گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2939
تاریخ :1396/11/24 ساعت 08:06:15
تعداد بازدید: 46
عدم ثبت، تقلید و جعل محصولات بومی موجب گسست میان کالاها و سنت‌ها می‌شود
email pdf word plus minus reset color
مجری ثبت ملی نشانه‌های جغرافیایی صنایع دستی و محصولات کشاورزی هرمزگان بهره‌مندی از زیر ساخت‌های قانونی ملی و بین‌المللی در حمایت از محصولات بومی و سنتی، آداب و رسوم فرهنگی، صنایع دستی و محصولات کشاورزی هرمزگان را یک ضرورت دانست.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، بسیاری از کشورهای در حال پیشرفت برای قرار گرفتن در مسیر توسعه و ایجاد زیر ساخت‌های رشد اقتصادی از ایجاد و حمایت های قانونی حقوق مالکیت صنعتی بهره کامل را برده و محصولات بومی و سنتی، آداب و رسوم فرهنگی، صنایع دستی، محصولات کشاورزی و تجاری منتسب به منطقه خود را با استفاده از بسترهای قانونی ملی و بین‌المللی تحت حمایت قرارداده‌اند .

با توجه به منحصر به فرد بودن و شهرت جهانی محصولات کشاورزی هرمزگان و همچنین بازارهای اقتصادی محلی، ملی و بین المللی این محصولات از سال گذشته با همکاری بخش خصوصی و سازمان جهاد کشاورزی استان، اولین ثبت نشانه جغرافیایی هرمزگان در محصولات کشاورزی صورت گرفت، در حال حاضر نیز امور مربوط به ثبت نشانه جغرافیایی محصولات صنایع دستی هرمزگان با همکاری بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در حال انجام است و تا چند ماه آینده از گواهی ثبت سه نشانه جغرافیایی صنایع دستی و چهار محصول کشاورزی رونمایی خواهد شد .

در همین خصوص مجری ثبت ملی نشانه جغرافیایی از آمادگی خود جهت ثبت نشانه جغرافیایی سایر محصولات اصیل و بومی منتسب به هرمزگان خبر داد .

صادق صمصام‌پور در گفت و گو با ایسنا، افزود: نشانه جغرافیایی، نشانه‌هایی هستند که مبین و نشانگر مبدأ کالا در قلمرو کشور و یا منطقه و مکانی درآن قلمرو بوده که در آن مناطق کیفیت خاص، شهرت و یا سایر ویژگی‌های کالا را بتوان اساسأ به مبدا جغرافیایی آن منتسب کرد .

این دانشجوی دکتری تخصصی مدیریت تکنولوژی اضافه کرد: منطقه، مکان خاصی که برای توصیف یک محصول کشاورزی، صنایع دستی و یا یک ماده غذایی بکار می رود که مبدأ آن همان منطقه، مکان خاص است و دارای کیفیت، شهرت یا سایر خصوصیات خاص است که قابل انتساب به آن منطقه جغرافیایی هستند و تولید و یا فرآوری و یا تهیه آن در آن منطقه جغرافیایی تعیین شده، انجام می شود .

مجری ثبت ملی نشانه‌های جغرافیایی صنایع دستی و محصولات کشاورزی هرمزگان تصریح کرد: اصطلاح نشانه جغرافیایی نسبتأ جدید است و به تازگی در اسناد بین المللی مربوط به حقوق مالکیت صنعتی و همچنین مذاکرات بین‌المللی مربوط مطرح شده است .

وی با بیان اینکه قانون نشانه‌های جغرافیایی برای نخستین بار در سال 1383 در مجموعه قوانین و مقرارات حقوق مالکیت صنعتی کشور وارد شده است، خاطرنشان کرد: قبل از تصویب قانون فوق علیرغم تاکید کنوانسیون پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی که ایران از سال 1337 عضو آن است به حمایت از نشانه‌های منبع و اسامی مبدا، به دلیل وجود خلاء قانونی در این زمینه، کالاهایی که کیفیت، مرغوبیت، شهرت یا سایر خصوصیات آنها اساسأ منتسب به قلمرو جغرافیایی معین هستند مانند فرش دستباف، صنایع دستی، و سایر محصولات صنعتی، سنتی و کشاورزی مناطق محلی بر طبق قوانین داخلی در مقابل سوء استفاده های مختلف قابل حمایت نبوده‌اند .

صمصام پور ادامه داد: این محصولات به سادگی و با اهداف سودجویانه مورد بهره برداری اقتصادی در خارج از کشور قرار گرفته اند و از این راه لطمات جبران ناپذیری به منافع اقتصادی کشور و حتی هویت فرهنگی نهفته در این کالا ها به دلایل تحریف های به عمل آمده در آنها وارد آمده است .

مجری ثبت ملی نشانه های جغرافیایی صنایع دستی و محصولات کشاورزی هرمزگان با تأکید بر اینکه تا زمانیکه قانونی جامع و کارا نتواند از حقوق صاحبان این قبیل کالا ها در داخل حمایت موثر به عمل آورد، نمی توان هیچگونه مبنایی را برای تامین حمایت بین المللی از این اقلام در مقابل سوء استفاده‌های احتمالی خارجی فراهم آورد، اظهار کرد: با تصویب قانون نشانه‌های جغرافیایی در سال 1383 و آیین‌نامه اجرایی آن در سال 1384 این زمینه فراهم شده است که از این محصولات بر مبنای قانون نشانه‌های جغرافیایی در سطح داخل کشور حمایت و متعاقبأ به استناد حمایت و ثبت داخلی بر اساس معاهدات مربوط از قبیل موافقت‌نامه مادرید در مورد جلوگیری از نصب نشانه‌های منبع غیر واقعی یا گمراه کننده بر کالا و موافقت‌نامه لیسبون در مورد حمایت از اسامی مبدا و ثبت بین‌المللی آن‌ها که جمهوری اسلامی ایران ملحق به آن‌ها است، امکان هر گونه سوء استفاده از محصولات دارای اسامی مبدا یا نشانه‌های منبع ایرانی را از دیگران سلب کرد مگر اینکه این بهره برداری با کسب مجوزهای قانونی باشد .

وی عنوان کرد: بنابراین قانون نشانه‌های جغرافیایی در سطح ملی و معاهدات مربوط در سطح بین المللی می‌تواند منافع اقتصادی و هویت فرهنگی نهفته در این کالا ها را تضمین کند .

این دانشجوی دکتری تخصصی مدیریت تکنولوژی خاطرنشان کرد: نشانه های جغرافیایی به لحاظ اینکه معرف کالا با کیفیت خاص و ویژه هستند می‌توانند دارای شهرت بالا باشند که این شهرت و اعتبار نشانه، انگیزه سودجویان را برای تقلب یا جعل نشانه تقویت می‌کند و به همین علت حمایت از نشانه‌های جغرافیایی در سطح ملی و بین المللی حائز اهمیت است .

وی با بیان اینکه عدم حمایت از آن باعث می‌شود به ویژه مشتریان و مصرف کنندگان در انتخاب یک کالای اصیل و با ویژگی های خاص محروم شوند که نتیجه این امر همچنین می تواند اعتبار و شهرت کالا های موضوع نشانه های جغرافیایی را در سطح ملی و بین‌المللی مورد خدشه و آسیب جدی قرار دهد .

مجری ثبت ملی نشانه‌های جغرافیایی صنایع دستی و محصولات کشاورزی هرمزگان اضافه کرد: امروزه به لحاظ اهمیت ویژه صنایع دستی و محصولات کشاورزی در امر صادرات، حمایت از نشانه جغرافیایی که معرف این قبیل کالا ها با ویژگی ها و کیفیت خاص است می تواند در ترویج محصولات روستاها و توسعه روستا ها نقش بسزایی داشته باشد .

وی افزود: اهمیت فرهنگی بسیاری از کالاها از قبیل صنایع دستی نیز می تواند ضرورت حمایت از نشانه‌ها را بخوبی نشان دهد .

صمصام پور در پایان با تأکید بر اینکه عدم حمایت از نشانه‌های معرف این کالاها و تقلید و جعل آن‌ها موجب ایجاد گسست میان کالاها و سنت‌های است، عنوان کرد: این موضوع از آن نشات گرفته که در نهایت سبب تضعیف یا اضمحلال تصور موجود در مورد منشاء محصول و در نتیجه کاهش قیمت آن و اختلال در کانال توزیع و از میان رفتن هویت ملی مستتر در آن‌ها می شود


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2939
تاریخ :1396/11/24 ساعت 08:06:15
تعداد بازدید: 46
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی