گروه: ورزشی
شماره روزنامه:2780
تاریخ :1396/04/24 ساعت 09:57:33
تعداد بازدید: 758
روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای در زورخانه جهان پهلوان تختی
email pdf word plus minus reset color
روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای در زورخانه جهان پهلوان تختی بندر عباس برگزار شد.

عکس اصلی خبر

 شهناز خوش – خبرنگار و دبیر سرویس ورزش

سرهنگ رسول دهقانی رییس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان هرمزگان در باره روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای گفت ، 17 شوال مصادف است با سالروز نبرد بزرگ مولای متقیان حضرت علی «ع» و عمربن عبدو بعد است که نماد شجاعت ، اخلاق و غلبه بر هوای نفس می باشد  لذا با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده  و در تقویم رسمی کشور نیز به ثبت رسیده است.

وی بیان داشت ، این روز بسیار ارزشمند است که محور فرهنگ سازی ، تبلیغ و معرفی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای می باشد که باعث فخر و مباهات ورزش کشور است.  از این رو به مناسبت گرامیداشت این روز مراسمی با حضور دکتر دالمن مدیر کل دفتر فنی استانداری ، پویافر فرماندار بندر عباس ، سالاری رییس شورای شهر ، مهندس  مظفرخادمی و علی خواجه فینی معاونین ورزشی و  فرهنگی  در امور  جوانان اداره کل ورزش و جوانان هرمزگان ، سرهنگ کوکبی جانشین فرمانده نیروی انتظامی استان ، سرهنگ صالح پور رییس راهنمایی و رانندگی شهرستان بندر عباس ، ترابی مدیر کل پست استان در زورخانه جهان پهلوان تختی بندر عباس برگزار شد.

در این مراسم با شکوه که با استقبال شهروندان و علاقمندان به این ورزش ملی مذهبی با نوای بسیار خوب مرشد مجتبی فاخته برگزار شد ابتدا ورزشکاران به میانداری رضا شهبازی  به انجام ورزش زیبای زورخانه ای پرداختند که در تمامی بخش ها با تشویق حاضرین در زورخانه مواجه می شدند.

گفتنی است ، یکی از حرکات ورزشی که که نظر حاضرین را به خود جلب کرد حرکات ورزشی  خردسالان ، نونهالان و نوجوانان  5 سال تا ا2 سال بود که با انجام حرک « پرخ و کباده » توام بود.

این مراسم 2 ساعت و 30 دقیقه  به طول انجامید سپس با دعای میاندار به پایان رسید. ضمن این که در پایان لوح تقدیر توسط مسوولان به ورزشکاران و خبرنگاران اهدا گردید.

شایان گفتن است ، کفتگویی را با سرهنگ دهقانی رییس این هیات انجام دادیم که به نظر خوانندگان عزیز می رسد. قابل ذکر است از زمان تصدی سرهنگ دهقانی در پست رییس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان هرمزگان و با تلاش بی وقفه وی تغییر و تحولاتی در این هیات به وجود آمده و عده ای از ورزشکاران به اردو های تیم ملی دعوت شده و عده ای نیز به عضویت تیم ملی در آمده اند که جای تشکر دارد.

در باره مشکلات موجود توضیحاتی را بیان کنید؟

مشکل مهم ما کمبود فضای ورزشی است ، البته یک باب زورخانه در بوستان دولت در حال ساخت است که 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته نا گفته نماند اعتبار  آن تامین شده اما تخصیص نیافته به هر حال قول داده اند تا پایان سال به هیات تحویل داده خواهد شد ضمنا زمینی در بلوار خلیج فارس جهت تاسیس زور خانه و قطعه زمین دیگری را به هیات داده اند که می خواهیم در این زمین بزرگ مجموعه فرهنگی ورزشی پهلوانی و زورخانه ای در شهرک پیامبر اعظم تاسیس نماییم البته هنوز اعتبار آن ها تامین نشده است.

در باره پشتوانه سازی این ورزش ملی مذهبی چه اقداماتی را انجام داده اید؟

با توجه به این که معتقد هستیم این ورزش نیاز به پشتوانه سازی دارد از این رو با هماهنگی که با اداره کل آموزش و پرورش و آقای باقری معاونت تربیت بدنی این اداره کل انجام دادیم تعدادی از مربیان هیات را به مهد کودک ها اعزام کردیم که ضمن استعدادیابی در همان جا هم آموزش می دهندکه بعد از آموزش تئوری جهت آموزش عملی در زورخانه به تمرینات خود زیر نظر مربیانمان می پردازند ، در حال حاضر بیش از 70 نفر از خرد سالان و نونهالان در این رشته ملی مذهبی آموزش می بینند که مدعای آن حضور آنان در این مراسم بود ضمنا کارشناسان هیات به مدارس هم اعزام می شوند و از نوجوانان و جوانان علاقمند هم در مقاطع استعدادیابی و جهت آموزش ثبت نام می کنند.

وضعیت این رشته در کشور در چه سطحی است؟

علیرغم  کمبود ها وضعیت بسیار خوبی در کشور داریم و عده ای از ورزشکاران ما در مسابقات قهرمانی کشور عناوین اول ، دوم و سوم را کسب کردند ، رسول رهنمای ما و عسگری نیز به اردوی تیم ملی دعوت شدند لذا جا دارد از تمامی مربیان و هر آن کسی که در جهت رشد و اعتلای این ورزش ملی مذهبی گام بر می دارند تشکر می نمایم همچنین از مسوولانی که جهت تشویق ورزشکاران در مراسم مختلف در زورخانه جهان پهلوان تختی حضور به هم می رسانند نیز بی نهایت سپاسگزاری می کنم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: ورزشی
شماره روزنامه: 2780
تاریخ :1396/04/24 ساعت 09:57:33
تعداد بازدید: 758
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی