گروه: حوادث
شماره روزنامه:3164
تاریخ :1398/01/24 ساعت 09:13:38
تعداد بازدید: 124
فرمان آماده باش استاندار هرمزگان: مردم آمادگي لازم براي بارندگي داشته باشند و سفرهاي غير ضرور را کاهش دهند فرماندار ميناب: در صورت پر شدن سد استقلال 40 هزار نفر از روستائيان بايد تخليه کنند هلالاحمر: تمامي نيروهاي امدادي در آماده باش کامل به سر مي برند
email pdf word plus minus reset color
در پي پيش بيني هاي صورت گرفته براي بارندگي روزهاي اخير در هرمزگان و احتمال وقوع آبگرفتي و طغيان رودخانه ها اخطاريه اي از سوي سازمان هواشناسي هرمزگان صادر شد.

عکس اصلی خبر

گروه اجتماعي:

به گزارش خبرنگار نداي هرمزگان، در اين اطلاعيه تاکيد شده تا تمهيدات لازم براي جلوگيري از حوادث احتمالي انديشيده شود.

در همين ارتباط مديريت بحران استان هرمزگان اطلاعيه اي در اين زمينه صادر کرده است و گفته در پي پيش بيني وقوع بارندگي شديد در استان جلسه شوراي هماهنگي توسط فرمانداران در اکثر شهرستانها برگزار شده است.

همچنين در پي وقوع سيل در ديگر استان ها لزوم آمادگي در استان هرمزگان نيز جدي تر شده و برنامه ريزي براي پيشگيري از خسارت هاي سنگين انجام گرفته است. اما گفته شده که شدت بارش ها همانند استان هاي لرستان و خوزستان نخواهد بود. اين سامانه بارشي که از عصر امروز شدت خواهد گرفت بيشترين فعاليت را در بندرعباس، ميناب و سيريک خواهد داشت که سيريک کانون اصلي فعاليت سامانه اعلام شده است.

فرماندار ميناب نيز گفته در صورت شدت بارندگي و پر شدن مخزن سد استقلال نيز بيش از 40 هزار نفر از روستاهاي ميناب بايد از منازل خود تخليه و به اماکن امن اضطراري هدايت شوند.

نحوه فعاليت اين سامانه بارشي در اکثر نقاط استان بهصورت رگبار باران و رعدوبرق ، وزش بادهاي شديد و مواج شدن دريا خواهد بود، طي ساعاتي وقوع تگرگ و تندباد لحظهاي نيز بهويژه در مناطق شرقي و همچنين مرکزي پيشبيني ميشود. با توجه بهشدت بارش، آبگرفتگي معابر عمومي و سيلابي شدن مسيلها و طغيان رودخانههاي فصلي نيز در استان مورد انتظار است که توصيه شده از قرارگيري در حريم رودخانهها جداً خودداري شود.

در همين ارتباط جلسه اي در مرکز هواشناسي هرمزگان با حضور استاندار هرمزگان برگزار شد.

بر اساس گزارش ايسنا استاندار هرمزگان در حاشيه بازديد از اداره کل هواشناسي و جلسه با مديران بحران استان در خصوص آمادگي براي بارشهاي پيشرو با بيان اينکه از مردم انتظار داريم به شايعات توجه نکنند، گفت: مردم طي روزهاي اعلام شده آمادگي لازم داشته باشند و سفرهاي غير ضرور را کاهش دهند تا شاهد خسارت جدي در استان هرمزگان نباشيم.

فريدون همتي با بيان اينکه از مردم انتظار داريم به شايعات توجه نکنند،  افزود: ايجاد آمادگي در همه فعاليتها بسيار خوب است و خوشبختانه شاهد برگزاري منظم جلسات براي مقابله با بحران در استان هرمزگان هستيم.

وي اضافه کرد: اگر توصيه و تاکيد داشته ايم که مردم در مسير رودخانه قرار نگيرند بايستي توصيه ها را به جد توجه کنند تا ايمنتر باشند.

استاندار هرمزگان با اشاره به اينکه خسارتها قابل جبران هستند و ملت بايد با بارندگي ها روحيه بگيرند، تصريح کرد: در بندرعباس و شرق استان بارندگي قابل توجهي خواهيم داشت و در شهرهاي شرق استان همه مسئولين در آمادگي کامل بسر مي برند.

همتي ادامه داد: در شهر سيريک بايستي آمادگي کامل وجود داشته باشد چون اين سامانه بارشي از استان کرمان به استان هرمزگان وارد مي شود و اميدوارم با آمادگي کامل آن را مديريت کنيم.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: مردم آمادگي لازم داشته باشند و سفرهاي غير ضرور را کاهش دهند تا شاهد خسارت جدي در استان هرمزگان نباشيم.

وي در پايان گفت: اداره کل هواشناسي از سرمايه خوب نيروي انساني برخوردار است و جز ادارات استراتژيک هواشناسي کشور و از مراکز قابل توجه ادر استان هرمزگان است.

معاون استاندار و فرماندار ويژه ميناب در ستاد مديريت بحران اين شهرستان از آمادگي اين ستاد براي روياروي با حوادث ناشي از بارش باران در روزهاي آينده خبر داد.

به گزارش ايسنا، منطقه خليج فارس در ميناب، با توجه به هشدارهاي هواشناسي نسبت به بارش قابل توجه رحمت الهي طي روزهاي آينده در ميناب، ستاد مديريت بحران به رياست فرماندار ويژه اين شهرستان برگزار شد.

رئيس اداره هواشناسي ميناب در اين نشست، گفت: سامانه بارشي سوداني از اوايل هفته آينده به اين منطقه نزديک
مي شود و شدت بارندگي ها از سحرگاه يکشنبه آغاز و تا ظهر آن روز ادامه خواهد داشت.

اميري، افزود: بارش ها بيشتر به شکل رگباري و رعد و برق خواهد بود و احتمال وقوع صاعقه نيز دور از انتظار نيست.

وي، تصريح کرد: با توجه به بررسي نقشه هاي هواشناسي پيش بيني مي شود بيش از 40 ميليمتر باران در اين شهرستان ببارد.

مدير امور منابع آب ميناب در اين جلسه، گفت: حجم کنوني آب ذخيره شده در استقلال ميناب بالغ بر 100 ميليون مترمکعب است که با اين وجود ظرفيت ذخيره 140 ميليون مترمکعب ديگر را نيز در خود دارد.

زارعي، افزود: سد سرني نيز 40 ميليون مترمکعب حجم ذخيره آب را دارد و ميتواند بار وارد شده به رودخانه هاي تلنگ و جومحله را کاهش دهد.

وي، ابراز اميدواري کرد: با توجه به تلاش هاي صورت گرفته در زمينه بازگشايي مسيل رودخانه ها بار آن ها تقسيم و از طغيان به سمت حاشيه ها جلوگيري شود.

رئيس هلال احمر ميناب نيز در اين زمينه ضمن اعلام آمادگي امدادگران اين مجموعه، گفت: انبار ذخيره هلال احمر ميناب نيز تقويت شده و سالن ورزشي اين مجموعه نيز از اقلام ضروري تکميل گرديده است.

نماينده آموزش و پرورش ميناب نيز در اين ستاد ضمن اعلام آمادگي سالن هاي ورزشي و مدارس ايمن جهت اسکان اضطراري، گفت: تنها چالش ما در شهرستان ميناب با توجه به حجم بالاي مدارس تخريبي، تعطيلي آن ها در زمان بارندگي است که بايد تمهيداتي صورت گيرد تا قبل از باران جهت تعطيلي مدارس بحراني اقدام گردد.

شهردار ميناب در اين نشست، گفت: جلسه ستاد بحران شهرداري تشکيل گرديد و آسيب هاي بارندگي هاي گذشته شناسايي شد و نسبت به رفع آن اقدامات لازم صورت گرفت.

سلطاني با اشاره به لايروبي پل هاي سطح شهر نسبت به سکونت در جوار سيل بندهاي ساخته شده، اظهار کرد: اگر خدايي ناکرده اتفاقي براي سيل بندها رخ دهد متاسفانه شاهد اتفاقي ناگوار در محلاتي که برخي منازل آن در نزديکي اين سازه ها بنا شده رخ خواهد داد و بايد نسبت به اين موضوع تمهيدات لازم انديشيده شود.

وي با بيان اينکه در هنگام بارندگي بخشي از بلوار امام دچار آبگرفتگي مقطعي مي شود، عنوان کرد: در تلاشيم با همکاري راهور لاين رفت حدفاصل کوچه تعميرگاه تهران تا سه راهي ابتداي بلوار بسيج(سه راه بيمارستان) در آن روز مسدود شود که اگر بارندگي شديدي صورت گرفت خودروها دچار آبگرفتگي نشود.

شهردار ميناب نسبت به مسدود شدن خيابان يکطرفه و تعطيلي بازار و پاساژ حيدرپور نيز در صبح يکشنبه پيشنهاد داد و گفت: بهتر است صبح يکشنبه در محدوده بوستان آناميس(ساحلي) نيز ترددي صورت نگيرد.

مدير ستاد بحران ميناب نيز در اين جلسه به عنايات ويژه دولت به حوزه هواشناسي اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طي موارد اخير همه پيش بيني هاي صورت گرفته در خصوص بارندگي دقيق اعلام مي گردد.

احمدي، تاکيد کرد: اولين موضوع در بحث مديريت بحران آمادگي کامل ادارات ميناب است و مديران نبايد تا اتمام اين وضعيت جوي، شهرستان را ترک کنند.

معاون استاندار و فرماندار ويژه ميناب تصريح کرد: شهروندان نيز از ترددهاي غير ضروري در آن روز خودداري کنند و اقدامات لازم در خصوص محلاتي که در معرض سيل قرار دارند نيز صورت گيرد.

احمدي، اظهار کرد: در صورت شدت بارندگي و پر شدن مخزن سد استقلال نيز بيش از 40 هزار نفر از روستاهاي ميناب بايد از منازل خود تخليه و به اماکن امن اضطراري هدايت شوند.

مدير ستاد بحران ميناب، افزود: مساجد، مدارس، حسينيه ها، سالن هاي ورزشي و همه اماکني که ظرفيت اسکان اضطراري را دارند در اين خصوص آمادگي لازم را جهت پذيرش شهروندان داشته باشند.

فرماندار ميناب، خاطرنشان کرد: شهروندان تنها به اطلاعيههاي صادرشده از سوي مديريت بحران شهرستان و منابع رسمي اعتماد کنند و به شايعات مطرح شده در فضاي مجازي اهميت ندهند.

تمامي نيروهاي امدادي در آماده باش کامل به سر مي برند

مديرعامل جمعيت هلالاحمر استان هرمزگان گفت: تجهيزات و وسايل موردنياز براي تمامي عمليات امدادي تدارک ديدهشده است.

علي اعما برنطين با بيان اينکه با توجه به اخطاريه اداره کل هواشناسي همچون ساير دستگاههاي ستاد بحران استان هرمزگان در آمادهباش به سر ميبريم، افزود: جمعيت هلالاحمر بابا آمادهباش سراسري نيروهاي هلالاحمر و داوطلب برنامهريزي کامل براي مقابله با حوادث و بلاياي طبيعي را مدنظر قرار داده است.

وي با بيان اينکه تجهيزات و وسايل موردنياز براي تمامي عمليات امدادي تدارک ديدهشده است، خاطرنشان کرد: اگر مشکلي پيش بيايد باوجود نيروهاي امدادي نيز در کوتاهترين زمان نيز درصدد رفع مشکلات شهروندان خواهيم بود.

اعما در پايان گفت: اميدوارم شهروندان نيز به اطلاعيههاي ستاد بحران نيز بهخوبي توجه کرده و در روزهاي آينده از ترددهاي غيرضروري خودداري کنند.up email pdf word plus minus reset color
گروه: حوادث
شماره روزنامه: 3164
تاریخ :1398/01/24 ساعت 09:13:38
تعداد بازدید: 124
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی