گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2916
تاریخ :1396/10/18 ساعت 09:29:28
تعداد بازدید: 132
احمد نفیسی: صدای «حاشیه نشین های جامعه» باید شنیده شود
email pdf word plus minus reset color
کمتر کسی گمان می کرد که اعتراض های پراکنده جمعی از مالباختگان موسسه های مالی و اعتباری در برخی از شهرهای بزرگ مثل مشهد و تهران، دامنه دار شده و به یک باره، این اعتراض های محدود، به موج دامنه داری از اعترض های اقتصادی و سیاسی بدل شود و در شهرهای مختلف کشور بروز و ظهور پیدا کند. چه آن که دولت تدبیر و امید، با وجود تمامی کمبودهای نقدینگی فعلی، مساعی خود را برای رفع و رجوع معضلات پدید آمده از سوی موسسه های مالی و اعتباری غیر مجاز – و در مواردی حتی مجاز به کار گرفته بود.

عکس اصلی خبر

در این میان، موج اعتراض های اولیه اقتصادی با دخالت برخی از عوامل پیدا و پنهان خارجی و داخلی، به اعتراض های خیابانی رنگ دیگری بخشید و رفته رفته فضای اعتراض های اقتصادی اولیه را که از سوی دولتمردان و چهره های سیاسی «منطقی و به حق» ارزیابی شده بود، «اغتشاش» و «غبارآلود شدن مطالبات» مبدل شد.

در همین زمینه، احمد نفیسی پژوهشگر و فعال سیاسی اصلاح طلب راهپیمایی و اعتراض و اختلاف نظر را جزو لاینفک دنیای امروز توصیف  می کند و می گوید که این مخالفت خوانی و اعتراض البته باید بر قاعده و اساس درستی استوار باشد و مدیران سیاسی به عنوان «مقدمه الجیش» جامعه، با شناسایی و تحلیل صحیح اوضاع و شرایط، قدرت پیش بینی و پاسخگویی داشته باشند.

احمد نفیسی معتقد است که باید حرف های «حاشیه نشین های فرهنگی و اقتصادی و سیاسی جامعه « شنیده شود.

به باور این فعال سیاسی اصلاح طلب، «دست های آلوده» ، فضای شفاف اعتراض ها را تیره و تار کرد و به همین دلیل نباید اجازه داد تا « امتیاز طلبان»، فرصت طلبانه، چوب حراج بر منافع ملی بزنند. نفیسی معتقد است صدای حاشیه نشین های جامعه باید از سوی دولتمردان و سیاسیون شنیده شود.

گفت و گوی ندای هرمزگان با احمد نفیسی از نظر می گذرد؛

– کشور در هفته های  اخیر شاهد نا آرامی ها و حوادث مختلفی بود، به نظر شما آیا این حوادث آنی و بی مقدمه و به اصطلاح خودجوش بود؟

این رخدادها که با تظاهرات 6 دی در مشهد آغاز شد بدون مقدمه نبود، قبل از آن در بیش از 90 درصد از شهرهایی که این وقایع رخ داده است اعتراضاتی اقتصادی و کارگری نسبت به عدم پرداخت حقوق انجام شده بود و یا عده ای از مالباختگان معترض موسسات مالی به خیابان آمده بودند، همچنین بازنشستگان نیز اعتراضاتی داشتند. تمامی  این اعتراضات منشاء اقتصادی از جمله گرانی، بیکاری و فقر داشت و این چیزی نبود که پنهان بماند، ولی متأسفانه درست تحلیل نشده بود و یا نسبت به رفع و دفع این نگرانی ها مدیریت صحیحی اعمال نشده. البته این همه ماجرا نیست ...

- چه ماجراهایی دیگری دخیل بوده است ؟

خوب رقابت های جناح های سیاسی، آتش زنه و سنگ چخماق بود، جرقه بر انبار خشم بود. به قول انگلیسی ها، قطره ای بود که بشکه را سرریز کرد.

بعد از آن، تحریک خارجی از طریق یکی از سایت های تلگرامی باعث شد تا فضای شفاف اعتراض های اقتصادی کدر و تیره و تار شود. وقتی مسئله وارد فاز اغتشاش  و تخریب اموال و شعارهای ساختار شکنانه شد، همه جناح های سیاسی کشور از جمله اصلاح طلبان موضع گیری کردند، البته همانطور که باید به خواسته های اقتصادی ناراضیان توجه شود به دغدغه های جریانات سیاسی نیز باید توجه شود،

- دغدغه های جریانات سیاسی در برهه زمانی حاضر چیست ؟

اینها مسائلی است که باید در اتاق های فکر راجع به آن بحث و صحبت شود، به لحاظ معرفت شناسی سیاسی می بایست در ذهن و گفتار و عمل تغییر و انعطاف داشت، مناسباتی در خاورمیانه در حال تکوین است که نباید  نسبت به آن بی ملاحظه بود؛ وقتی ولیعهد جوان عربستان اعلام می کند ما جنگ را به داخل ایران می بریم و آمریکا بر خلاف عرف و رویه، تقاضای تشکیل شورای امنیت دارد و گروهک بر انداز در همپیمانی با آنها فعال است، همه باید احتیاط کنند و مرزها را مشخص کنند، ولو آنکه حرف درست و مطالبه ی بر حقی باشد که نادیده گرفته شده است.

نباید از یاد ببریم که  سوریه، یکی از کشورهای سکولار خاورمیانه بود و امروز به چه روزی افتاده است، چه کسی فکر می کرد ؟ یا چه بلائی بر سر لیبی آمد؟

یک وقت جهان از خواب بیدار شد و با پدیده ای به نام افراطی گری و داعش روبرو شد، نباید فکر کنیم که داعش صرفاً یک پدیده مذهبی و ایدوئولوژیک است و در کشور ایران هیچ زمینه ای ندارد، خیر این تحلیل ساده انگارانه ای از پدیده خشونت در خاورمیانه و ایران است.

 در دهه اول انقلاب در همین ایران نیز شاهد اقدامات یکی از گروهک ها  بودیم که کشتار داعشی و عملیات انتحاری داشت.  داعش سوریه و  لیبی، داعش وارداتی بود.

- همه از حق اعتراض بدون اغتشاش صحبت می کنند  به نظر شما این امر  چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

راهپیمائی و اعتراض و اختلاف جزء لاینفک دنیای امروز است. اعتراض و مخالفت خوانی در هر کشوری هست، ولی هر چیزی باید قاعده و اساس درستی داشته  باشد و با تمرین و اعتماد طرفین امکانپذیر می شود. در این زمینه مدیران سیاسی، باید نقش آوانگارد و  پیشرو داشته و به اصطلاح، آنها باید «مقدمه الجیش» یا همان گروه شناسائی باشند، باید در حوزه فعالیت خود تحلیل درست و به روزی داشته باشند و این تحلیل ها قدرت پیش بینی داشته باشد، این نکته مهمی است که پاسخ به خواسته های اقتصادی نیز می بایست راه حل های سیاسی مرتبط با آن مد نظر باشد.

- برداشت نهائی از این مسئله چیست ؟

وقایع اخیر یک مسئله داخلی کشور است، لذا دخالت کشورهای دیگر به هر شکل محکوم است، این مسائل با تدبیر قابل حل است و این تدبیر توام با آرامش و هدایت امور بهترین راه است، نظام جمهوری اسلامی از جمله نظام های سیاسی با ثبات در خاورمیانه است که از پشتوانه عظیم مردمی برخوردار است،  و به همین دلیل سرمایه اجتماعی فراوانی برای عبور از مشکلات دارد، کما اینکه این عبور از بحران ها بارها تکرار شده است، ولی گفتگوی ملی و حضور همه جریانات مقدمه ی واجب آن است، باید بپذیریم که پول نفتی که در دولت های گذشته بود الان نیست، لذا بیش از همه باید مراقب «امتیاز طلبان» بود که ممکن است فرصت طلبانه بر منافع ملی ایران چوب حراج بزنند. خوب است قلم عفو و خطا پوشی بر خطاکاران کشید و از براندازان، دشمنان و تجزیه طلبان و عوامل آنان برائت جست. در این مسئله رئیس جمهور به موقع و خوب ظاهر شد و نیروی انتظامی  و نیروهای امنیتی با سعه صدر بیشتری برخورد کردند و آرامش به جامعه بازگشت. بالاخره حاشیه نشین های فرهنگی و اقتصادی و سیاسی حرف هائی دارند که باید شنیده شود ولی تحلیل آنها و راه حل آنها باید در اتاق های فکر نظام جمهوری اسلامی به بحث گذاشته شود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2916
تاریخ :1396/10/18 ساعت 09:29:28
تعداد بازدید: 132
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی