گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3453
تاریخ :1399/05/14 ساعت 10:30:30
تعداد بازدید: 256
لو رفتن جلسه محرمانه استان همسايه براي هرمزگان؛ استانداري فارس آتش انتزاع پارسيان را شعله ور کرد
email pdf word plus minus reset color
موضوع انتزاع و الحاق کل يا بخشي از شهرستان پارسيان طي چند روز اخير بار ديگر بر سر زبانها افتاده است.

عکس اصلی خبر

گروه اجتماعي ـ نداي هرمزگان

به گزارش نداي هرمزگان، آنچه اين موضوع را دوباره مطرح ساخت برملا شدن جلسهاي بود که گويا اوايل هفته گذشته در شيراز اتفاق افتاد.  به گفته يکي از حاضران در جلسه؛ اين جلسه بين افرادي از شهرستان پارسيان و دو تن از نمايندگان فارس و متوليان ارشد استانداري فارس در محل مهمانسراي استانداري فارس برگزار شد.

در پي علني شدن اين جلسه شاهد واکنشهاي مختلفي از سوي حاضران در جلسه بوديم.  دو تيم شرکت کننده در جلسه شروع به بحث و جدل با همديگر نمودند و اظهارات ضد و نقيضي را عليه همديگر در فضاي مجازي مطرح کردند. هر کدام ديگري را متهم ساخت که در جلسه به طرفداري از الحاق کل شهرستان برخاسته و خود از در مخالفت برآمدهاند.

از سويي در پي اين اتفاق احمد جباري نماينده غرب استان در مجلس شوراي اسلامي در نامهاي به وزير کشور خواستار تذکر جدي رحماني فضلي به استانداري فارس شد.

وي در نامهاش اشاره کرد که معدود افرادي که از پارسيان در جلسه حاضر بودهاند از هيچ جايگاه و وزانت سياسي و اجتماعي برخوردار نبودهاند. نماينده غرب استان در ادامه از انفعال و عدم ورود جدي فرماندار شهرستان پارسيان در خصوص چنين مسئلهاي انتقاد کرد.  از جمله نهادها و شخصيتهاي حقيقي و حقوقي که طي چند روز اخير واکنش نشان دادند مي توان از شوراي اسلامي شهر پارسيان نام برد.

اين شورا در بيانيهاي با يادآوري روزهاي خاطرهانگيز و به يادماندني اعتراضات مردمي عليه الحاق پنج روستاي غرب شهرستان، در بيانيه خود خاطرنشان کردند که اين چوب همچنان لاي زخم است و هر از چندي مستمسک افراد سودجو و ناآگاه قرار ميگيرد تا فضاي جامعه تنشآلود کنند.

شوراي شهر پارسيان در اطلاعيه خود اضافه کرد که انحراف موضوع الحاق جزء به الحاق کل سفسطهي ديگري است که مردم فهيم شهرستان آن را از اساس مردود تلقي ميکنند.

شوراي اسلامي شهر پارسيان نيز از استاندار هرمزگان و فرماندار شهرستان پارسيان درخواست کرد که در اين خصوص به طور شفاف اطلاع رساني نمايند تا از هر گونه گمانه زني پرهيز شود. اعضاي شوراي شهر پارسيان در پايان اضافه کردند: ما به عنوان نمايندگان مردم از هيچ کوششي جهت لغو اين مصوبهي کارشناسي نشده دريغ نخواهيم کرد.

در پي اين بيانيه محمود اعزازي نائب رئيس شوراي شهر نيز در اظهاراتي با آوردن استدلالهايي ابراز کرد که مصوبه غيرکارشناسي دولت قبل داراي ايرادهاي زيادي است از جمله اينکه پنج روستا در حريم خليج نايبند قرار دارد و هيچگونه مجوزي براي ساخت اسکله در آن محدوده داده نميشود.

وي اشاره کرد که در طي يک دهه اخير مردم پارسيان تجربهي تلخي از دخالت مديران منطقه ويژه انرژيبر لامرد در عزل، نصب، اخراج و حتي اضافه کاري کارکنان منطقه انرژيبر پارسيان داشتهاند. به گفته وي، پارسيان براي آباد شدن نياز به تغيير استان ندارد زيرا منطقه ويژه اي دارد که در صورت جدا شدن مديريت آن از استان فارس ميتواند به يک قطب اقتصادي تبديل شود.

 محمود مولوي شهردار پارسيان نيز در مقالهاي اشاره کرد که توسعه شهرستانها بايد درون زا باشد و توسعههاي برون زا بسيار ناپايدار و آسيبزاست. وي با برشمردن عوارض زيانبار الحاق کل شهرستان از جهات فرهنگي، اجتماعي، آموزشي و زيست محيطي از جمله از بين رفتن منابع آب، خاک و دريا اضافه کرد، همه از اين نوع دگرديسي منفعت ميبرند به جز بوميان. 

استان فارس با وصل شدن به دريا در پي پر کردن چالههاي دروني استان خود است. در صورت الحاق کل شهرستان پارسيان ميبايست به تنهايي بار همه مشکلات امنيتي، اخلاقي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي استان فارس را به دوش بکشد. 

از سويي نيما صفا حقوقدان که از ابتداي مطرح شدن موضوع انتزاع پنج روستا پيگير ماجرا از لحاظ حقوقي بود معتقد است اصلا مطرح کردن هر نوع الحاق چه جزء و چه کل درست نيست. کما اينکه هيچ گاه صحبت از الحاق کل نبوده و چنين چيزي هم در مصوبه دولت وجود خارجي ندارد.

با اينکه چند روز از برملا شدن جلسه در محل مهمانسراي استانداري فارس ميگذرد هنوز مدعوين جلسه مشخص نکردهاند  که جدا از مواضعي که در جلسه اتخاذ کردهاند با هماهنگي کدام نهاد قانوني و دولتي در جلسه شرکت کردهاند. ضمن اينکه چرا تاکنون استاندار هرمزگان و فرماندار شهرستان پارسيان در اين مورد مهم و جنجالي که منافع استان را هدف قرار داده است سکوت کردهاند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3453
تاریخ :1399/05/14 ساعت 10:30:30
تعداد بازدید: 256
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی