گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3134
تاریخ :1397/11/14 ساعت 09:19:16
تعداد بازدید: 2662
مراقب باشيم هنر اصيل سوزندوزي از مردم ايران دزديده نشود
email pdf word plus minus reset color
هما فرهنگ طراح لباس، با اشاره به برگزاري بخش بينالملل هشتمين جشنواره بينالمللي مد و لباس فجر گفت: مراقب باشيم هنر اصيل سوزندوزي از مردم ايران دزديده نشود.

عکس اصلی خبر

هما فرهنگ طراح لباس، ناظر و داور رويدادهاي حوزه مد و لباس در گفتوگو با خبرنگار مهر، درباره ظرفيتهاي منطقه آزاد چابهار در راستاي برگزاري بخش بينالملل هشتمين جشنواره بينالمللي مد و لباس فجر اظهار کرد: همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، موضوع تحقيق و منظر توجه طراحان اين رويداد به يکي از اصيلترين و پر ترددترين مناطق اقتصادي ايران به دليل ارتباط با کشورهاي ساحلي براي ورود و خروج کالاها از طريق آبي يعني ساحل مکران در منطقه آزاد چابهار اختصاص دارد و از سويي ديگر اين منطقه ميزبان بخش بينالملل جشنواره مد و لباس فجر است.

او با اشاره به وجود بکرترين و دستنخوردهترين سواحل منحصر به فرد در اين منطقه که ميتواند براي مهمانان خارجي جشنواره مد و لباس فجر نيز به شدت جذابيت داشته باشد، گفت: اين منطقه تلفيقي از رنگهاي ناب طبيعت است و از سويي ديگر و  البته مهمترين نکته فرهنگي و هنري در اين خطه، موضوع داشتن بيش از 200 هزار سوزندوز و بلوچيدوز در استان سيستان و بلوچستان است که ميتواند زمينه صادرات اين محصولات را از ايران فراهم کند. فرهنگ در ادامه افزود: برگزاري بخش بينالملل جشنواره مد و لباس فجر در اين منطقه علاوه بر معرفي صنعت گردشگردي و توريسم، محوريت مد و لباس و رنگ و مفهوم در بين زنان و مردان اين منطقه است و به جرئت ميتوان گفت مردم مکران با لباس خود ميتوانند برندهاي مطرح جهاني رو متوجه خود کنند.

اين طراح لباس با تأکيد بر لزوم احياي هنر سوزندوزي و بلوچدوزي در کشور گفت: در سالهاي اخير بارها اين اتفاق افتاده که سوزندوزيهاي زيباي بلوچ را در لباسها و برندهاي مطرح دنيا شاهد بودهايم  اما متاسفانه خبري از شناسنامه هنر به کار برده شده در اين اثر نيست.

فرهنگ تصريح کرد: ما ايراني هستيم و با تکيه بر اصالت خود بايد مراقب باشيم هنر اصيل سوزندوزي از مردم ايران دزديده نشود.

او اظهار کرد: يکي از بزرگترين دستاوردهاي اين جشنواره شناساندن هنر و فرهنگ اصيل منطقه مکران به مردم جهان و دفاع از اصالتهاي هنري به تاراج رفته ما در برندها و مدلهاي مطرح جهان است که اميدواريم با تلاش هنرمندان و مسئولان اين مهم حاصل شود.

فرهنگ افزود: مسئله مهم ديگر شناسايي اين منطقه و هنر اين مردم به طراحان داخل است چرا که متأسفانه برخي طراحان از اين نقوش پر رمز و راز در لباسها و پوشاک با اکراه و بدون شناخت استفاده ميکنند.

او با اشاره به اينکه شناخت اين منطقه و هنر سوزندوزي آن براي طراحان داخلي و توليدکنندههاي ما ضروري و واجب است گفت: بايد اين هنر را بيش از پيش در عرصه هنر جهاني وارد کنيم. در حقيقت منطقه چابهار و مکران با داشتن اينچنين گنجينههاي قوي هنر اصيل ايراني و استفاده صحيح از هنر سوزندوزي و همچنين وجود بيش از دويست هزار کار آفرين خانگي و فروش و صادرات آن در داخل و خارج از مرزها ميتواند به عنوان جايگاه هنر و تجارت داخلي و خارجي براي ايران شناخته شود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3134
تاریخ :1397/11/14 ساعت 09:19:16
تعداد بازدید: 2662
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی