گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3415
تاریخ :1399/03/21 ساعت 10:58:42
تعداد بازدید: 494
پیمان عبدی قهرمان کشتی پیشکسوتان جهان : هیات کشتی باید میزبانی کلاس های مربیگری که فدراسیون برگزار می کند را به عهده بگیرد
email pdf word plus minus reset color
برگزاری مسابقات کشتی نوجوانان کشور و جام تختی از نظر فنی و به روز شدن مربیان بسیارحائز اهمیت است

عکس اصلی خبر

شهناز خوش – ندای هرمزگان

پیمان عبدی کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی ؛ یکی از قهرمانان کشتی استان و کشور در رده های نوجوانان ؛ جوانان ؛ بزرگسالان در رشته های آزاد و فرنگی می باشد ضمن این که 7 سال متوالی قهرمان پیشکسوتان کشور و حضور در 3 دوره مسابقات جهانی پیشکسوتان ؛ عضو تیم ملی در مسابقات ورشو لهستان و شرکت در مسابقات جام ریاست جمهوری سوریه را در کارنامه ورزشی اش به ثبت رسانده است . اخلاف و منش پهلوانی پیمان عبدی زبانزد قهرمانان و کشتی گیران استان و کشور می باشد و همه این قهرمان پر آوازه را با واژه پهلوان می شناسند. این قهرمان با اخلاق با این که در هر مسابقه برون مرزی مدال های قهرمانی آن مسابقات را درو کرده و بر گردن آویخته به هیچ عنوان از ؛ کمک به زیردستان مردانگی و معرفتش کم نشده است. عبدی علاوه بر این که قهرمان کشتی کشور و پیشکسوتان جهان است در ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز تبحر دارد و اکثر پهلوانان این رشته او را می شناسند ؛ لذا گپ و گفتی را با این قهرمان با اخلاق انجام دادیم که از نظر خوانندگان عزیز می گذرد.

لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید ؟

بنام یزدان پاک ؛ پیمان عبدی متولد 1349 کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی ؛ کارمند شرکت پالایش نفت بندرعباس ؛  کشتی گیر و مربی کشتی فرنگی استان هرمزگان هستم.

از سوابق ورزشی خود بگوبید ؟

من قهرمان مسابقات کشتی کشور در رده سنی نوجوانان ؛ جوانان ؛ بزرگسالان و پیشکسوتان در هر دو رشته آزاد و فرنگی می باشم .

چه عناوینی را در مسابقات قهرمانی کشور و مسابقات برون مرزی کسب کرده اید ؛ ضمنا مربیان خود را هم در مقاطع مختلف نام ببرید ؟

قهرمانی کشور و انتخابی تیم های ملی در رده های سنی جوانان ؛ بزرگسالان در رشته آزاد و فرنگی ؛ « 7 سال متوالی » قهرمان مسابقات پیشکسوتان کشور  و حضور در سه دوره مسابقات کشتی پیشکسوتان جهان سال 2005 در کشور «لتونی » و کسب مدال نقره ؛ سال 2006  در « بوداپست مجارستان » و کسب مدال برنز ؛ سال 2007 در « ورشو لهستان » و کسب مدال برنز همچنین کسب مدال نقره مسابقات جام ریاست جمهوری سوریه درسال 1376 از عناوین کسب شده اینجانب می باشد ضمن این که مربیانم از ابتدا آقایان قاسم فرهمند درکشتی آزاد و امراله ایوبی درکشتی فرنگی ؛ حسین گلابی و داوود ایوب در رده سنی پیشکسوتان کشتی فرنگی و در دوران خدمت مقدس سربازی هم امیر بیات و نصیری بوده اند که از زحمات آنان کمال تشکر را دارم.

 آیا در کلاس های مربیگری و داوری شرکت کرده اید ؟

به استحضار می رسانم بنده در کلاس هایی که فدراسیون برای مربیان ملی درنظر می گیرد شرکت کرده ام که هم ازنظر قدرت بدنی محک زده شویم و هم ازنظر اطلاعات به روز باشیم و درشرایط ایده ال به پرورش نوجوانان و جوانان این مرزوبوم بپردازیم .

چند دوره به تیم ملی دعوت شدید ؟

در دوره های مختلفی از زمان خدمت مقدس سربازی به اردو های تیم ملی نیروهای مسلح و تیم ملی آزاد و فرنگی دعوت شدم و با مربیان ارزنده ای در کشتی آزاد همچون آقایان منصور برزگر و نوایی و درفرنگی هم با هوریا ؛ نظافت دوست ؛ حاجی الهیاری ؛ ایوبی و مجید قائدی کسب دانش و فیض کرده ام .

آیا در تیم  ملی مربیگری کرده اید لطفا بفرمائید در چه رده سنی ؟

من درسال 2007 میلادی با تیم ملی کشتی فرنگی جوانان اعزامی به مسابقات جهانی چین به سرمربیگری دکترحسن رنگرز در معیت جوانان عزیزی که استخوان بندی تیم ملی ایران درسال های بعد را تشکیل دادند ؛ کشتی گیرانی همجون مرحوم بابک قربانی ؛ علی اکبری ؛ بابا جانزاده و سعید عبدالولی این افتخار را داشتم که به عنوان مربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران انجام وظیفه نمایم .

کشتی گیران زیر مجموعه شما چه عناوینی را در استان و کشور کسب کرده اند ؟

ناصرفایطونچی و امیررضا قاسمی کیا از شاگردان بنده بودند که در مسابقات قهرمانی استان و کشور به همراه تیم کشتی فرنگی هرمزگان  شرکت نموده و عناوین در خور توجه ای را کسب کرده اند همچنین در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی  تیم ملی بیگدلی و پارسا نظری کشتی گیران سنگین وزن که در تیم عضویت داشتند مقام های دوم و سوم کشور را کسب کردند ضمنا ایوب گراوند در وزن 55 کیلو گرم عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

قرار است فینال مسابقات کشتی نوجوانان کشور و چهل و یکمین دوره جام جهان پهلوان تختی در بندر عباس برگذار شود ، به نظر شما این مسابقات می تواند در پیشرفت کشتی هرمزگان تاثیر گذار باشد ؟

بنده وقتی این خبر را در روزنامه ندای هرمزگان خواندم بسیار خوشحال شدم چون این مسابقات می تواندباعث تقویت روحیه نونهالان ؛ نوجوانان و جوانان این خطه شود و ازنظر فنی و به روز شدن مربیان و دست اندرکاران ورزش کشتی بسیارحائز اهمیت می باشد و انرژی مثبت دربین کشتی گیران و علاقه به پیشرفت دربین آنان خواهد شد همچنین دیده شدن بعضی از استعدادهای این استان با شرکت در این مسابقات و این هم بازحمات هیات کشتی و حمایت مسوولین امکان پذیر می باشد که سهمیه ای برای میزبان و شرکت استعدادها دراین مسابقات قائل باشند .

شما در رشته ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی تبحر زیادی دارید و اکثر پهلوانان این رشته در کشور جنابعالی را می شناسند به نظر شما چرا این رشته در استان پیشرفتی ندارد ؟

ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی از ورزش های سنتی و ملی ماست که با ظهور ورزش های نوین و تبلیغات وسیع این رشته ها بسیار کم رنگ شده و استقبال چندانی از این رشته کهن ما ایرانیان در نزد جوانان نمی شود . ورزش باستانی درنزد پهلوانان و قهرمانان ملی ما همچون شادروان غلامرضاتختی بسیارموردتوجه بوده و از جنبه ها مختلف روحی و معنوی و جسمی باعث رشد و اعتلای روح و روان ورزشکاران می گردد. این رشته نیاز به معرفی درمیان نسل جدید ازجنبه های مختلف معنوی و جسم و روان داشته و فعالیت های بیشتر زورخانه ها در استان و بندرعباس به عنوان مثال دربندرعباس یک زورخانه فعال می باشد ولی شهری مانند شیراز 6 زورخانه فعال دارد و یکی از قطب های ورزش های باستانی ایران است . بایستی اداره کل ورزش و جوانان از قدیمی های این رشته در سطح استان مشورت بگیرد و آن ها را وارد گود نماید تا این رشته را فعال تر و بهتر به قشر جوان معرفی نماید ضمنا باید از پهلوان بهرام غرقی که یکی از مرشد های زحمتکش این رشته پهلوانی در شیراز است یادی بنماییم .

  در کدام یک از باشگاه های بندر عباس به کشتی گیران آموزش می دادید ؟ 

 بنده درحال حاضر در شهرک مروارید در سمت مربیگری مشغول خدمت می باشم و مدتی هم درسالن شهید مجیدشاهی به همراه دوستان شرکت تایدواتر و آقای گلگیرسوار کشتی فرنگی فعالیت داشتیم که درحال حاضرکمترمیسر می شود که امیدو ارم شرایطی فراهم شود تا با هیات بیشتر همکاری شود.

 نظر تان در باره مربیان کشتی استان چیست ؟

مربیان دلسوز و زحمتکشی در استان فعالیت می کنند که بدون هیچ چشمداشتی خدمتگزارجوانان این خطه بزرگ می باشند و بنده درخواستی از هیات کشتی دارم و آن هم این است که میزبانی کلاس های مربیگری که فدراسیون برگزار می کند را به عهده بگیرد تا مربیان بتوانند کیفیت کارشان را دوچندان کنند.

لطفا در باره احداث خانه کشتی در بندر عباس  توضیح دهید و بگویند خانه کشتی تا چه حد می تواند به پیشرفت این رشته ورزشی کمک کند ؟ 

 متمرکزشدن فعالیت ها درخانه کشتی بسیارحائز اهمیت است ؛ استعدادها و تیم های رده های سنی نوجوانان جوانان و بزرگسالان رامی توان زیر یک سقف با مربیان مجرب گردهم آورد و درجهت موفقیت تیم استان فعال نمود ؛ هم اندیشی بیشتر و تجارب قدیمی های این رشته کنار هم می تواند باعث رشد و اعتلای رشته کشتی و پرورش جوانان و قهرمانان آینده این مرزوبوم شود.

ورزش استان در سال 98 چگونه بود ، شما به عنوان یکی از قهرمانان مطرح کشور به عملکرد مدیر کل و ورزش استان از 1 تا 20 چه نمره ای را می دهید ؟ 

 بنده سال ها به عنوان ورزشکار استان و مربی با تیم های کشتی در مسابقات کشوری شرکت نموده ام . هیات ها فقط معرفی کرده اند برای شرکت درمسابقات همه ورزشکاران و اساتیدبا هزینه شخصی و علاقه خویش دراین مسابقات شرکت کرده اند وهیچگونه بودجه ای برای اعزام ها هزینه نگردیده است . البته باهیات جدید بنده همکاری نداشته ام ولی در سال 98 غلی رغم تحریم ها و کمبود بودجه ؛ مدیر کل ورزش و جوانان استان و همکاران شان در باره پروژه های عمرانی و ورزش استان خوب عمل کردند و من به عملکرد مدیر کل ورزش و جوانان هرمزگان نمره 18 را می دهم.

به نظر شما اطاق فکر تا چه اندازه ای می تواند در پیشرفت برنامه های تدوینی هیات راه گشا باشد ؟

تکیه بر تفکر فردی موفقیت را تضمین نمی کند ؛ اتاق فکر و ویژگی منحصربفردش ؛ جمع اندیشی و تولید فکر سبب پیشرفت برنامه های تدوینی و انتقال آن به مخاطب خاص می باشد. فعالیت ها باید بر محور تصمیم سازی و استراتژی پردازی روی مسایل مورد نظر باشد باید ازطریق اتاق های فکر باعث غنی سازی فکر و بارور سازی آن شویم و ایده هایی جدید برای حل مسائل و دستیابی به ایده هایی کلی را فراهم سازد . امیدوارم که این ساختار ایجاد شود تا با مشورت و همفکری بتوانیم کشتی استان را به جایگاه خودش در کشور برسانیم به امید آن روز.

سخن پایانی ؟

 در پایان جا دارد ازمدیریت شرکت پالایش نفت بندرعباس مهندس هاشم نامور که مشوق و حامی بنده و ورزشکاران و ورزش شرکت بوده و هستتد ؛ هیات مدیره و مسوولین شرکت که نظر مثبت روی ورزش و ورزشکاران دارند همچنین از سرهنگ قره گزلو که خودشان ازقهرمانان و دلسوزان کشتی هستند ؛ از همسرم که همیشه مشوق من بوده است ؛ مسوولان و سرویس ورزشی روزنامه وزین ندای هرمزگان که باعث تشویق ورزشکاران و روحیه مثبت بین مردم خونگرم استان هرمزگان می باشندکمال تشکر را دارم . خداوند شما دلسوزان و خدمتگزاران واقعی ورزش رادرپنجه قدرت و رحمت خودش حفظ نماید.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3415
تاریخ :1399/03/21 ساعت 10:58:42
تعداد بازدید: 494
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی