گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3413
تاریخ :1399/03/18 ساعت 11:04:52
تعداد بازدید: 322
مجموعه نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» منتشر شد
email pdf word plus minus reset color
مؤلف و نویسنده این مجموعه «علیرضا داوری» می باشد که شامل دو نمایشنامه «پنجگانه خون، خور و ملمداس» و «غزل پری دریایی» توسط انتشارات «نسیم بادگیر» با موضوع اسطوره «ملمداس»منتشر شده است.

عکس اصلی خبر

این مجموعه دومین کتاب نویسنده پس از نمایشنامة «موغلی پنا» می باشد که در سال گذشته رونمایی شد.

مردم هرمزگان به زندگی در زیر دریا معتقدند و داستان ها از این زندگی دارند انسان گونه که دل به آدمیان می بندند و چون خود را نشان دهند آدمی را کشته ی خویش می کنند. فریبا ترین این موجودات «ملمداس» است؛ زنی زیبا که در شب های مهتابی با سرودی دل نشین به سراغ ماهیگیران و جاشوهای جوان می رود و چون آن ها را به چنگ آورد از آنان کام می گیرد و سپس با پاهای اره مانند خویش آنها را قطعه قطعه می کند.

نكته ي قابل توجه در اين مجموعه نمایشامه اين است كه تحليل فرماليستي كه پراپ سال ها پيش در مورد قصه هاي پريان روسي انجام داده بود، در حوزه قصه هاي بومي استان هرمزگان نيز قابل اجراست.

همچنين با استفاده از هرم فريتاگ و نظريات ارسطو در مورد ساختار نمايش مي توان ويژگي هاي دراماتيك بسيار قابل تامل و ارزشمندي را در اين افسانه يافت كه آنها را براي اقتباس مناسب مي سازند. نمایشنامه ««پنجگانه خون، خور و ملمداس» برای نخستین بار توسط گروه تئاتر آیینه جنوب به کارگردانی علیرضا داوری با هنرنمایی نسرین جعفری  در نقش ملمداس، معصومه جعفری در نقش دختر، فرناز عسکری در نقش حوری، رضا جعفری در نقش داماد و عارف رمضانی در نقش مرد ، بهمن ماه 1395 در سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار قشقایی تئاتر تهران به روی صحنه رفت..

نمایشنامه «غزل پری دریایی» برای نخستین بار توسط گروه تئاتر آیینه جنوب به کارگردانی علیرضا داوری با هنرنمایی عبدالرضا بلوچ نژاد در نقش حاج موسی، فریده گرمساری در نقش سیما- آمیس، مجید جمشیدی در نقش ابرام، کورش سلمانی در نقش بامرد رودانی، فریده سلمانی در نقش بی بی، سیما دهقانی در نقش دختر شیخ زاهد، ساجده حاجی زاده در نقش پری دریایی، بهمن ماه 1393 در سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار استاد انتظامی تهران به روی صحنه رفت.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3413
تاریخ :1399/03/18 ساعت 11:04:52
تعداد بازدید: 322
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی