گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3065
تاریخ :1397/07/23 ساعت 09:11:32
تعداد بازدید: 151
روحاني: هر چقدر از آزادي دانشگاه بکاهيم، ضرر کرده ايم
email pdf word plus minus reset color
رييس جمهوري تاکيد کرد: ما هر چقدر از استقلال و آزادي دانشگاه بکاهيم ضرر کرده ايم، عيبي ندارد دانشجو و دانشگاه به احزاب کمک کنند اما دانشگاه نبايد محل فعاليت احزاب باشد چون علم چهارچوب نمي شناسد و باز است.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» ديروز در مراسم آغاز سال تحصيلي 98- 1397 دانشگاه ها و مراکز پژوهشي و فناوري کشور ضمن تبريک آغاز سال تحصيلي جديد افزود: اين مراسم به عنوان احترام و کرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و فناوري است و مخاطب اين کرنش اساتيد و دانشجويان عزيز هستند.

وي خاطرنشان کرد: دانشگاه نقش بسيار مهمي در علم، فرهنگ، جامعه پذيري نسل جوان و انضباط و قانون مداري دارد و دانشجويان از اين محيط بسيار مي آموزند.

رييس جمهوري با تاکيد براين که دانشگاه و مراکز توليدي بايد باهم در ارتباط باشند، يادآور شد: دانشگاه ها بايد با فناوري و پارک هاي علم وفناوري مرتبط باشند. ما هر چه از استقلال و آزادي دانشگاه بکاهيم ضرر کرده ايم، عيبي ندارد دانشجو و دانشگاه به احزاب کمک کنند اما دانشگاه نبايد محل فعاليت احزاب باشد چون علم چهارچوب نمي شناسد و باز است.

روحاني افزود: قرآن مي گويد پيامبر از خدا بخواه دانش و علمت را زياد کند. علم چيزي نيست که بگوييم ياد گرفتم، ما تا آخر عمر بايد بياموزيم، زگهواره تا گور دانش بجوي.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به تصويب لايحه در هيات دولت براي تسهيل آموزش عالي اشاره و تاکيد کرد: اين لايحه هجدهم شهريورماه به تصويب رسيد که برمبناي آن هرکس مي خواست مي توانست در رشته ها و مقاطع مختلف درس بخواند.

رييس قوه مجريه ادامه داد: در اين لايحه گفتيم اساس سنجش ها و وروردي ها در همه مقاطع تحصيلي جز مسائل علمي چيز ديگري نخواهد بود. تنها جرائم سنگيني چون تروريسم، قاچاق انسان و جرايم سازمان يافته و... به شرط داشتن تبعات اجتماعي در احکام دادگاه از تحصيلات تکميلي محروم مي شود

آسمان پُرستاره را برداشتيم

روحاني با بيان اين که شما مي خواستيد ستاره کم شود ما آسمان پُرستاره را برداشتيم، افزود: اين مهم ترين لايحه دولت دوازدهم براي دانشجويان دانشگاه ها است. وي تاکيد کرد: همانطور که وعده داديم ما دانشگاه امن مي خواهيم، دانشگاه امنيتي نمي خواهيم دانشگاه قانونمند، با نظم و انضباط مي خواهيم، حزبي و جناحي نمي خواهيم . دانشگاه بايد از اين قيود آزاد باشد رييس جمهوري با بيان اين که دانشگاه محل علم، پژوهش، پرسشگري و نقد است، تصريح کرد: دوستان نصيحت کردند ارتباط دولت با دانشگاه بايد بيشتر شود ، خدا به ما توفيق دهد عامل به اين نصيحت باشيم. روحاني در بخش ديگري از سخنان خود اظهارداشت: دانشگاه تهران به عنوان يک دانشگاه کهن، برتر يادآور خاطرات شيرين دوران دانشجويي است. روحاني به خاطرات دوران دانشجويي خود اشاره کرد و گفت: به 50 سال پيش بر مي گردم آن زماني که با همکلاسي ها وارد اين دانشگاه تهران شديم، اساتيد مبرز، فرهيخته و به نام و دانشجويان پرتلاشي در اينجا وجود داشته و دارد.

وي خاطرنشان کرد: در سال 92 که من انتخاب شده بودم، بنا بود دو ماه بعد دولت تشکيل دهيم، به محض انتخاب، قيمت دلار کاهش يافت و بازار آرام شد، با انتخاب، اميد افزايش پيدا کرد ما هنوز کاري نکرده بوديم. رييس قوه مجريه با طرح اين سوال که چرا مردم به آينده بهتر با تعامل بيشتر با جهان، با آرامش بيشتر، با فضاي امن تر و نه امنيتي تر اميدوار شده بودند، ادامه داد: هنرپيشه سينما، کارگردان، نويسنده کتاب و دانشجو هم اميدوار شده بود، چون مي دانستند از سال 92، ديگر 16 آذر آزاد است، نقد آزاد است، مي توانند حرف بزنند، سخن بگويند و نقد کنند.

 نقد بيش از حد مانند نمک است

روحاني تصريح کرد: گاهي وقت ها براي انسان پذيرش انتقاد زياد از لحاظ عاطفي ممکن است، سخت باشد، من هم وقتي در روزنامه و فضاي مجازي 10 تا 12 انتقاد مي خوانم، مي گويم امروز بس است، زيرا هم وقت بيشتر ندارم و هم نقد بيش از حد ميتواند مفيد نباشد، نقد در حد خود هم مفيد و هم لازم است.

روحاني يادآور شد: اگر کسي برادر مومن خود را در فضاي دوستانه دو نفري نصيحت کند به او زينت داده و مشکل را حل کرده است اما اگر همين نقد را در جمع عمومي بيان کند، او را نگران و شرمسار کرده است، در زندگي جمعي، خانوادگي و اجتماعي نيز چنين است، در زمينه دولت و حکومت هم مي تواند تا اندازه اي صادق باشد.

وي ادامه داد: در حال حاضر اساتيدي در کشور مقاله اقتصادي مينويسند و در آن زمينه مصاحبه و نقد مي کنند، عده اي از اساتيد نيز اصلا صحبت يا مصاحبه نميکنند اما براي من نامه مي نويسند، اين اقدام تاثيرگذارتر است.

رييس دولت دوازدهم يادآور شد: استادي که در بحث اقتصادي نقد دارد، براي من مستقيم نامه مينويسد و من هم به دقت مي خوانم و پيام تشکر براي او ارسال ميکنم.

روحاني با بيان اين که کسي هم مصاحبه ميکند و من هم آن را مي شنوم، تصريح کرد: گاهي وقت ها نقد و اندازه بسيار مفيد است، نقد بيش از حد مانند نمک است، اگر بيش از اندازه باشد، نمي توان آن را خورد.

روحاني گفت: دانشگاه ها بايد نقاد و پرسشگر باشند و دولت را نقد کنند و هيچ ترديدي در اين بحث وجود ندارد؛ البته خواهش مي کنم که اين اقدام با اطلاعات کافي باشد.

وي به جلسه خود با اساتيد اقتصاد که فردا برگزار مي شود، اشاره کرد و افزود: عده اي از اساتيد اقتصاد را فردا دعوت کرده ام که با آنها رودرو بنشينم و صحبت کنم، برخي از آنها به صورت نامه سرگشاده و عدهاي به صورت خصوصي براي من نامه نوشتند، حرفهايي با آنها دارم که به صورت مستقيم ميگويم.

دانشگاه بايد دولت را متعلق به خود بداند

رييس جمهوري در ادامه با طرح اين سوال که چرا اميدوار نباشيم که در بسياري از قدم ها موفق بوده ايم؟ اظهار داشت: امروز اشکال از سوي بسياري از روزنامه ها، فضاي مجازي و صدا و سيما است که وقتي شرکت ها به ايران مي آيند، آن را اعلام نمي کنند و خبري منتشر نمي شود، اما اکنون که در حال خارج شدن هستند، آنها را شمارش مي کنند، چرا آن روز که اين شرکت ها آمدند، خبرش را نداديد و منکر بوديد؟

روحاني افزود: امروز مشکلات اقتصادي وجود دارد، اما مي توانيم بهترين راه حل ها را پيدا کنيم و در اين جا اين دولت نيست که بهترين راه حل را پيدا مي کند، همه ما هستيم که بايد بهترين راه حل را پيدا کنيم.

وي خطاب به دانشگاهيان گفت: اگر شما مي دانيد، راهکار ارائه دهيد، تا کنون چندين نامه اساتيد دانشگاه را خوانده ام، بايد رو در رو بنشينيم و صحبت کنيم، يک بار هم در ماه رمضان اين کار را انجام داديم، بايد ببينيم آنها چه مي گويند.

وي تصريح کرد: ما از دانشگاه انتظار بيشتري داريم، دانشگاه بايد دولت را متعلق به خود بداند زيرا اين دولت براي مردم است، چون اين مردم هستند که به دولت راي دادهاند.

رييس جمهوري گفت: شما دانشگاهيان در همه دوره هاي انتخابات نقش بسيار ارزشمند و بالايي داشته ايد، در انتخابات اخير هم همينطور، مهم نيست که طرفدار کدام رقيب بوديد، اصل حضور، تشويق و حضور مردم مهم است. روحاني ادامه داد: اگر دانشگاه در انتخابات حضور نداشته باشد، انتخابات گرم نمي شود، اين دانشجويان دانشگاه ها هستند که در انتخابات حضور پيدا کرده و نقش ايفا ميکنند.

وي از همه دانشگاهيان براي شرکت در ادوار مختلف انتخابات بويژه در ارديبهشت 96 که کار بسيار بزرگ و مهمي انجام دادند، تشکر کرد و اظهارداشت: دولت براي شما است. ما همه بايد به هم کمک کنيم تا راه بهتر را براي حل مسائل کشور پيدا کنيم .

رييس جمهوري گفت: دولت تمام کالاهاي اساسي مورد نياز مردم و ضروري را در نظر گرفت و 25 قلم کالا را به حد نياز جامعه با ارز ثابت 4200 تومان در اختيار آنها قرار داد، اين اراده دولت است و اجرا نيز کرده است و تا آخر سال نيز به آن عمل ميکند .

روحاني خاطرنشان کرد: احتمالاً و تقريبا حدود 14 تا 15 ميليارد دلار تا آخر سال هزينه خواهيم کرد البته حداقل 13 ميليارد دلار نياز است اما پيشبيني مي کنم 15 ميليارد دلار نياز است، ما تعهد کرده ايم و تعهد و خواهيم داد که اين مبلغ تامين مي شود.

وي افزود: حال چگونه اين ارز تامين و به کالا تبديل مي شود و چگونه در بازار توزيع شده و به دست مصرف کننده ميرسد، همه بايد به هم کمک کنيم دولت به تنهايي قادر نيست در اين مسير همه درها را باز کند، همه بايد دست به دست هم دهيم.

وي يادآور شد: اگر بنا باشد با يک شايعه در فضاي مجازي که بگويند يک جنس کم شده است، جنسي که ما به طور طبيعي آماده کرده ايم تا مردم در فروشگاه ها آن را بخرند، اگر آن جنس را در دو روز خريدند ، 28 روز قفسه ها خالي مي ماند، بعد دوربين ها ميآيد روي قفسه وعکس ميگيرند؛

رييس جمهوري گفت: مردم جنسي را که براي يک ماه توليد و توزيع شده ظرف سه روز خريده اند و قفسه هاي خالي شده است پس بايد دوباره کالا توليد شده و آن را حمل و نقل کرده و به انبار برسانيم ؛ چه کسي اين کار را کرده است، آيا مشکل از دولت يا از مردم يا از توطئه بيگانگان است؟

روحاني ادامه داد: من نمي خواهم بگويم درصد مشکلات متعلق به چه کساني است، بايد مشکل را حل کنيم و دست به دست هم دهيم و شما دانشگاهيان بايد در خط مقدم باشيد.

وي يادآور شد: ما اعلام کرديم براي نيازهاي ضروري جامعه بجز کالاهاي اساسي در يک سامانه اي به نام سامانه نيما ارز را تامين کرده و باز هم حدود 7500 تومان با اندکي بيشتر يا کمترتامين مي کنيم.  وي افزود: نيازمندي هاي ديگري هم ممکن است به حق يا ناحق وجود داشته باشد مانند اين که من مسافرم و مي خواهم پولي را از بازار آزاد تهيه کنم يا مريض دارم – گرچه وزير بهداشت گفته اند نيازي نيست هيچ مريضي به خارج برود حال کسي مي خواهد مريض خود را به خارج ببرد. - يا من مي خواهم پول جمع کنم و در فلان کشور آپارتمان بخرم، اولي را من به جا و حق است مي دانم ولي دومي را در شرايط کشور به جا نيست، اما تشخيص اين آسان نيست و نمي شود اگر دستگاهي داشتيم که از پيشاني مردم مي خوانديم که که چه در فکر آن ها است، دنيا به گونه اي ديگر مي شد، خود پيغمبر گفت « و لو کنت اعلم الغيب لاستکثرت من الخير و ما مسني السوء» من هم اگر غيب بلد بودم نمي گذاشتم مشکلي براي من پيش آيد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3065
تاریخ :1397/07/23 ساعت 09:11:32
تعداد بازدید: 151
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی