گروه: شهرستان
شماره روزنامه:3021
تاریخ :1397/05/15 ساعت 10:01:15
تعداد بازدید: 34
کاشت نو نهال چندل در خور آذيني سيريک با حضور NGO مردم نهاد و جوامع محلي
email pdf word plus minus reset color
اين روز ها تالاب خور آذيني با گل هاي سبز شمشيري چندل زيباي تالاب بين المللي آذيني را دوچندان کرده است

عکس اصلی خبر

کاشت مستقيم بذر در روز پنجشنبه 11 مرداد ماه 97 با حضور جمعي از تشکل ها ي مردم نهادو جوامع محلي با هدف ترويج و فرهنگ سازي و معرفي اين گونه نادر در ايران در خور آذيني صورت گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني منابع طبيعي و آبخيزداري هرمزگان ؛رييس اداره جنگل اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري هرمزگان گفت:  کاشت مستقيم بذر چندل به ميزان 15 هکتار در خور آذيني سيريک انجام شدکه اين اقدام  سبب شد 450 ميليون ريال در هزينه هاي دولتي صرفه جويي صورت بگيرد. عبدالعزيز کرد افزود: حفاظت از سواحل ، کنترل فرسايش و رسوب گذاري و همچنين اکوتوريسم و گردشگري از فوايد جنگل هاي چندل در خورآذيني است که در صورت برنامه ريزي مي تواند منبع درآمد خوبي براي ساکنان حاشيه اين خور باشد.

وي گفت:  اين رويشگاه جنگلي به مساحت حدود1500هکتار مي باشد و از لحاظ تنوع اکولوژي و موقعيت جغرافيايي خاص، زيستگاه ارزشمند گونه هاي جانوري و گياهي بوده و يکي از نواحي مهم زمستان گذراني پرندگان در معرض خطر انقراض مي باشد، منطقه خور آذيني تنها رويشگاه چندل در ايران است  که به عنوان منطقه حفاظت شده محسوب مي شود  که افتخاري شگرف براي  طبيعت استان هرمزگان  است.

گياه چندل درختچه اي پرشاخه,به ارتفاع تا10 متر, باپوست قهوه اي-قرمز.برگها بادمبرگي 1-3سانتيمترمحکم برگها متقابل تخم مرغي شکل,گل آذين گرزن,بذرها سبز شمشيري شکل است، از ويژگي هاي گونه چندل  زنده زائي است بطوريكه نو نهال دوره اي از رشد خود را بر روي پايه مادري مي گذراند و پس از اينكه  طول ريشه چه گياه به 30تا 40 سانتيمتر رسيد از شاخه جدا شده و با عنايت به اينكه نوك ريشه چه مخروطي شكل بوده  لذا پس از سقوط آزاد بطور  مستقيم  در صورتيكه در زمان جزر دريا باشد در خاك فرو رفته و پايه جديدي را ايجاد مي نمايد.

در انتهاي فصل گل دهي بذر توليد شده بر روي پايه مادري رشد و نمو انجام مي شود که اداره  منابع طبيعي به کمک جوامع محلي اقدام به جمع آوري نو نهال ها مي شود  و در مناطقي که  قابليت کشت دارند،اقدام به کشت نهال با هدف کمک به احيا و توسعه جنگل هاي مانگرو مي کند.

تالاب خور آذيني در فاصله 35 کيلومتري شهرستان سيريک و در فاصله 210 کيلومتري مرکز استان هرمزگان واقع است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: شهرستان
شماره روزنامه: 3021
تاریخ :1397/05/15 ساعت 10:01:15
تعداد بازدید: 34
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی