گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3078
تاریخ :1397/08/14 ساعت 08:56:47
تعداد بازدید: 57
دور، دور زنان است
email pdf word plus minus reset color
هنگام ورود به سوئد مانند يک فرد لال از ديگران درخواست اشتغال مي کردم تا اين که موفق شدم به مدت هشت ماه در يک کشتي آشپزي کنم و هزينه ي زندگي خود و فرزندانم را فراهم نمايم. پس از فراگيري کامل زبان، دوست داشتم در رشته ي پرستاري ادامه ي تحصيل دهم که برايم مقدور نشد لذا چهار سال روان شناسي خوانده و ليسانس گرفتم. سه سال ديگر هم ماندم تا دوره احمدي نژاد به پايان رسيد و به ايران بازگشتم.

عکس اصلی خبر

عباس فضلي

اين جملات گفته هاي ابتدايي خانم زينت دريايي در روستاي سلخ از توابع طبل جزيره قشم است که روز جمعه با چند تن از دوستان مهمان اش بوديم.با اين که 51 سال سن دارد اما همچنان پرتلاش به مطالبه گري و اشتغال زايي زنان بخش شهاب اصرار دارد. او که بخشي از زندگي نامه اش در کتاب« در گرگ و ميش راه» با همکاري ابراهيم مختاري انعکاس يافته، اين بار، فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي خود را در ايجاد کارگاه هاي صنايع دستي و گردشگري معطوف نموده است.

فرزندش محسن با فارغ التحصيلي در رشته ي اطلاعات و فن آوري از کشور سوئد با او به وطن برگشته اما دختر بزرگش در ميلان ايتاليا کارشناسي ارشد نانو تکنولوژي و پسرش کارشناسي فيزيک مي خواند. اين تلاش و تحول ها حاصل دسترنج يک زن روستايي است که به زندگي کردن از جنس ديگر تن داده است. پيش از رفتن به خارج، زنان را با انواع پيشگيري از بارداري آشنا و 66 درصد آنها را تشويق به توبکتومي (بستن لوله هاي رحم) مي کند. براي اين امر وقتي با مخالفت مردان و زنان روستايي مواجه مي شود از شيخ خطيب، فتوايي مبني بر مجوز انجام آن، مشروط براين که خطري متوجه مادر و يا جنين باشد؛ مي گيرد و روي قسمت آخر آن لاک گرفته؛ در سطح وسيعي منتشر مي کند.

 اکنون با آموزش و راه اندازي صنايع دستي براي قريب به 200 نفر از زنان روستايي اشتغال ايجاد نموده و با دعوت دکتر انوشفر از دانشگاه تبريز، يک کوره ي سفالي گري با استفاده از چوب و درجه حرارت 1100 راه اندازي کرده است. در ضمن با مشارکت مالي و کاري زنان، يک زمين پنج هکتاري را به زير کشت انواع گياهان مانند آلوورا، چاي ترش، کاکتوس و مورينگو برده است. در ضمن با تأمين برق دستگاه آب شيرين کن آن به توسعه ي آن مي انديشيد.

در کنار  اين کارها، با تنظيم تقويم مراسم آييني خليج فارس به گسترش گروه هاي موسيقي منطقه همت گمارده است. وقتي با حرارت تمام به ذکر اين امور مي پرداخت گفت: الان دور دور زنان است.up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3078
تاریخ :1397/08/14 ساعت 08:56:47
تعداد بازدید: 57
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی