گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2977
تاریخ :1397/02/25 ساعت 09:23:31
تعداد بازدید: 74
ایران 2 درصد انرژی دنیا را مصرف می کند
email pdf word plus minus reset color
نخستین همایش مدیریت مصرف برق با حضور علما و ائمه جمعه و جماعات استان هرمزگان با همکاری شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان ، برق منطقه ای و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان هرمزگان برگزار شد

عکس اصلی خبر

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در این همایش با تاکید بر مصرف بهینه برق  گفت : با توجه به گرمای طاقت فرسای هرمزگان نقش برق در زندگی  همچون اکسیژن و حیات است و جزء نعمتهای پنهان خداوند است.

کهوری با بیان اینکه فقدان برق در هر منطقه ای منجر به افزایش مسائل اجتماعی و به خطر افتادن امنیت می شود تصریح کرد : بحث انرژی یکی از چالشهای بزرگ همه ی کشورهاست و ارتباط مستقیمی با مسائل زیست محیطی دارد ،در صورتی که مصرف بهینه انرژی ادا شود چالش محیط زیست و بهبوداقتصاد نیز حل می شود.

وی در مقایسه قیمت انرژی برق در کشور ما بادیگر کشورهای دنیا خاطر نشان کرد: ما ارزانترین قیمت انرژی الکتریکی را  در دنیا  داریم  و وظیفه داریم که در بخش اقتصاد شرایطی را پیش بیاریم که همه ی مردم بتوانند  از این نعمت بهره مند شوند.

مهندس کهوری همچنین به نقش علماء و روحانیون در توجیه چگونگی بهینه مصرف کردن برق از تریبونهای در دستشان اشاره کرد و افزود: نقش علماء جذاب و گیرا است و مردم از مطالبی که علمای دینی ما بر آن تاکید می کنند استقبال می کنند.

وی اذعان کرد :در حال حاضر سه نیروگاه بزرگ و دو نیروگاه کوچکتر تولید برق مصرفی استان را برعهده دارند که در صورت سلامت کامل آنها تنها 2300 مگاوات برق تولید می کنند در صورتی که بدلیل فرسودگی شدید نیروگاه برق بندرعباس 2 فاز آن از مدار خارج شده است و مصرف 3300 مگاوات برق در سالجاری پیش بینی می شود.

 مدیرعامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان گفت: مصرف برق استان در دو بخش خانگی و صنایع می باشد با توجه به تولید اشتغالی که صنایع در استان داشته اند وظیفه ی ما تامین برق مصرفی آنهاست.

 وی عمده مصرف برق را مربوط به سرمایشی برشمرد و اظهار کرد:  در اوج مصرف برق و ساعات پیک با بهینه مصرف کردن می توان با 10-15 درصد صرفه جویی می توان از پیک تابستان  عبور کرد.

وی افزود: امسال شبکه سراسری متاسفانه بدلیل مشکل کاهش بارشها و کمبود آب در سدها با مشکل کاهش 500 مگاواتی برق تولیدی  مواجه هستیم و در استان ممکن است با  300 مگاوات کاهش تولید برق داشته باشیم.

در ادامه ی این نشست مهندس ذاکری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای دیگر سخنران این همایش  بود.

وی زباله های انرژی را یکی از مهمترین چالشها قلمداد کرد که ارتباط مستقیمی با گرم شدن زمین و ذوب شدن یخها دارد  و افزود: هر مصرف کننده باید بداند که بدون توجه به گرما وسرما و ساعت پیک هر زمانی که انرژی الکتریکی مصرف می کند در حال گرم کردن زمین است.

وی هدف از برگزاری این همایش را استفاده بهتر از ظرفیتها برشمرد ذاکری گفت: مصرف انرژی بحثی است که به افکار، اذهان و عادات ما بستگی دارد و با تکرار وآموزش می توان  امر بهینه سازی مصرف انرژی را تبدیل به یک عادت کرد و رسانه های مختلف،صدا وسیما و مبلغان دینی می توانند با معرفی معروف و منکرها و از  اسراف و هدر رفت برق جلوگیری کنند.

وی با اشاره به مدیریت صحیح انرژی  افزود:  ما کشوری با محدودیت منابع هستیم و علیرغم وجود ظرفیت تولید در کنار این افزایش سرانه مصرف نیز روند صعودی دارد.

مدیدعامل شرکت برق هرمزگان اذعان کرد: سرانه مصرف انرژی هرخانوار  در سال 11 هزار کیلو وات است که این مصرف در هر خانواده هرمزگانی دو- سوم کشوراست. 

و کشور ما بیش از 10 برابر دنیا انرژی مصرف می کنیم که ناشی از مصرف زا بودن رفتار ماست وی بر صرفه جویی برق در ساعات پیک انرژی (13تا17 ) وجلوگیری از استفاده غیر ضروری  تاکید کرد .

میرزایی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان هرمزگان در ادامه ی این همایش گفت: اهمیت تبلیغ و ظرفیت آن آنقدر بالاست که همین روحانیان  توانستند  عظمت واقعه ی کربلا را 1400 سال حفظ کنند

حجت الاسلام میرزایی تبیین معروفها و تعیین منکرها را دو عامل بسیار مهم در امر تبلیغ بیان کرد و افزود: مصرف صحیح آب و برق یکی از معروفهاست  وی افزود:کشور ما در مرحله ی اسراف نیست ما در مصرف آب ،برق ،میوه وغیره تبذیر می کنیم ولی اسراف نمی کنیم و طبق قرآن کریم تبذیر کنندگان برادران شیطانند و این بیانگر اهمیت اسراف است

 میرزایی گفت: تزریق باورهای دینی صحیح و صرفه جویی بر اساس مدلهایی که دین تبیین کرده است باید منکرهای دین را بشناسیم و به مردم ابلاغ کنیم. 

بیگلری مدرس دانشگاه و مشاور مدیر عامل شرکت توانیر تهران از دیگر افرادی بود که در این مراسم به ایراد سخن پرداخت وی گفت:  در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی خصوصا الکتریکی باید همت جدی داشته باشیم و با تاکید مقام معظم رهبری باید در کشور اصلاح الگوی مصرف داشته باشیم .

بیگلری  ضمن بیان"در مدیریت بهینه سازی الکتریکی ،هدف درست و منطقی مصرف کردن انرژی است نه مصرف نکردنی که بر رفاه مردم تاثیر داشته باشد " گفت:   کشور ما 1 درصد جمعیت دنیا را دارد ولی 2 درصد مصرف انرژی دنیا را به خود اختصاص داده است و نسبت به کشور ژاپن 14/7 برابر 6/8 کشورهای آسیای شمالی شاخص انرژیمان بالاست

به گفته ی وی : مصرف خانگی انرژی کشور ما سه برابر دنیاست و در بخش غیر خانگی 4 برابر استاندارد جهانی است.

بیگلری خاطرنشان کرد: اگر همه ی مجموعه تلاش کند شرایطی فراهم شود که به ازای تعداد شبکه های مصرف کننده در کشور تنها یک لامپ رشته ی 100 وات کاهش یابد 3500 مگا وات از ظرفیت ساخت نیروگاه و منابع مالی صرفه جویی می شود اگر این شیوه مصرف استمرار یابد باید منابع تجدید ناپذیر ما به سرعت پایان می یابد .

وی افزود: در دنیا هر چهل سال و درکشور ما مصرف سوخت هر 10 سال دو برابر می شود


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2977
تاریخ :1397/02/25 ساعت 09:23:31
تعداد بازدید: 74
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی