گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2968
تاریخ :1397/02/08 ساعت 11:04:02
تعداد بازدید: 63
مقدمه ای کوتاه پیرامون سینمای مستقل «سه روز با سینمای آوانگارد ایران در هرمزگان»
email pdf word plus minus reset color
صحبت از سینمای مستقل بدون فهم(و خوانش) خودِ «مستقل» غیر ممکن است؛ و بی حاصل. حالا این سینمای مستقل میخواهد از سرزمین روسیه و لهستان باشد یا آلمان و برزیل و مجارستان.

عکس اصلی خبر

محمدرضا رکن الدینی

پس بهتر است در ابتدا وضعیت خود را نسبت به این امر مشخص نماییم تا بتوان جزئی تر ، موقعیت سینما را نسبت به واژه مستقل، بررسی بکنیم.

مستقل :

آنچه می توان در شناخت از واژه ی «مستقل» گفت، گریز از دخالتهایی است، که به عوامل بیرونی و خارج از دیدگاه خالق اثر(فیلم، متن و.....) شناخته میشوند.  هدف از مطرح نمودن بحث عوامل بیرونی برای حفظ اختیار و خودمختار بودن، گزینش آگاهی هایی است که او(خالق شیء یا اثر) به ما پیشنهاد میدهد، بی آنکه بخواهد به مناسبات بیرونی بیانیشد و نگران آنچه باشد که از ذهن اش راه به سرَ ما میبرد.  البته که عوامل و دخالتهای بیرون ارتباطی به حاکمیتِ فشار، و سانسور ندارد. همین که فیلم ساز همواره نگران فهم مخاطب(تماشاگر) بماند که اثرش چگونه از سوی او مقبول میشود،(و در ادامه این امر، سبب تغییر روند در ساخت شوند؛ یعنی صاحب اثر با توجه به این شرایط، از آنچه احساس میکند صحیح بوده دست بشوید و اصطلاحا فیلمش را برای آزرده نشدن خاطر تماشا کنندگان خلق کند) از موقعیت اختیار و مستقل و نابستگی خارج میشود. گر چه ممکن است مسئله «صحیح» بودن اعتباری نداشته باشد در نزد دیگران.

به همین رو، فیلمهایی که با بودجه شخص کارگردان هم ساخته شده اند، اگر به راهی بروند که ذکر اش رفت،  از حیطه سینمای مستقل بیرون میشود. به واقع مسئله، پولِ شخصی یا پولِ دیگری یا یک ارگان خاص نیست؛ مهم آفرینشِ با اراده و اختیار شخص سازنده است، بی توجه به همان عوامل بیرونی که عنوان شد.(بگذریم از ساختار مستقلِ سینما در نسبت با دیگر هنرها-خاصا تئاتر- که در این مقدمه راه به جایی نخواهد داشت)


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2968
تاریخ :1397/02/08 ساعت 11:04:02
تعداد بازدید: 63
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی