گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2938
تاریخ :1396/11/23 ساعت 10:44:09
تعداد بازدید: 103
عملیات اجرایی پروژه 150 هکتاری بندرعباس آغاز شد آخوندی: سهم ایران از صنعت دریانوردی را پس می‌گیریم
email pdf word plus minus reset color
همزمان با دهه فجر سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،بهره برداري از ١٩ طرح بندري و دريايي استان هرمزگان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازي در بندر شهيد رجايي و بنادر تابعه آن انجام شد.

عکس اصلی خبر

اين طرح ها با ارزشي بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد ریال با حضور دكتر «عباس آخوندي» وزیر راه و شهرسازی، مهندس «محمد راستاد» مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردي، استاندار هرمزگان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی به بهره برداري رسيد .

وزیر راه و شهرسازی گفت: اطمینان دارم با همت مسئولان جمهوری اسلامی ایران در بخش بندری و دریایی سربلند و موفق خواهیم بود و موقعیت و سهم ایران را از صنعت دریانوردی و حمل و نقل دریایی پس می‌گیریم .

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در حاشیه بازدید و بهره برداری از پروژه های بندری و دریایی بندر شهید رجایی بندرعباس، افزود: از آرزوهای ما بهره برداری از پایانه مجهز قابلیت ذخیره سازی، صادرات و بانکرینگ فرآورده‌های سنگین و نیمه سنگین نفتی بود که امروز محقق شد و این موضوع از ثمره های برجام بود که به وقوع پیوست .

وی در خصوص واگذاری پایانه‌های کانتینری شماره یک و دو بندر شهید رجایی با شرکت‌های خدمات دریایی و بندری بتا و سینا، تصریح کرد: دوستانی که مدعی هستند بخش غیر دولتی بهتر از دولتی عمل می شود، امیدوارم در این موضوع به عینه دیده شود که دولت به بخش خصوصی اعتماد دارد و با تحقق و موفقیت آمیز بودن این طرح شاهد جاری شدن این باور در جامعه باشیم .

آخوندی همچنین از بهره برداری مرحله نخست فاز ۳ طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی با اعتباري بالغ بر ٥٦ ميليون يورو خبرداد و اضافه کرد: امروز همزمان از بخش اول فاز سوم هم بهره برداری شد  و مابقی عملیات فاز سوم بندرشهید رجایی بزودی انجام می شود .

وی تصریح کرد: امیدوارم ادامه توسعه بنادر استان هرمزگان به سمت بندر جاسک و سایر بنادر استان پیش رود و از شدت تمرکز در بندر شهید رجایی در آینده بکاهیم .

آخوندی گفت: اطمینان دارم با همت مسئولان جمهوری اسلامی ایران در بخش بندری و دریایی سربلند و موفق خواهیم بود و موقعیت و سهم ایران را از صنعت دریانوردی و حمل و نقل دریایی باز پس می‌گیریم .

وی ادامه داد، امروز روز خجسته‌ای برای صنعت بندر و دریانوردی است و امیدواریم این پروژه‌ها هدیه‌ای بزرگ برای ملت ایران باشد .

وی به ترمینال ۲ بندر شهید رجایی اشاره کرد و گفت: تا پیش از این ترمینال ۲ احداث شده بود، اما از نظر تجهیزات کمبودهایی داشت و ضرورت داشت با نصب ۲۰ دستگاه جرثقیل ظرفیت بهره‌برداری آن ۱.۵ برابر شود .

وزیر راه و شهرسازی افزود: پس از توافقات برجام ۱۱۴ میلیون یورو قرارداد منعقد شد تا ۱۲ فقره جرثقیل جدید بندری وارد بندر شهید رجایی شود که ۲ فقره آن در حال حاضر نصب شده و ۲ فقره در حال نصب است .

آخوندی با تأکید بر اینکه امیدواریم نرخ بهره‌وری در بندر شهید رجایی به‌عنوان بندر کانتینری ایران افزایش یابد، گفت: موفق شدیم ترمینال‌های شماره یک و دوی بندر شهید رجایی را جهت بهره‌وری به مدت ۵ سال در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم .

وی بیان کرد: از هر دو شرکت خواسته‌ایم که بتوانند شرکای بین‌المللی بگیرند تا امکان بازاریابی خارجی داشته باشند و نرخ بهره‌وری بندر افزایش یابد .

وزیر راه و شهرسازی افزود: امیدواریم با این اتفاق سرفصل جدیدی در نرخ بهره‌برداری از بنادر ایران باز شود و حمل مستقیم از بنادر جهان به سمت بنادر شمال خلیج‌فارس ارتقا یابد .

آخوندی تأکید کرد: اپراتورهای ترمینال‌های یک و دو باید بتوانند سهم فیدری ما را کاهش دهند و سهم بهره‌وری مستقیم را افزایش دهند .

وی افزود: امیدواریم سال آینده نرخ بهره‌وری کانتینری در این بندر با شاخص‌های روشنی بهبود یابد .

آخوندی افزود: توسعه بندر جاسک اولویت بعدی ما خواهد بود و بعد از آن باید سایر بنادر هرمزگان توسعه یابند تا تمرکززدایی از کشور انجام شود .

وی تأکید کرد: ما موفق خواهیم بود سهم ایران را در حمل‌ونقل دریایی جهان بازپس گیریم .

در همین رابطه الله‌مراد عفیفی‌پور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در تشریح جزئیات پروژه ای بهره برداری شده گفت: دو طرح احداث مخازن نگهداری فرآورده های نفتی در بندر خلیج فارس با صرف هزینه ای بالغ بر 580 میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم برای بیش از 90 نفر و همچنین یک طرح احداث پایانه لجستیک کالا و کانتینر با 470 میلیارد ریال اعتبار و ایجاد اشتغال مستقیم برای 100 نفر در اراضی پشتیبانی بندر شهید رجایی از جمله طرح های افتتاح شده در بزرگترین بندر تجاری کشور بود .

وی افزود: در این روز قرارداد پنج ساله واگذاری پایانه های کانتینری شماره 1 و 2  بندر شهید رجایی به شرکت های خدمات دریایی و بندری بتا و سینا به امضا رسید تا گامی مهم در راستای کاهش تصدی گری دولت در حوزه بنادر بازرگانی و نقش آفرینی بیشتر بخش خصوصی در صنعت حمل و نقل دریایی برداشته شود .

عفیفی پور خاطرنشان کرد، بهره برداری از مرحله نخست فاز ۳ طرح توسعه کانتینری بندرشهیدرجایی با صرف هزینه ای بيش از دو هزار ميليارد ريال (46 ميليون يورو) شامل ساخت 400 متر اسکله، با عمق آبخور15.5 متر و لایروبی یک میلیون و 200 هزار متر مکعب از حوضچه سوم این بندر و نیز دیوار کشی اراضی 2700 هکتاری منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به طول 20 کیلومتر با استفاده از قطعات پیش ساخته بتن آرمه با اعتباری معادل ۱۷۰ میلیارد ریال از دیگر طرح های بسیار مهم بندر شهید رجایى بود که با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد .

بازدید از کارگاه های نصب و راه اندازی 12 دستگاه گنتری کرین ساخت شرکت لیبهر آلمان(جرثقیل فوق سنگین تخلیه و بارگیری کانتینر)، 15 دستگاه ترانستینر(جرثقیل ویژه صفافی کانتینر) ساخت شرکت ایرانی منگان به عنوان نمادی بارز از اقتصاد مقاومتی، و همچنین نخستین دستگاه ایکس ری پرسرعت کامیونی و نسل 4 کشور به عنوان بخشی دیگر از برنامه های سفر یکروزه وزیر راه و شهرسازی به دروازه طلایی اقتصاد ایران بود .

پنج فروند اسکله فلزی شناور ساخت متخصصات داخلی برای رونق بخشی به گردشگری دریایی در سواحل و جزایر خلیج فارس، ساختمان مامور سرای بندرگاه چندمنظوره جزیره هرمز، ساختمان مرکز امداد و نجات دریایی بندر شهید حقانی، طرح لایروبی بندر جاسک در قلب سواحل مکران و تجهیز پایانه بین المللی خلیج فارس در بندر شهید باهنر از دیگر طرح هایی بود که در بنادر تابعه استان هرمزگان به بهره برداری رسيد .

با بهره برداری از این 19 طرح سرمایه گذاری، فنی و عمرانی بنادر و دریانوردی هرمزگان در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، برای جمعیتی بالغ بر 650 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد که این اقدام مهم، نشانگر برداشتن گام هایی بلند و موثر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری و جامه عمل پوشاندن به شعارهای دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد دریاپایه، توسعه زیرساخت های دریایی و بندری کشور و رونق معیشت ساحل نشینان است .

عفیفی‌پور درباره خطوط ریلی بندری اظهار داشت: در راستای توسعه ‌اقتصاد مقاومتی، استفاده از ریل در حمل و نقل بسیار مهم است، ‌توسعه ریلی‌بندری امری ضروری است و تلاش می‌کنیم ظرفیت‌های ایجاد شده بیشتر بهره‌برداری شود .

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در حال حاضر بسیاری از ترمینال لجستیکی ما به ریل وصل است، همچنین شانگیاردهای کانتینری که 700 هزار TEU ظرفیت دارد به ریل وصل است، البته ضرورت دارد راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران در این حوزه به ما کمک کنند، همچنین باید تغییرات و اصلاحاتی در روند بهره‌برداری از این ظرفیت ایجاد شود .

عفیفی‌پور ادامه داد: اگر همه ارگان‌ها با هم ترکیب شوند، می‌توان از ظرفیت ریلی بهره برد، اما آنچه از نرم‌افزار و سخت‌افزار مورد نیاز است، در بندر ایجاد شده است و امروز تعامل سایر دستگاه‌ها در این حوزه ضروری است تا صاحب کالا متقاعد شود بار خود را از طریق ریل جابه‌جا کند و این گلوگاه ماست؛ صاحب کالا باید بارنامه سراسری از مبدأ خرید داشته باشد و کشتیرانی پای اسکله با بارنامه ریلی تحویل دهد و مستقیم در ترمینال ریلی تخلیه شود .

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: رشد عملیات تناژ عملکرد ریلی در بندر کمتر از 10 درصد بوده است و هنوز آنچه که می‌خواهیم نیست، اگر دستگاه‌های دیگر کمک کنند که عمدتاً کمک نرم‌افزاری خواهد بود، این ظرفیت 100 درصد زیر بار می‌رود و مزیت‌های ریلی نمایان خواهد شد .

 آغاز عملیات اجرایی پروژه 150 هکتاری بندرعباس

همچنین در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی پروژه 150 هکتاری بندرعباس آغاز شد .

عباس آخوندی که به منظور بهره برداری و افتتاح پروژه های این حوزه به مناسبت دهه فجر به هرمزگان سفر کرده بود کلنگ اجرای این پروژه را به زمین زد .

مهندس غلامحسین شیری مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در حاشیه عملیات اجرایی این پروژه گفت: پروژه 150 هکتاری در ضلع جنوبی آزاد راه شهید رجایی واقع شده است که در اجرای آن قطعه های مسکونی، آموزشی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی و تجاری در نظر گرفته شده است .

وی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح گفت: به دلیل کمبود زمین در شهر بندرعباس بعضا شاهد قیمت بالایی در بندرعباس هستیم که ما تلاش کردیم با آماده سازی زمین، شرایط را برای فروش آن و ساخت و ساز فراهم کنیم .

به گفته وی، اجرای این عملیات حباب قیمت ها را می شکند و توسعه شهر به طور متوازنی شکل خواهد گرفت .

شیری ادامه داد، در اجرای این پروژه تمامی زیرساخت ها نیز در نظر گرفته شده است که در زمان تحویل این امکانات برای خریداران فراهم خواهد بود .

وی همچنین با اشاره به دیگر پروژه های آماده سازی گفت: آماده سازی زمین 350 هکتاری نیز آغاز شده که طبق برنامه ریزی قرار است در قالب زمین های ویلایی در اختیار متقاضیان قرار گیرد .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2938
تاریخ :1396/11/23 ساعت 10:44:09
تعداد بازدید: 103
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی