گروه: تاریخی
شماره روزنامه:3298
تاریخ :1398/09/20 ساعت 12:13:09
تعداد بازدید: 260
خانه هرمزگان در سراي قجري يک قدم مانده تا تعطيلي
email pdf word plus minus reset color
ولي زاده يکي از اهالي فرهنگ است که خانه هرمزگان را در استان قزوين به منظور عرضه صنايع دستي هرمزگان و معرفي فرهنگ هرمزگان راه اندازي کرده است.

عکس اصلی خبر

  زينب نورالديني ـ نداي هرمزگان:

به گفته اهالي اين حوزه ولي زاده يکي از کارشناساني بوده است که با ورود خود به استان هرمزگان از ابتداي سال 82 به همراه خانم امامداي مدير صنايع دستي وقت تحولات بسياري را در حوزه صنايع دستي استان هرمزگان پايه ريزي کرد.

ولي زاده کارشناس ارشد صنايع دستي، مدرس دانشگاه و از فعالان اين حوزه در نزديک به 28 سال حضوردر هرمزگان از شيفتگان فرهنگ ، هنر و صنايع دستي هرمزگان بوده که بواسطه برخي مشکلات و علي رغم ميل قلبي مجبور به مهاجرت و اين بار به استان قزوين شد که همين علاقه اش، عامل راه اندازي نخستين خانه هرمزگان در ايران در يکي از استانهاي شمال غرب کشورشد که بگفته خودشان با هدف شناساندن استان زيباي هرمزگان به ساير هم ميهنان، توريست ها و جهانگردان در آنسوي کشور پهناور مان راه اندازي شد. به همين بهانه گفتگويي با ولي زاده داشته ايم که در ادامه مي خوانيد.

  آقاي مهندس بي مقدمه ، از خانه هرمزگان در شهر تاريخي قزوين چه خبر؟

اين مکان در حال حاضر به نام کافه گالري گمرون قزوين فعاليت دارد و تا حد زيادي به اهداف از قبل پيش بيني شده اش دست يافته است که همانا معرفي پتانسيل و جاذبه هاي گردشگري و همچنين شناساندن صنايع دستي غني و ناب هرمزگان به مردم، توريست هاي داخلي و جهانگردان است.

  منظورتان از تحقق يافتن چيست؟

خب استان هرمزگان داراي ظرفيت هاي بالقوه بسيار در حوزه هاي شناخته شده اي است چنانچه ساير استان ها هم ظرفيت هاي خودشان را دارند.

 در اينجا قرار نيست هرمزگان را بعنوان يک استان کامل و برتر و نمونه تبليغ کنيم چرا که در واقعيت چنين نيست اما ظرفيت استان هرمزگان از جنس ديگري است و در عين برخي اشتراکات منطقه اي، کمي خود را از ساير استان هاي کشور و حتي همسايگان خود متفاوت مي کند. ما در پي شناساندن اين ظرفيت ها به دور از هرگونه اغراق و گنده گويي مرسوم در رسانه ها و تنها بر اساس واقعيت ها هستيم.

   محوريت هاي شما در اين خصوص که بسيار هم گسترده بيان کرديد بيشتر در کدام بخش يا بخش هاست؟

محوريتي قايل نيستيم اما چون در حوزه تخصصي خودمان حرکت مي کنيم چنانچه اشاره شد اولويت در حوزه گردشگري، جذب توريسم و معرفي صنايع دستي ناب و زيباي هرمزگان، هنر و موسيقي غني آن است.

  تا آنجايي که خبر دارم تاکنون  هيچ نهاد و سازماني در هرمزگان کمکي به شما نکردندهرچند جنابعالي از ابتدا پيش بيني آنرا مي گرديد با اين وجود گمرون قزوين بصورت کاملا خصوصي اداره مي شود و هنوز سرپاست، چگونه توانستيد آنرا مديريت کنيد و ادامه دهيد؟ آيا واقعاً هيچ تماسي تاکنون از هرمزگان با شما نداشته اند؟

خير، به هيچ وجه، و از اين بابت خوشحالم چون شناخت و تحليل من از خصوصيات مسيولين هرمزگان کاملادرست از آب درآمده چرا که آقايان پشت ميز نشين هيچگاه جسارت ورود به حوزه هاي تازه و نو را ندارند و فقط بدنبال کار روتين اداري ، اقدامات روبنايي بزعم من گرفتن عکس هاي يادگاري براي پرکردن رزومه هاي خودشان هستند.

  و شما هزينه هايتان را چگونه  پوشش مي دهيد؟

ابتدا سعي داشتيم فقط با فروش صنايع دستي زيباي ميناب و هرمزگان بر اين مهم غلبه کنيم، فراموش نکنيم مجموعه تاريخي سعدالسلطنه در قزوين بعنوان اولين بازارچه رسمي صنايع دستي در کشور از طرف يونسکو در حال ثبت جهاني مي باشد و هر ساله هزاران توريست و جهانگرد از ايران و سراسر جهان فقط براي ديدن اين مجموعه به قزوين مي آيند با اين وجود درآمد ناچيز آن جوابگوي اجاره آنجا نبود کمتر از دو سال است که با کمي تغيير آنرا با عنوان کافه گالري معرفي کرديم فضاهايي را آماده کرديم تا علاقهمندان در کنار تماشاي تصاوير جاذبه هاي هرمزگان ، مطالعه کتب مقالات و منابع مرتبط با هرمزگان ، چاي و قهوه هم مي نوشند و از موسيقي ناب و اصيل بندري که در حال پخش شدن است لذت مي برند. همسر من هم با اجراي نقش حنا بر روي دست خانم ها در ايجاد يک فضاي زيباي سنتي بندري کمک شاياني مي کند. همه اين اقدامات تا حدودي توانست مارا به نقطه سر به سر نزديک کندنه سود دهي اما به يکباره اجاره ها چند برابر شد و از 055 هزار تومان در ماه به مرز دوميليون تومان رسيد که مجدداً ما را با چالش جديدي روبرو کرد.  با اين وجود مسيولين محترم هرمزگان خوشحال نباشند چرا که ما با اين اتفاقات شانه خالي نمي کنيم و اگر شده حداقل حقوق اداري خودم را مي گذارم تا خانه هرمزگان را تعطيل نکنم . تا خدا چه بخواهد و ما تا کي بتوانيم ادامه دهيم.

   دقيق تر مي توانيد بفرمائيد در حوزه ورود توريسم به هرمزگان نقش خانه هرمزگان قزوين چقدر بوده و هست؟ آيا آماري از اين نظر در اختيار داريد؟

ما گروه ها و جمعيت هاي بسياري را به هرمزگان اعزام کرديم . انفرادي و خانوادگي ها که قابل شمارش نيست، در بحث هرمزگان شناسي ها و معرفي جاذبه هاي اين استان ، پرسش و پاسخ ها ، توريست هاي اعزامي ما معمولابا آگاهي بيشتري نسبت به سايرين پا به استان هرمزگان مي گذارند و غالباً مناطقي که در هرمزگان انتخاب مي کنند با اشراف نسبتاً کافي است.

  آيا هزينه اي هم دريافت مي کنيد ؟

- به هيچ وجه. فقط و فقط جهت راهنمايي مردم و انتخاب استان هرمزگان به عنوان يک مقصد گردشگري غني نه بعنوان يک معبر. بديهي است رونق اقتصادي حاصل از حضور توريسم ، براي مردم شريف هرمزگان است نوش جان شان و آمار و ارقام آن نيز بکام مسيولين!

  انتظارتان از مسئولين ؟

- مئيولين محترم هرمزگاني که با هواپيما زياد تهران تشريف مي برند لطف کنند تا قزوين که راه زيادي نيست با خودرو يک ساعت ونيم اگر سليقه شان بگيرد تشريف بياورند و خانه هرمزگان)خانه خودشان در قزوين و آن را از نزديک ببيند. اصلا هم نترسند ما هيچ اتنظاري از آنها نداريم. ميهمان ما هستند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 3298
تاریخ :1398/09/20 ساعت 12:13:09
تعداد بازدید: 260
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
    User: رضا صادقی Date: رایــانـامـه Date: سایت/وبلاگ Date: 1398/09/20 Time: 15:27:50
    چقدر حرکت زیبایی انجام شده است آنطرف ایران بدون هیچ حمایتی که واقعا برای برپاکنندگان آن جای تقدیر و تشکر دارد من بعنوان یک هرمزگانی بخودم می بالم و برای مسیولین استانم بسیار متاسفم آرزو میکنم روزی مسیولین کاربلد و دلسوز داشته باشیم.
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی