گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3480
تاریخ :1399/06/24 ساعت 14:39:56
تعداد بازدید: 62
وعده بي سرانجام براي تنظيم بازار مرغ
email pdf word plus minus reset color
در حالي که بيش از دوماه از وعده مسئولان براي کاهش قيمت مرغ مي گذرد، نرخ اين ماده پروتئيني به 19 هزار تومان رسيده و فعالان صنعت مي گويند با ادامه روند کنوني قيمت بالاتر هم خواهد رفت.

عکس اصلی خبر

 در حالي که مسئولان وعده تنظيم بازار مرغ و کاهش قيمت اين محصول را داده بودند نرخ اين کالا نه تنها کاهش نيافته بلکه به روند صعودي خود ادامه داده است.افزايش بيش از پيش قيمت مرغ در حالي است که طي دو سال گذشته بدليل افزايش قيمت گوشت قرمز و محصولات شيلاتي، سهم اين اقلام در سبد مصرف خانوار کاهش يافته و مصرف گوشت مرغ جايگزين آن شده بود و اکنون با افزايش شديد قيمت مرغ، عملاً سهم اين ماده پروتئيني هم در سبد مصرف دهکهاي پايين درآمدي کاهش مييابد و اقشار ضعيف جامعه عملاًً نميتوانند از مصرف پروتئين بهره مند شوند.

از قيمتگذاري ستاد تنظيم بازار تا اعتراض توليدکنندگان

ستاد تنظيم بازار کشور اوايل تيرماه امسال قيمت مصوب هر کيلوگرم مرغ را با 2,100 تومان افزايش از نرخ قبلي، 15 هزار تومان با در نظر گرفتن 5 درصد کاهش يا افزايش در استانهاي مختلف تعيين کرد با اين حال اين مصوبه تاکنون اجرايي نشده و توليدکنندگان و فعالان بازار معتقدند اين قيمت قابليت اجرا نيز ندارد چرا که هزينههاي تمام شده توليد، بدرستي در تعيين اين قيمت لحاظ نشده است.

دو ماه قبل / ‏ وزير جهادکشاورزي: قيمت به شدت کاهش مييابد

تداوم افزايش قيمت مرغ در حالي است که کاظم خاوازي، وزير جهاد کشاورزي حدود دو ماه قبل وعده کاهش قيمت مرغ را داده و گفته بود: ذخاير عظيمي از مرغ وجود دارد که با ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازار توزيع ميشود و قيمت را به شدت کاهش ميدهد.

وي با اشاره به اينکه تمام تلاش خود را ميکنيم تا قيمت مرغ در بازار مناسب و رضايت توليدکنندگان و مصرف کنندگان را به همراه داشته باشد، ادامه داده بود: در زمينه کنترل قيمت گوشت مرغ طرح مناسبي به رئيس جمهور ارائه شده، تلاش ميکنيم عليرغم فشارهاي موجود بر کشور نهادههاي وارداتي را در اختيار مرغداران و دامداران قرار دهيم.

مسئولان ستاد تنظيم بازار و وزارت صمت نيز بارها وعده کاهش قيمت و متعادل شدن بازار اين کالا را داده بودند.

توليدکنندگان مرغ: با گراني مواجه هستيم؛ نه گرانفروشي

با اين حال توليدکنندگان عنوان ميکنند آنچه که اکنون در بازار مرغ شاهد آن هستيم، نه گرانفروشي با هدف کسب سودي بالاتر از سود معقول، بلکه گراني ناشي از افزايش قيمت نهادههاي توليد است و به همين دليل توليدکنندگان مقصر گراني مرغ نيستند. براين اساس آنها تاکيد دارند که ستاد تنظيم بازار بايد براساس قيمتهاي واقعي نهادههاي توليد، قيمت تمام شده توليد را محاسبه کرده و قيمت مصرف کننده مرغ را تعيين کند؛ چرا که قيمت تعيين شده فعلي، واقعي نيست.نايب رئيس کانون سراسري مرغداران گوشتي در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به اظهارات يکي از مسئولان دولتي در خصوص اينکه قيمت تمام شده هر کيلوگرم مرغ زنده 10,500 تومان است، گفت: قيمت تمام شده هر کيلو گرم مرغ زنده در واحدهاي مرغداري با توجه به قيمت مؤلفههاي توليد بيش از 14,500 تومان است. وي تاکيد کرد: بنابراين کساني که ادعاي منطقي بودن قيمت مصوب و نرخ 10500 توماني کارگروه تنظيم بازار را دارند يا از شرايط اسفناک نهادهها، قيمتهاي بالاي آن در بازار خبر ندارند و از ناتواني دستگاه تحت مديريت خود و وزارت جهاد براي حل بحران ايجاد شده، بياطلاعاند و يا با اطلاع از عدم تأمين نهادهها به نرخ مصوب و شرايط موجود، براي گمراهي مردم و دستگاههاي نظارتي عوام فريبي ميکنند.

قيمت يک کيلوگرم سويا از قيمت يک کيلوگرم مرغ بالاتر رفته است!

نايب رئيس کانون سراسري مرغداران گوشتي در ادامه مصاحبه خود با خبرنگار مهر تصريح کرد: اقدامات اين مسئولان در سالي که مزين به سال جهش توليد است قطعاً مزيت توليد را به بحران و چالشي بزرگ تبديل
 خواهد کرد.

نايب رئيس کانون انجمن صنفي مرغداران گوشتي کشور گفت: برخي از دستگاهها که در انجام وظايف خود در تأمين نهادهها قصور آشکار و واضح دارند، بر خلاف واقعيات موجود به دنبال جا انداختن اين موضوع هستند که صد درصد نهادههاي توليد با ارز 4200 توماني تأمين ميشود در حالي که کمتر از 30 درصد نهادهها با نرخ مصوب به دست مرغداران ميرسد.اسدالله نژاد تصريح کرد: در حال حاضر قيمت يک کيلوگرم سويا از قيمت يک کيلوگرم مرغ زنده در بازار بالاتر است در حالي که هر قطعه مرغ 4.5 کيلوگرم نهاده مصرف ميکند ضمن اينکه نرخ واکسن و دارو نيز در قيمت تمام شده نقش بسزايي دارد و قيمت اين محصولات هم از تاريخي که دولت قيمت مصوبه مرغ را اعلام کرده تاکنون، چندين برابر شده است.وي تعيين قيمت محصول را با استناد به مصوبهاي که بر روي کاغذ کارگروه تنظيم بازار است و قابليت اجرا ندارد، اقدامي غير منطقي خواند و اظهار داشت: اميدوار هستيم دستگاههاي مسئول بويژه وزارت صمت در انجام وظايف و تصميم گيري هاي خود دقت بيشتري کند تا توليدکنندگان اين همه در تنگنا قرار نگيرند و توليد از بين نرود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3480
تاریخ :1399/06/24 ساعت 14:39:56
تعداد بازدید: 62
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی