گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2974
تاریخ :1397/02/19 ساعت 09:01:02
تعداد بازدید: 48
از خلیج همیشه فارس تا تخت جمشید ماندگار
email pdf word plus minus reset color
در استان هرمزگان گروه های متعددی در زمینه دوچرخه سواری فعالیت دارند که با تشکیل کمپین سه شنبه های بدون خودرو تمام گروه ها به صورت هماهنگ روز سه شنبه را برای فعالیت چند ساعته خود انتخاب نموده اند که با این کار علاوه بر انسجام بیشتر بین گروه های ورزشی، سعی در انتشار و گسترش فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه سالم و عدم استفاده از خودرو شخصی در موارد غیر ضروری را دارند چون، حتی یک روز کمتر استفاده نمودن از خودرو هم در پاک شدن هوای شهری بسیار تاثیر گذار است.

عکس اصلی خبر

۱۰ اردیبهشت در ایران روز ملی خلیجفارس نامگذاری شده که سالروز اخراج پرتغالیها از تنگه هرمز و خلیجفارس است.

خلیجفارس پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان بهشمار میآید. خلیجفارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، نام تاریخی این خلیج، در زبانهای گوناگون، ترجمه عبارت خلیجفارس یا دریای پارس بودهاست. همچنین در تمام سازمانهای بینالمللی نام رسمی این خلیج، «خلیجفارس» است اما برخی از کشورهای عربی در دهههای اخیر آن را خلیج عربی یا به سادگی، خلیج مینامند.سازمان آبنگاری بینالمللی از نام خلیج ایران (خلیجفارس) برای این خلیج استفاده میکند.

 گرچه این خلیج در همه متون تاریخی و جغرافیایی عربی خلیجفارس و بحر فارس نامیده شدهاست با این حال، این نامگذاری از دهه ۱۳۳۰ خورشیدی از سوی ملیگرایان عرب مورد چالش واقع شدهاست. این مطلب طی یک بخشنامه از طرف اتحادیه عرب به همه کشورهای عربی رسماً ابلاغ شدهاست. اما سایر کشورهای جهان و سازمانهای بینالمللی همچنان از نام اصلی و کهن خلیجفارس به صورت رسمی استفاده میکنند و گاهی اوقات ممکن است در مکاتبات غیررسمی برای سادگی یا تحت نفوذ مالی عربی عبارت خلیج را بکار برند.

تیم دوچرخه سواری جرون به همراه 15 تن از اعضای فعال تیم برای نشان دادن اقتدار و پایداری خلیج همیشه فارس تصمیم به برگذاری همایش در شهر شیراز نموده و بعد از اجرای سه شنبه های بدون خودرو در شهر بندرعباس با وسایل حمل و نقل عمومی به سمت شیراز مهد شعر و ادبیات و بهارنارنج حرکت کرده.

تیم دوچرخه سواری جرون مورخ 97/02/12 در شهر شیراز با شعار خلیج همیشه فارس و هوای پاک برای زیستگاهمان رکاب زده و از ارامگاه سعدی و حافظ شاعرهای بنام کشورمان دیدن نموده ؛

استان فارس از جمله مناطق مطرح در موضوع محیط زیست است دوچرخه سواران دوستدار محیط زیست هستند و  نگاه متفاوت و طبیعت دوستانه دارند و امیدوار هستند روزی برسد که فرهنگ استفاده از دوچرخه به جای خودرو در سفرهای درون شهری نهادینه گردد.

در روز دوم این سفر،تیم جرون  به سمت تخت جمشید رکاب زده با شعار خلیج فارس پایدار تخت جمشید ماندگار ،آنگونه که در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده است ساخت تخت جمشید در حدود ۲۵ قرن پیش در دامنه غربی کوه رحمت، در زمان داریوش اول (داریوش کبیر) هخامنشی آغاز گردید و سپس توسط جانشینان وی با تغییراتی در بنای اولیه آن ادامه یافت.

نقش رستم در شش کيلومتری شمال غرب تخت جمشيد واقع شده است و در آن نقش های مختلفی، از دوران پيش از هخامنشیان تا دوران اسلامی، در دامنه کوه مشاهده می شود. مرگ و میر ماهیان و تخریب زیستگاه موجودات  و  امراض پوستی، کدر شدن آبهای سواحلی بندرعباس از عواملی است که ورود فاضلاب به دریا باعث آن شده است و فعالین زیست محیطی امیدوارند روزی فرا رسد که تک تک مردم و مسئولان به ناله های پیاپی خلیج نیلگون فارس توجه کنند و دلشان به رحم بیاید. چرا که هر کدام از ما سهمی در آسیب رسانی به دریای زیبای پارس داریم.

به امید  روزی که دیگر نه فاضلاب اشغال در دریای خلیج فارس و نه یادگاری بر پیکره تخت جمشید و اثار باستانیمان نبینیم .

تیم دوچرخه سواری جرون


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2974
تاریخ :1397/02/19 ساعت 09:01:02
تعداد بازدید: 48
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی