گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2991
تاریخ :1397/03/19 ساعت 09:19:08
تعداد بازدید: 60
روبر برسون
email pdf word plus minus reset color
روبر برسون: «مدت زیادی است که نقاشی نکردهام. به نظرم نقاشی به انتها رسیده است. دیگر جایی برای جلو رفتن نیست. منظورم بعد از [پابلو] پیکاسو نیست، بلکه بعد از سزان. سزان تا مرزی پیش رفت که نمیشد کار دیگری انجام داد. شاید دیگران نقاشی میکنند چون متعلق به نسل دیگری هستند، اما من خیلی زود احساس کردم که نباید ادامه بدهم و وقتی ادامه ندادم وحشتناک بود. سینما در ابتدا فقط چیزی موقتی بود که ذهنم را مشغول بکند. به نظرم گزینۀ درستی بود، چون سینما میتواند از نقاشی فراتر برود. [. . . سینما] آیندۀ نوشتار و یا نقاشی است، با دو نوع جوهر، یکی برای چشم و یکی برای گوش.»

عکس اصلی خبر

«من در پی تصویر هستم، نه توصیف. با ساختن یک سری تصاویر و چیدنشان در کنار هم یک حس حرکت القا میشود. واقعاً نمیشود با کلمات بیانش کرد. آنچه بیشتر و بیشتر دنبالش هستم ـ و پول نمونۀ روشی کارا محسوب میشود ـ این است که برداشتی را که احساس میکنم منتقل کنم. البته که برداشت ِچیزی حائز اهمیت است و نه خودِ آن چیز. واقعیت چیزی است که ما برای خودمان میسازیم. هرکسی واقعیت خودش را دارد. واقعیت یک چیز است و تفسیر ما از واقعیت چیز دیگر.» | روبر برسون در مصاحبه با میشل سیمان (۱۹۸۲)

وقتی دوربین سینما یعنی ابزار صنعت فرهنگی، ابزاری که از وقاحت (پورنو)، فیلم می گیرد. و از خشونت (برایان دی پالما) و از حماقت (ایندیاناجونزها) کارش تمام می شود. هر چیز نفرت انگیز این دنیای بیرون به نظر طبیعی می آید. کار ناممکن استاد سالخورده ی ما (روبر برسون) این است که از خشونت، پول، مناسبات بت گونه ی کالاها و از حکایتی هراس آور فیلم می گیرد تا هیچ چیز از این دنیای پست را طبیعی نشان ندهد، و به ما بگوید که چیزها به گونه ای نشانه شناسانه، قراردادی و دست آخر ناپذیرفتنی برجایند. تا دریابیم که در دنیای بدی زندگی می کنیم و بگوییم که این دنیای بدی است و نخواهیمش.

بابک صفری


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2991
تاریخ :1397/03/19 ساعت 09:19:08
تعداد بازدید: 60
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی