گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2917
تاریخ :1396/10/19 ساعت 09:32:46
تعداد بازدید: 116
معضلات بهداشتی- درمانی شهر سرگردان یافتنِ متولی ساماندهی؛ تک و پاتک شورای شهر و علوم پزشکی برابر دیدگان
email pdf word plus minus reset color
کمتر کسی گمان می کرد یک انتقاد عضو شورای شهر بندرعباس در خصوص خرابی دستگاه MRI و طرح برخی مشکلات درمانی، با واکنش تند رئیس دانشگاه علوم پزشکی مواجه شود و مسوول ارشد درمان استان، با کنایه ایی تند ضمن ردیف کردن برخی از معضلات دیرین شهر بندرعباس از قبیل ورود فاضلاب به دریا، وضعیت نامناسب خورها و بی سر و سامانی دکه های فروش مواد غذایی از« پشت میز نشین های » شورای شهر بخواهد به فکر حل مشکلات پیش گفته باشند.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان – گروه شهر

سخنان داوودی البته بی پاسخ نماند و در بیست و هشتمین جلسه شورای شهر رئیس فعلی و رئیس سابق شورای شهر بندرعباس در سخنانی به اظهارات رئیس علوم پزشکی هرمزگان پاسخ دهند.

اسلام باوقار در سخنانی با بیان اینکه اعضای شورا جایگاه خود را می شناسند و به دلیل همین شناخت خواستار پاسخ گویی مسئولان شهری می باشند یادآور شد که اگر رئیس و مسوولان بهداشتی و درمانی استان وظایف خود را به درستی انجام دهند مشکلات بهداشتی درمانی شهر برطرف می شود.

این همان نکته ایی بود که پرویز سالاری نیز بدان پای فشرد و اظهار داشت که متولی بهداشت خورها شخص آقای داوودی به عنوان دبیر شورای سلامت است و نه شورای شهر!

تک و پاتک شورای شهر بندرعباس و علوم پزشکی هرمزگان در شرایطی صورت می گیرد که مردم به عنوان صاحبان اصلی کشور منتظر رفع معضلات و مشکلات خود می باشند و انتظار دارند تا مشخص شود برای حل معضلات شهر بندرعباس چه کسی و یا کدام مسوولی باید پاسخگوی این مشکلات و معضلات باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: ما نمایندگان مردم هستیم و مطابق با قانون وظیفه داریم از مدیران و مسئولین شهر در هر جایگاهی که هستند درخواست توضیح و ارائه گزارش از عملکردهای خود به صحن شورا و مردم بندرعباس داشته باشیم.

اسلام باوقار در بیست و هشتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس، با تبریک انتخاب کیانوش جهانبخش به‌عنوان عضو هیئت‌رئیسه شورای عالی استان‌ها، تصریح کرد: در جلسه قبلی شورای شهر بندرعباس یکی از اعضا نطق پیش از دستوری در خصوص بیمارستان شهید محمدی و دستگاه ام آر آی این بیمارستان داشت که با واکنش نادرست رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مواجه شد.

وی ادامه داد: متأسفانه آقای داوودی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به‌جای شفاف‌سازی و ارائه توضیحات در یک مصاحبه ناپخته شورای اسلامی شهر بندرعباس را زیر سؤال برد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه باید به این مسئول و سایر مسئولین شهر بندرعباس یادآوری کنم که اعضای شورای شهر جایگاه قانونی خود را می‌دانند، افزود: کلیه مسئولین شهر بندرعباس را به قانون شوراها ارجاع می‌دهم و پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌ای در خصوص وظایف شوراها داشته باشند.

باوقار خاطرنشان کرد: ما نمایندگان مردم هستیم و مطابق با قانون وظیفه داریم از مدیران و مسئولین شهر در هر جایگاهی که هستند درخواست توضیح و ارائه گزارش از عملکردهای خود به صحن شورا و مردم بندرعباس داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه از این مسئول می‌خواهم به‌جای صحبت در خصوص وظایف اعضای شورای شهر در حیطه وظایف خود ورود کند، تصریح کرد: اگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی و سایر مسئولین بهداشتی و درمانی وظیفه خودشان را به‌درستی انجام دهند، مشکلات بهداشتی و درمانی شهر حل خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: در جلسات آتی شورا از این مسئول و همکارانش دعوت می‌شود تا برای پاسخگویی به مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی شهر بندرعباس به مردم و نمایندگانشان در صحن علنی شورا حضور یابد.

باوقار در خصوص مبلغ تصویب شده در شورای شهر بندرعباس که از محل ماده 17 بودجه شهرداری بندرعباس به باشگاه آذرخش پرداخت شده است، عنوان کرد: اداره امور مالیاتی موظف است از محل ارزش‌افزوده مبلغ قابل‌توجهی را به شهرداری بندرعباس پرداخت کند که متأسفانه تاکنون نتوانسته مبلغ بدهی خود به شهرداری را تا این لحظه پر کند.

وی ادامه داد: اداره امور مالیاتی مبلغ ارزش‌افزوده شهرداری را به هر طریق و از هرجایی که آورده باید سقف بدهی‌هایش به شهرداری را پر کند؛ ضمن اینکه این اداره تنها از طریق حساب ارزش‌افزوده می‌تواند به شهرداری پرداختی داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در پایان خاطرنشان کرد: درگیر کردن شهرداری با تعاملات غیررسمی و عدم پرداخت ارزش‌افزوده‌ای که حق شهرداری و مردم است روش درستی برای خدمت به مردم نیست.

 عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس:

متولی بهداشت خورها دبیر شورای سلامت است نه شورای شهر

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان این که رئیس دانشگاه علوم پزشکی باید به‌جای زیر سؤال بردن شورا که در راستای وظایف خود سوا لاتی را از وی مطرح کرده، به وظایف خود عمل کند، گفت: متولی خورها و پسماند خامی که وارد خورها می‌شود شخص آقای داودی به‌عنوان دبیر شورای سلامت است، نه شورای شهر!

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه متأسفانه پدیده شوم «قارون صفتی» در میان برخی مسئولین رخنه کرده و این سرمایه اجتماعی که قطب اصلی و پشت سر امام و مقتدای خود هستند باید در مقابل قطب قارون صفتان بایستند، عنوان کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و پارلمان‌های محلی موظف هستند که با نظارت به‌موقع خود، مدیران خاطی را که به مسئولیت خود به‌درستی عمل نکرده، صدای مردم را نمی‌شنوند و به فکر حل مشکلات مردم نیستند بازخواست کنند.

سالاری با بیان این که اگر مدیران نمی‌توانند خادم خوبی برای مردم باشند در نظام پربرکت جمهوری اسلامی جایگاهی ندارند، تصریح کرد: همه ما مطالبات به‌حق مردم به‌ویژه مشکلات معیشتی و اقتصادی را لمس می‌کنیم، از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی می‌خواهم که حرکتی کنند و در خدمت خالصانه به مردم ذره‌ای درنگ نکنند.

وی ادامه داد: مردم هم صبری دارند، تا کی باید حوصله کنند و این وضع نابسامان اقتصادی و معیشتی را با وجود مدیران رانت‌خوار و نجومی بگیر تاب بیاورند؟! مسئولین نقش بسزایی در آرامش و امیدبخشی به جامعه دارند اما متأسفانه شاهد هستیم برخی مدیران بجای اینکه مشکلات را رفع کنند و حرف مردم را بشنوند وارد بازی‌های سیاسی و یا خطاهای اقتصادی می‌شوند، مردم ما از کمبود نگران نیستند بلکه از تبعیض و بی‌عدالتی ناراحت‌اند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه جوانان ما تحصیل‌کرده اما بیکار هستند و وقتی می‌بینند که صنایع مختلفی چون فولاد، نفت ستاره و آلومینیوم و ... در استان از نیروهای غیربومی استفاده می‌کنند ناراحت می‌شوند، بیان کرد: باید در خصوص استفاده از نیروهای غیربومی، پرداخت مالیات‌ها و عوارض به مرکز و مسئولیت‌های اجتماعی صنایع شفاف‌سازی صورت گیرد تا استان و شهری با این ظرفیت عظیم با چنین مسائل و مشکلاتی دست‌وپنجه نرم نکند. سالاری در ادامه در گلایه از اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی در واکنش به سخنان یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس در خصوص بیمارستان شهید محمدی و دستگاه ام آر آی این بیمارستان، ابراز کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی باید به‌جای زیر سؤال بردن شورا که در راستای وظایف خود سوا لاتی را از وی مطرح کرده، به وظایف خود عمل کند.

وی ادامه داد: آقای داودی متولی بهداشت و درمان استان است، انگار این مدیر فراموش کرده که معاونتی با عنوان دارو و غذا دارد که نظارت بر اماکن بهداشتی، اغذیه‌فروشی و فلافل فروشی بر عهده آن است، انگار فراموش کرده که دبیری شورای سلامت استان بر عهده دانشگاه علوم پزشکی و شخص ایشان است!

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: چرا تاکنون در خصوص دست‌فروشان مواد غذایی نظارت درستی نداشته و از مجاری قانونی، معاونت سیاسی امنیتی و شورای تأمین استان نخواستید نسبت به ساماندهی این دست‌فروشان که با کسب‌وکار غیربهداشتی خود هزاران هزار ویروس و بیماری را به مردم منتقل می‌کنند، اقدامات مناسبی را صورت دهند؟! چه کسی نسبت به ورود به این مسائل از دبیر شورای سلامت استان موظف‌تر است؟

سالاری خطاب به استاندار هرمزگان با بیان این که بیمارستان شهید محمدی، تنها بیمارستان دولتی شهر بندرعباس است، افزود: روز چهارشنبه هفته گذشته به بخش کلینیک تخصصی بیمارستان شهید محمدی رفتم و زنی را با بچه‌اش که بغلش گرفته بود دیدم، با دفترچه روستایی آمده بود و به او گفتند این بخش خصوصی است و دفترچه روستایی را قبول نمی‌کنیم؛ آیا روا است در مرکز استان و در شهر بندرعباس که تنها یک بیمارستان دولتی داریم، آن هم به بخش خصوصی واگذار شود؟

وی ادامه داد: آقای داودی آیا بندرعباس درآمد دیگری ندارد که از همین یک بیمارستان دولتی و کلینیک هم باید کسب درآمد شود؟آن‌قدر وضع اقتصادی شهر بندرعباس به‌عنوان پایتخت اقتصادی کشور خراب است، که وقتی از جای‌جای استان و از مناطق روستایی به این کلینیک مراجعه می‌کنند باید دست رد به سینه آن‌ها بزنید؟ درحالی‌که مقام عظمای ولایت فرمودند کسی که بیمار است باید تنها دغدغه بیماری داشته و نباید دغدغه  پزشک و پول داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: آقای داودی باید هم در همان رسانه‌ای که از قول وی مصاحبه‌اش را چاپ کرده از شورای شهر عذرخواهی کند و هم در صحن شورای شهر حاضر شده و از ساحت مقدس شورا عذرخواهی کند! نه از بنده یا شخص خاصی بلکه از پارلمان محلی به‌عنوان نمایندگان مردم.

سالاری با اشاره به اینکه برابر بند 18 ماده 71 قانون شوراها، نظارت بر اماکن درمانی و بیمارستان‌ها وظیفه شورای شهر است، افزود: شورای شهر باید بر این مراکز و عملکردشان نظارت داشته باشد تا معضل اصلی شهر که بهداشتی درمانی است رفع شود. وی ادامه داد: آقای داودی، متولی خورها و پسماند خامی که وارد خورها می‌شود شخص شما به‌عنوان دبیر شورای سلامت هستید، نه شورای شهر! چرا به وظیفه خود به‌درستی عمل نمی‌کنید و از کسانی که فاضلاب خام را وارد خورها می‌کنند شکایت نمی‌کنید؟ برابر مفاد قانونی، وظیفه جنابعالی است که از این معضلات و مشکلات بهداشتی درمانی جلوگیری کنید!

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در پایان با تأکیدی دوباره از استاندار هرمزگان خواست تا به رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان جهت انجام وظایف خود تذکر بدهد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2917
تاریخ :1396/10/19 ساعت 09:32:46
تعداد بازدید: 116
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی