گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2985
تاریخ :1397/03/05 ساعت 10:30:42
تعداد بازدید: 39
در انتظار تاریکی: آخر الزمان به روایت بلا تار
email pdf word plus minus reset color
پس از دو پِلان افتتاحیه ی اسبِ تورین، اسب در اصطبل خود آرام می گیرد. مرد و دختر ( تا پایان فیلم نامی ندارند) زندگیِ قراردادی کسالت باری را در دیستوپیایی محاط با باد و طوفان می گذرانند: لباس می پوشند، از تنهایی پنجره ی خانه به بیرون زل می زنند و سیب زمینی پخته، قوت غالب شان را با بی رغبتی فرو می دهند و این دایره بسته به اعمال روزمره هر روز تکرار می شود.

عکس اصلی خبر

 از صحنه لباس پوشیدن مرد در روز اول در می یابیم که دست چپش فلج است و دختر در این امر به او کمک می کند.

 در این روزمرگی رخوت انگیز نظمی مرگبار و خلأ ناپذیر به چشم می خورد که در روزهای دیگر نیز به همین ترتیب تکرار می شود و ارتباط خاموش و بی کلام پدر و دختر خفقان حاکم بر فضا را دو چندان می کند.

در روز دوم، اعمال روز اول پدر و دختر، تنها با اندک تفاوتی در نقطه دید دوربین، باز تکرار می شود. اما با این فرق که اسب، به رغم تازیانه های مرد که بیش از همه او را به اسب روایت اسب نیچه در تورین شبیه می گرداند، از حرکت سرباز می زند.

در روز سوم، مردی روستایی (کورمس) برای خرید پالینکا سر می رسد و به پدر می گوید که روستا خالی شده و همه ی ساکنان ده را ترک کرده اند. او طی صحبت های طولانی اما پریشان و بی انسجام خود خبر از فروپاشی جهان و تاریکی بی پایان می دهد. که عن قریب نازل می شود. مرد کورمس را به دلیل این باور آخر الزمانی اش نکوهش می کند و حرف هایش را مهمل می خواند. کورمس شانه بالا می اندازد و پس از پرداخت پول پالینکا ، آن جا را ترک می کند.

تار در مصاحبه ای این مرد را «سایه ای نیچه وار» می انگارد و تنها تفاوت او با نیچه را در این می داند که مرد مدعی مرگ خدا نیست و هم خدا و هم انسان را به اتفاق مسئول وضعیت دهشتناک جهان می شمارد.

پس از رفتن مرد، نشانه ی دیگری از افول حیات روزمره پدر و دختر هویدا می شود:

اسب حرکت نمی کند و لجوجانه نمی گذارد او را به ارابه ببندند.

ترجمه: سعیده طاهری و بابک کریمی

گزینش : سعید سیاهویی


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2985
تاریخ :1397/03/05 ساعت 10:30:42
تعداد بازدید: 39
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی