گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2972
تاریخ :1397/02/15 ساعت 09:09:29
تعداد بازدید: 446
اما و اگر های پوشش بندری ؛ لباس محلی، معرف غنای فرهنگی
email pdf word plus minus reset color
مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان گفت: زنان کارمند و فرهنگیان می توانند در ادارات و مدارس از لباس سنتی بندری به عنوان پوشش استفاده کنند.

عکس اصلی خبر

محمدرضا قنبرپور

این جمله تیتر یک برخی رسانه های محلی،ملی  و فضای مجازی است که دست به دست درحال گردش است و از روز انتشار تاکنون درصدر اخبار استان هرمزگان قرار گرفته است، لذا ندای هرمزگان در این راستا با جمع آوری اطلاعات میدانی و گفتگو با برخی  کارمندان خانم در ادارات دولتی، خصوصی و مصاحبه با مردم عادی در این خصوص مطلبی را به رشته تحریر در آورد.

میترا آرمان استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور هرمزگان در خصوص استفاده از لباس بومی و محلی توسط بانوان گفت:استفاده از لباس های بومی و محلی به طور ذاتی تناقضی با فرهنگ بومی ندارد و به نوعی گسترش دهنده و محرک در احیای فرهنگ هرمزگان است و از این بابت می تواند تا حدودی مثمر ثمر باشد. وی اظهار داشت:لباس بومی و محلی استان هرمزگان از لحاظ تنوع غنی است و بدون شک مردم و بویژه بانوان استقبال خواهند کرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تنها بعد فرهنگی ملاک نیست و باید ابعاد اجتماعی، دینی را نیز با توجه به شرایط کشور در نظر گرفت. زیرا در روزهای ابتدایی اجرای این طرح ممکن است دچار چالش هایی نظیر بر هم خوردن همگونی پوشش بشویم، بطور مثال در سراسر جهان در هر اداره ای نوعی پوشش به عنوان اونیفورم وجود دارد که با اجرای چنین طرح هایی این مورد هم دچار چالش می شود.

البته این موارد به نظر مردم نیز بستگی دارد زیرا تنها کارمندان نیستند که در رابطه با نوع پوشش اظهار نظر می کنند بلکه اقبال عمومی هم مهم است.

وی بیان کرد: به دلیل استفاده رنگ های گرم در
لباس های محلی باید نوع پوشش به گونه ای انتخاب شود که مورد تایید همه اقشار جامعه از مردم عادی تا سازمان های دولتی و دینی باشد.

شیما کریمی یکی از بانوان کارمند هرمزگانی در اتاق بازرگانی است و در این رابطه با ندای هرمزگان گفتگو کرد و افزود:لباس محلی نشان دهنده غنای فرهنگی و معرف جامعه است.

کریمی اظهار داشت:به نظر بنده پوشش بومی هیچ تضادی با عرف اجتماع ندارد اما تنها ایرادی که می توان به آن گرفت هزینه بر بودن و در دسترس نبودن خیاطان و هنرمندان در تهیه این نوع پوشش است.

وی عنوان کرد: ایده خوبی است اگر به طور صحیح و مطابق با فرهنگ ایرانی و اسلامی اجرا شود.

راشد انصاری (خالو راشد) طنز پرداز، شاعر و روزنامه نگار  به نام هرمزگانی نیز عنوان داشت:در رابطه با استفاده از پوشش بومی به نظر بنده هیچ مانعی وجود ندارد و مایه خرسندی و مباهات است و حفظ و حراست از سنت ها و فرهنگ ها واجب می باشد و کار پسندیده ای نیز خواهد بود.

وی در ادامه یک پیشنهاد نیز ارائه می کند و می گوید: اگر در کنار این طرح از گویش محلی نیز استقبال و در ادارات به زبان بندری با ارباب رجوع صحبت شود و در هر بخش کارمندان بومی نیز حضور داشته باشند کمک شایانی هم در خصوص به کار گیری بومیان، پوشش و گویش بندرعباسی خواهد شد، زیرا گویش ها نیز شدیدا در معرض خطر و نابودی هستند.

خانم نوری روزنامه نگار نیز می افزاید: متاسفانه فرهنگ هرمزگان در حال تغییر است و به نوعی از سایر فرهنگ ها تاثیر پذیر می باشد و این کار باعث حفظ و معرفی فرهنگ مردم هرمزگان می شود.

وی اظهار داشت: بعضا رویکردی اشتباه در بین کارکنان بعضی ادارات شیوع داشته است که افرادی که با لباس بومی و غیر رسمی به یک مکان رسمی وارد می شوند افراد کم سوادی هستند.

نوری بیان داشت: این رویکرد غلط با اجرای این طرح بطور قطع تا حدودی از بین خواهد رفت و نگاه مستهلک در سازمان ها و مراکز دولتی و یا وابسته به دولت از میان خواهد رفت.

ساحل عطایی از دیگر هرمزگانی هایی بود که در مورد استفاده از پوشش بومی و محلی اظهار نظر کرد و افزود:حفظ و حراست از یک فرهنگ به هر شکلی پسندیده است و از نظر بنده با عرف جامعه تناسب دارد.

این خبرنگار با سابقه در ادامه تصریح کرد: البته پوشش بندری به واسطه هزینه بر بودن و در دسترس نبودن برای عموم تهیه آن خود یک چالش است که باید در نظر گرفته شود.

عطایی عنوان داشت: از جهت های دیگر نیز این مسئله قابلیت مانور دارد از جمله این که می توان در کنار آن صنایع دستی را رونق بخشید و باعث اشتغال نیز شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2972
تاریخ :1397/02/15 ساعت 09:09:29
تعداد بازدید: 446
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی