گروه: ورزشی
شماره روزنامه:3446
تاریخ :1399/05/06 ساعت 11:18:17
تعداد بازدید: 201
سازگاری با گرما برای بازی فوتبال در شرایط محیطی گرم بسیار مهم است
email pdf word plus minus reset color
دکتر سحر ستاری، مسوول کمیته پزشکی هیات فوتبال استان هرمزگان گفت : هدف از وقفه در یک مسابقه فوتبال این است که زمان برای خنک شدن و هیدراتاسیون بازیکنان فراهم شود.

عکس اصلی خبر

انواعی از رویدادهای مهم ورزشی بین‌المللی،  ورزشکاران را در معرض شرایط محیطی متفاوتی قرار داده است. مطالعات متعددی در مورد استراتژی‌های پیشگیری از نقص عملکرد انسان‌ها که نتیجه‌ی قرارگیری در شرایط گرم و مرطوب است انجام‌گرفته است .

وی گفت ؛ تأثیر گرما و چگونگی آماده‌سازی و رقابت ورزشکاران در گرما از سال ۲۰۰۷ در اولویت قرار گرفته است در حقیقت، تمرینات پیش فصل بیشتر ورزش‌های تیمی در این شرایط انجام می‌شود و اگر سطح آمادگی جسمانی بعد از تعطیلات بیشتر بازیکنان را نیز اضافه کنید، دستیابی به عملکرد مناسب در ابتدای فصل کار را حتی سخت‌تر می‌کند .

دکتر ستاری تصریح کرد : امسال و به دلیل همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، بسیاری از لیگ‌های فوتبال در طول تابستان از سر گرفته شد درحالی‌که گرما افزایش‌یافته و cooling break اعمال می‌شود ؛ یک وقفه سه‌دقیقه‌ای احتمالاً زمان خیلی کوتاهی است برای خنک شدن کامل سطح بدن بازیکنان اما باز هم شرایط بدنی بازیکن را بهتر می‌کند و با ترکیبی از خنک‌کننده‌ های خارجی« استفاده از حوله خنک » و داخلی «خوردن آب» هیدراتاسیون بدن فراهم می‌شود .

مسوول کمیته پزشکی هیات فوتبال استان هرمزگان اظهار کرد : زمان استراحت توسط داور مشخص می‌شود که وسط هر نیمه است « دقیقه ۳۰ و ۷۵ بازی» . بدن بازیکنان باید در طول بازی هیدراته شود که بخشی از پروتکل‌ های بهداشتی برای شروع مجدد ادامه این فصل است، بنابراین بازیکنان باید از بطری‌ های آب شخصی خود برای نوشیدن استفاده کنند تا باعث گسترش کرونا ویروس بین بازیکنان نشود و سایر اقدامات محیطی شامل استفاده از سایه بان در ورزشگاه یا انجام بازی در شب است، افزایش دمای ماهیچه‌ها « مثلاً از طریق گرم کردن » مزایای بسیاری برای حرکات انفجاری ورزشی مانند اسپرینت « دویدن با تمام سرعت در یک مسافت کوتاه » ، پرش یا پرتاب دارد؛ با این‌ وجود، جلوگیری از افزایش بیش‌ازحد دمای هسته مرکزی بدن در حین ورزش طولانی‌مدت، نیاز به انتقال حرارت متابولیک از عضلات درگیر و هسته مرکزی بدن به پوست و سپس به محیط است .

وی بیان داشت ؛ این امر مستلزم افزایش جریان خون پوست و عرق کردن است، این افزایش‌ ها در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب بیشتر است زیرا در این شرایط توانایی پوست در دفع گرمای متابولیک به محیط اطراف کمتر می‌شود. این باعث افزایش فشار قلبی عروقی می‌شود که به‌ نوبه خود منجر به کاهش میزان کار مطلق مسافتی که یک بازیکن در طول مسابقه طی می‌ کند تا شدت نسبی ورزش درصدی از حداکثر میزان جذب اکسیژن فرد حفظ شود .

دکتر سحر ستاری بیان داشت ؛ سازگاری با گرما برای بازی در شرایط محیطی گرم بسیار مهم است و روند فعلی در مورداستفاده از گرما برای عملکرد وجود دارد، اگرچه نتایج مربوط به ورزشکاران استقامتی مشخص نیست ولی تمرینات در گرما در بین ورزشکاران تیمی برای بهبود عملکرد در محیط‌های معتدل بسیار محبوب شده است ؛ یک یا دو هفته انجام تمرینات تیمی ورزشی در شرایط گرم و در فضای باز باعث سازگاری با گرما می‌شود

« به‌عنوان‌مثال کاهش ضربان قلب حین ورزش  HR و افزایش در حجم پلاسما و میزان تعریق » ، که با پیشرفت‌هایی در سطح آمادگی جسمانی خاص آن ورزش از جمله مسافت طی شده در هنگام تست یا در طول بازی‌ها، در هر دو محیط گرم و معتدل همراه است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: ورزشی
شماره روزنامه: 3446
تاریخ :1399/05/06 ساعت 11:18:17
تعداد بازدید: 201
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی