف ورزشي سرد مدار ورزش كشور بوديم.  در رشته هاي واليبال ، فوتبال ، بسكتبال ، فوتبال ساحلي ، فوتسال و بسياري از رشته هاي ديگر در ليگ برتر حضور داشتيم

هنگام برگزاري ديدارهاي فوتبال و واليبال آلومينيوم المهدي در ليگ برتر ، هزاران جوان پر شور هرمزگان از جاي جاي استان به بندرعباس آمده و اين خود باعث ايجاد شور و نشاط اجتماعي در جامعه مي شد و از بسيار دغدغه ها مي كاست اما امروزمان را ببينيد در هيچ كجاي ورزش اين كشور جايگاهي در حد و اندازه هاي نام و ثروت اين استان نداريم .

 رشته ورزشی والیبال  استان در سال 98 چگونه بود ، شما به عنوان یکی از مربیان والیبال استان  به عملکرد آقای فریدون الهامی رییس هیات والیبال هرمزگان از 1 تا 20 چه نمره ای را می دهید ؟   

به لطف الهي با تدابير و برنامه هاي جامع هيئت استان ، واليبال در سال گذشته نيز به مسير صعودي خود ادامه داد و كسب عناوين قهرماني جوانان كشور در بخش سالني « پسران » و قهرماني اميد هاي ساحلي كشور در كنار كسب عناوين افتخار آفرين دختران هرمزگاني ، اين روند رو به رشد را ادامه دار نمود.  در كنار آن در بخش آموزش نيز برگزاري كلاس هاي مختلف داوري و مربيگري براي بانوان و آقايان تدوين و اجرايي گرديد و  مهم تر از همه برگزاري كلاس مربيگري بين المللي سطح ٢ « بالا ترين مدرك مربيگري در جهان » بود كه با تلاش ها و هماهنگي هاي شخص آقاي فریدون الهامي به ميزباني هرمزگان و جزيره زيباي قشم برگزار گرديد.  در مورد بخش دوم سوال شما بايد عنوان كنم :  آقای الهامی به حق پدر واليبال هرمزگان هستند ؛ استاني كه طي ساليان طولانی در واليبال كشور هيچ جايگاهي نداشت ، چندين سال با زحمات او و تني چند از مديران در ليگ برتر كشور حضور فعال داشت و بسياري از جوانان هرمزگاني به واليبال كشور معرفي شدند و امروز ما در بدنه تيم هاي ملي پايه كشورمان در بخش ساحلي و سالني ملي پوش هرمزگاني داريم ؛ به نظر شما بايستي چه نمره اي به ايشان داد؟ من كه فكر مي كنم براي عملكرد ايشان بايستي نمره ١٠٠  را در نظر گرفت .

 سخن پپایانی ؟

در بخش پاياني ضمن تشكر از سرکار خانم خوش و سرهنگ قره گزلو ؛ همكاران پر تلاش در روزنامه وزین ندای هرمزگان و همچنين تشكر فراوان از همه زحمتکشان عرصه ورزش استان علی الخصوص رشته والیبال  ٢ مورد را عرض مي كنم كه شايد عُقَلا ببينند و چاره اي انديشی كنند :

١ -- چه شد كه باشگاهي با عظمتی مانند آلومينيوم المهدي كه پس از سال ها حضور مقتدرانه در سطح اول ورزش كشور آن هم در رشته هاي مختلف ، اينگونه از صحنه ورزش استان و كشور محو شد و داغي عظيم بر دل جوانان آرزو به دل ورزش در هرمزگان گذاشت و حتي به قدري اوضاع به وخامت كشيد كه هنوز حقوق و مزاياي بسياري از بازيكنان و كادر فني بومي خود را پرداخت و تسويه ننموده و هيچكس هم نيست كه فرياد رس اين افراد باشد . اين عزيزان تنها و تنها به واسطه عشق به ورزش و واليبال سكوت اختيار نموده اند.یادمان نرود ۵ هزار تماشاگر در سالن فجر به عشق این تیم از سراسر استان برای تشویق میآمدند و دو هزار نفر هم پشت در می ماندند و تنها دلخوشی آنها  این تیم بود. ٢-  سياسيون و سران استاني از شخص استاندار و نمايندگان مجلس گرفته تا مدير كل ورزش و جوانان و ساير مقامات ، همگي بدانند ، تا شما نخواهيد و اراده نكنيد هيچ اتفاقي در ورزش استان هرمزگان رخ نخواهد داد .

استان هاي همجوار را ببينيد ؛ كرمان ؛ فارس ؛ بوشهر در چه سطحي از كشور مشغول به فعاليت ورزشي مي باشند و استان هرمزگان با اين ثروت عظيم در چه اوضاع اسفناكي دست و پا مي زند.  تا دير نشده فكري به حال اين جوانان با انگيزه و مستعد بنماييد.  پيش از آن كه زمان بگذرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: ورزشی
شماره روزنامه: 3484
تاریخ :1399/06/29 ساعت 09:24:59
تعداد بازدید: 426
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی