گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3399
تاریخ :1399/02/27 ساعت 13:33:48
تعداد بازدید: 405
گرفتاری سفیر آمریکا در زومولولو
email pdf word plus minus reset color
نوشته ي: آرت بوخوالد - آمريکا ترجمه ي: پرويز ايرانزاد

عکس اصلی خبر

دوستي دارم که آخرين شغلش، سفير کبيري آمريکا در يک کشور آفريقايي است. اخيراً نامه اي از محل ماموريتش برايم نوشته و در قسمتي از آن از گرفتاري هاي شغلي، گلايه کرده است. چون گرفتاري هايش هم، به نوعي « سفيرانه « است، ذيلاً مي نويسم، شايد سفيران را به کار آيد. در ضمن، براي اين که دردسر دوستم را، قوز بالا قوز نکنم، ناچار اسم کشور آفريقايي را مستعاراً مي گذارم « زومولولو ».

دوستم نوشته است:

...سربسته مي گويم که واشنگتن با اين که به ظاهر وانمود مي کند که طالب آرامش فلان منطقه يا حفظ ثبات در فلان جاست. اما قلباً عکس اين را طالب است. مي خواهد همه جا، به خصوص کشورهاي جهان سومي و آفريقايي مدام درگير مسئله اي بوده و سرگرم باشند. اين را داشته باش و شانس ما را ببين. سال گذشته حوزه ي ماموريت من طوري آرام و ساکت بود که در طول 12 ماه هيچ نوع تظاهرات ضد آمريکايي، ميتينگ و يا دست کم يک کودتاي نيم بند هم واقع نشد و همين باعث شد که واشنگتن رفته رفته نسبت به کارايي من ظنين شود. اين را از تلگرافي که از مرکز به دستم رسيد فهميدم، در تلگراف آمده بود:

- آقاي سفير کبير! چندي است حوزه ي ماموريت شما، به طور مرموزي آرام است. به طوري که حتي يک فقره تظاهرات عليه ما نشده و بدتر از همه بومي هاي منطقه نسبت به ما رفتار خصمانه اي بروز نمي دهند. فوراً فعاليت هاي اخير خود را به مرکز گزارش کنيد.

در گزارشي که با عجله تهيه کردم متذکر شدم که کوتاهي از ناحيه ي من نبوده، بلکه عيب از مردم منطقه است که هر نوع تحريک و آنتريک را پس مي زنند و زير بار اين حرف ها نمي روند.

دو سه هفته اي گذشت و من داشتم ماجراي تلگراف را فراموش مي کردم که تلگراف ديگري از واشنگتن رسيد و معلوم شد مافوق هايم خيلي عصباني هستند:

- آقاي سفير!...حوزه ي ماموريت شما، با وجود آفريقايي بودن، يک سال بدون کودتا را پشت سر گذارده، زود گزارش کنيد که چه کاسه اي زير نيم کاسه است. واشنگتن مي خواهد بداند سرتان کجاها گرم است.

گزارش را فوراً فرستادم:

- اين جا روابط في مابين ارتش و نخست وزير حسنه است. سفارت خيلي سعي کرده ميانه ي آن ها به هم بخورد. توفيقي حاصل نشده، منتظر دستورات تازه مرکز هستم. بگوييد چه کنم؟

بلافاصله دستور محرمانه از طريق تلکس سفارت رسيد:

- اگر از طريق بر هم زدن روابط ارتش با نخست وزير، نمي توانيد آرامش را به هم بزنيد، از راه دامن زدن به اختلافات نژادي وارد شويد. اگر اختلافات نژادي حالت انفجاري به خود بگيرد، از نتيجه ي کار مطمئن باشيد.

چندي بعد، از واشنگتن گزارش رسيد که هياتي از طرفداران حقوق بشر به حوزه ي ماموريت من اعزام شده اند. چند روزي از ورود هيات نگذشته بود که آرامش منطقه حسابي به هم خورد.

گزارشي به مرکز فرستادم به اين مضمون:

- با ورود هيات اعزامي، ابرهاي تيره ي مورد نظر در آسمان حوزه ي ماموريت پديدار شده، و مردم به جان هم افتاده اند. ممکن است کاسه کوزه سر ما بشکند. دستورات لازم را ابلاغ فرماييد.

اين بار نامه ي محرمانه مرکز با پيک مخصوص سفارت واصل شد که نوشته بود:

- آقاي سفير...شما دستور داريد، چشم روي هم بگذاريد و ضرب المثل « شتر ديدي نديدي « را نصب العين قرار دهيد. هيات اعزامي در کار خود خبره است. پيش خودتان باشد، تا اوضاع منطقه حسابي به هم نخورد، کنگره لايحه ي بودجه ي کمک هاي خارجي پرزيدنت را تصويب نخواهد کرد.

وقتي آب حسابي گل آلود شود، ما به موقع تور را خواهيم انداخت. خيال تان تخت باشد.

طولي نکشيد که اوضاع حوزه ي ماموريت من کاملاً بحراني شد. ديگر تظاهرات عليه آمريکا و زد و خوردهاي خونين نژادي امري عادي شده بود. در اين بين ارتش با کودتايي ، نخست وزير قانوني را برکنار کرد و خود زمام قدرت را به دست گرفت. از فحواي مکاتبات رمز، معلوم بود که واشنگتن حسابي خوشحال
 است.

و اوضاع بدين منوال بود تا اين که روزي گزارش محرمانه اي به دستم رسيد، حاکي از اين که در مرکز شهر يک رستوران چيني باز شده و سر و کله ي چند آشپز و پيشخدمت چيني در حوزه ي ماموريت بنده پيدا شده است. فوراً به مرکز تلکس زدم:

- وابسته جديد فرهنگي چين که به تازگي وارد زومولولو شده، يک رستوران هم باز کرده و بدين منظور چند آشپز و گارسن هم با خود از پکن آورده و به مردم زومولولو وعده داده که مزه ي غذاي چيني را به آن ها خواهد چشاند.در اين باره چه دستور
مي دهيد؟

جواب تلکس فوراً رسيد:                   

- آقاي سفير کبير! بي جهت به کارايي ديپلماتيک شما ظنين شده بوديم. ضمناً با دريافت گزارش شما و استحضار از ورود آشپزهاي چيني ، واشنگتن نيز به نوبه ي خود گروهي از ورزيده ترين مامورين خود در « سيا « را راهي حوزه ي ماموريت شما مي کند. وجوه و ملزومات درخواستي را فوراً به ما اطلاع دهيد. واشنگتن به وجود سفير کبيري چون جنابعالي مباهات مي کند!...


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3399
تاریخ :1399/02/27 ساعت 13:33:48
تعداد بازدید: 405
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی