گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3016
تاریخ :1397/05/06 ساعت 11:45:18
تعداد بازدید: 48
فرنوش صمدي خطاب به انجمن فيلم كوتاه: به حضور زنان در عرصه فيلم كوتاه توجه كنيد
email pdf word plus minus reset color
هنروتجربه:فرنوش صمدي در يادداشتي که در اختيار رسانهها قرار داده است، خواستار توجه به حضور زنان در جشن فيلم کوتاه شد.

عکس اصلی خبر

اين کارگردان که قرار است فيلم کوتاه مشترک او با علي عسگري به نام«سکوت» در اکران تابستانه سينماهاي هنروتجربه به نمايش درآيد، يادداشتي درباره حضور فيلمسازان زن در نهمين جشن مستقل فيلم کوتاه نوشته است که در ادامه ميآيد:

يادداشتي که ميخوانيد نه به معناي اعتراض بلکه به معناي پيشنهاد است.  البته دروغ چرا؟ کمي هم با اعتراض است. چه ميشود کرد ذهن من در عين صلح و آرامش، معترض و جنگجوست. امروز براي اعلام اسامي فيلمهاي کوتاه منتخب نهمين جشن فيلم کوتاه به خانه سينما رفتم. اولين چيز عجيبي که به نظرم رسيد و شايد به نظر خيليها عجيب نباشد، حضور فقط 5-6 زن در ميان جمعيت کثيري از مردان بود اما نکته جالبتر وقتي بود که دبير محترم جشن اسامي فيلمهاي منتخب را اعلام کردند و از بين 39 فيلم فقط 8 فيلمساز زن حضور داشتند.

بعد از کمي پرس وجو به نکته خيلي جالبتري رسيدم که از بين هيات انتخاب که شامل 21 نفر بود، فقط و فقط يک زن وجود داشته است. زياده گويي نميکنم و راجع به حقوق زنها هم حرفي نميزنم که همه فيلمسازان و فرهيختگان ما خدا را شکر به اين امر واقفند. البته که حضور زنان نه فقط به معناي حفظ حقوقشان و ناديده گرفته نشدنشان بلکه در کاملتر کردن و متنوعتر کردن فيلمهاي منتخب جشن است و از همه مهمتر اين است که زنان با حضور در چنين موقعيتهايي به دليل تشويق و ديده شدن اعتماد به نفس بيشتري براي کارکردن و فيلمسازي پيدا ميکنند. بدون شک فيلمسازي چه در ايران و چه در خارج از ايران مثل هر شغل ديگري براي زنان شغلي جديد محسوب ميشود پس زنان تجربه کمتري در اين زمينه دارند اما با حضور بيشتر آنها و کسب تجربه کافي، به آنها اين اجازه داده ميشود که فيلمهاي بهتري بسازند. اين تجربه در کشورهاي ديگر ثابت شده است. نهمين جشن فيلم کوتاه که رو به تمام شدن است، اميدوارم در هيات داوري که شنيدهام 70 نفر هستند فقط يک زن حضور نداشته باشد. البته گويا اين موضوع در سالهاي قبل هم به همين شکل بوده است و حضور زنان کمرنگ. پس به عنوان يکي از زنان حوزه فيلمسازي از انجمن فيلم کوتاه خواستارم براي سالهاي آتي تجديدنظري در هيات انتخاب و حضور پر رنگتر زنان داشته باشند. شايد راهکارهاي جديدي در اين زمينه وجود داشته باشد. مطمئن هستم که حضور گستردهتر زنان و تشويق آنها در شور و نشاط گرفتن و متنوعتر شدن سينماي کوتاه و بلند ما تأثيرگذار خواهد بود. از ايسفاي عزيز، دبير محترم جشن و همه اعضاي محترمش قدرداني ميکنم. از ميزان زحماتي که شما براي فيلم کوتاه در سالهاي اخير کشيدهايد صميمانه تشکر ميکنم و آگاه هستم. تنها دليل نوشتن اين يادداشت روحيه صلح جو، حمايتگر و نقدپذيري شما است. اميدوارم از نوشته من دلگير نشويد. هميشه به من لطف داشتهايد و مرا حمايت کردهايد و از اين موضوع سپاسگزارم. يادداشت را با جملهاي از آقاي کيارستمي به پايان ميرسانم:«يک نهال شايد هنوز کاملا از خاک سر برنياورده باشد، اما ميدانيم که ريشههايش عميقتر شده است. چيزي در آن زيرها آماده است که سر برون آورد. »


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3016
تاریخ :1397/05/06 ساعت 11:45:18
تعداد بازدید: 48
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی