گروه: حوادث
شماره روزنامه:2880
تاریخ :1396/08/24 ساعت 09:09:41
تعداد بازدید: 144
معاونت اجتماعی انتظامی هرمزگان: نگرش مثبت به مواد مخدر مهمترین دلیل اعتیاد جوانان است
email pdf word plus minus reset color
معاون اجتماعی انتظامی هرمزگان مهم ترین دلایل گرایش افراد به مواد مخدر را: نگرش مثبت به مواد مخدر، کسب لذت و سرخوشی ،کسب انرژی و افزایش توان جسمی برای کارکردن عنوان کرد.

عکس اصلی خبر

به گزارش  مهر، محمد شریفی در تبیین و تشریح عوامل گرایش برخی افراد به مصرف مواد مخدر گفت: در سال های اخیر سوء مصرف مواد مخدر در سراسر جهان افزایش یافته است، به گونه ای که در حال حاضر همه کشورهای جهان ، هزینه های قابل توجهی را ناشی از سوءمصرف مواد متقبل می شوند و گزارش جهانی مواد در واقع، سوءمصرف مواد مخدر هزینه های اجتماعی و اقتصادی گزافی از ، مواد مخدر طریق اثرات مخرب خود بر سلامت افراد و افزایش جرم و جنایت و مرگ و میر در جامعه تحمیل کرده و در نتیجه به یک تهدید بزرگ برای جوامع تبدیل شده است.

وی افزود: با وجود منابع عظیم دولتی اختصاص داده شده برای جلوگیری از گسترش سوءمصرف مواد مخدر، سوءمصرف مواد در افراد با هر رد ه سنی، وضعیت اقتصادی، سطح تحصیلی، نوع نژاد و منطقه در حال گسترش است در این میان، بررسی ها نشان می دهد که جوانان در معرض بیشترین خطر برای گرایش به سوءمصرف مواد مخدر هستند.

معاون اجتماعی پلیس هرمزگان خاطر نشان کرد: بررسی علل سوءمصرف مواد مخدر جوانان از این نظر حیاتی است که سوءمصرف مواد در جوانان مسائل چندی در سلامتی و بهزیستی آنان از قبیل افزایش خطر آسیب و مرگ از طریق خشونت بین فردی، تصادفات جاده ای، افزایش رفتارهای پرخطر جنسی، ، ابتلا به بیماری هایی چون ایدز و مشکلات تحصیلی را افزایش می دهد.

کارشناس ارشد اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اذعان کرد: در مورد علل ریشه ای سوءمصرف مواد مخدر توافق خاصی وجود ندارد، به طوری که عوامل مرتبط با سوءمصرف مواد متعدد و متنوع هستند و شامل زمینه های فردی، ویژگی های خانوادگی و عوامل اجتماعی و محیطی می شود, تحقیق های  صورت گرفته در رابطه با علل گرایش به مواد مخدر در سطح استان  هرمزگان توسط نیروی انتظامی با افراد معتاد ، میزان تاثیرگذاری عوامل جامعه شناختی ، روانشناختی اقتصادی و فرهنگی در گرایش افراد به مواد مخدر نشان می دهد.

شریفی در ادامه مهم ترین دلایل گرایش افراد به مواد مخدر را: نگرش مثبت به مواد مخدر، کسب لذت و سرخوشی، کسب انرژی و افزایش توان جسمی برای کارکردن، فراموشی و رهایی از مشکلات زندگی، تسکین دردها و ناراحتی های روحی و عصبی، افزایش و تقویت تحریک پذیری جنسی، اطلاعات غلط و باورهای نادرست درباره مواد مخدر، احساس تنهایی کردن، افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، عدم تحمل شکست و ناکامی، نداشتن اعتقادات مذهبی و کمبود امکانات فرهنگی، ورزشی و تفریحی عنوان کرد.

وی ضمن تاکید بر تلاش‌های گسترده و بیش از پیش  پلیس و دستگاه قضایی در امر مقابله و مبارزه با مواد مخدر و لزوم اجرای فعالیت های فرهنگی در این حوزه ازدیگر دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی ، اساتید دانشگاهی و صاحبنظران خواست به این مقوله مهم پا گذاشته و چاره اندیشی کنند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان افزود: تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که بایستی به سوء مصرف مواد اعتیاد با نگاهی تازه نگریست و در شیوه های برخورد با آن تجدید نظر کرد و به این هشدار مهم توجه کرد که در مواجهه با مواد مخدر صنعتی زمان بسیار مهم است.

کارشناس ارشد اجتماعی پلیس هرمزگان در پایان  مهمترین راهکارهای فرهنگی در حوزه مقابله و مبارزه با پدیده شوم اعتیاد را توجه به نقش خانواده‌ها ، برپایی کارگاه‌های آموزشی، گسترش مراکز مشاوره و مددکاری، افزایش تعامل بین خانواده و اولیای مدرسه ، طراحی قواعد مناسب برای کاهش آثار سوء خانواده در مقابل آسیب خانواده های آسیب پذیر، گسترش طرح های مداخله های اجتماعی برای حمایت از اعضای خانواده در مقابل آسیب های خانوادگی و افزایش حمایت اجتماعی از اقشار آسیب پذیر جامعه عنوان کرد. 


up email pdf word plus minus reset color
گروه: حوادث
شماره روزنامه: 2880
تاریخ :1396/08/24 ساعت 09:09:41
تعداد بازدید: 144
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی