گروه: شهرستان
شماره روزنامه:2917
تاریخ :1396/10/19 ساعت 09:52:29
تعداد بازدید: 22
انـتقاد ابزار جـامعه سـالم اسـت
email pdf word plus minus reset color
رئيس اداره تبليغات اسلامي حاجي‌آباد گفت: انتقاد سازنده ابزاری مهم برای داشتن یک جامعه سالم وپیشرفته است.

عکس اصلی خبر

حجت الاسلام جلیل درویشی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در حاجی آباد، اظهار داشت: بی‌تردید انتقاد در هرجامعه‌ای ابزاری بزرگ و مهم برای داشتن یک جامعه خوب و سالم وپیشرفته است و نوعا انتقاد برای برطرف کردن معایب و مشکلات جامعه و در حقیقت نوعی کمک فکری به مدیران و مسؤولان جامعه خواهد بود.

وی با بیان اینکه انتقاد سازنده باید درکشور فرهنگ‌سازی شود تصریح کرد: از این طریق افراد منتقد پیام خود را به مسؤولان می‌رسانند، نباید در جامعه راه‌های نقد و منتقدین بسته شود، انتقاد می‌تواند در بخش‌های مختلف به داد جامعه و مسؤولان برسد تا کاستی‌ها برطرف گردد.

وی در ادامه اظهار داشت: در دین مبین اسلام بارها بیان شده که افراد تک رای به انزوا کشیده می‌شوند اگر شور و مشورت در کار صورت پذیرد بسیار زیبنده خواهد بود در غیر این صورت انتقاد خود کمک بزرگی به حاکمان جامعه هست که با کمک سایرین گام‌های ترقی کشور بیشتر گردد .

 حجت الاسلام درویشی انتقاد را نوعی همفکری برای داشتن جامعه‌ای عاری از اشتباه و خطا عنوان و یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیچگاه  در کشور راه انتقاد به روی منتقدین بسته نشد و خیلی از مسؤولان راه‌های  انتقادپذیری سالم و سازنده را هموار کرده‌اند تا منتقدین به یاری دولتمردان بیایند و خیلی از نقدها مورد تکریم قرار گرفت.

 این مسؤول با اشاره به اینکه کسانی از انتقاد می‌ترسند و از روبه‌رو شدن با واقعیت خویشتن و آشکار کردن نقاط ضعف خود دلهره دارند و خود را کامل می‌دانند و از انتقاد گریزانند، عنوان داشت: منشاءعیب‌جویی و سرزنش، حسادت، انتقام‌جویی و خودخواهی از خاستگاه انتقاد بدور است، نوع‌دوستی و تعهد انسانی  معمولا در کلام و قلم منتقدین  مشهود است پس انتقاد با عیب ‌جویی و سرزنش‌کردن متفاوت است .

وی به تفاوت بین انتقاد با اغتشاش و اخلال در جامعه اشاره و گفت: همه‌ مدیران و مسؤولان نیاز به انتقاد دارند، رفتار و اعمال مسؤولان جامعه برای همه اهمیت دارد و باید درکارشان و پیشبرد جامعه بسوی قله اوج و پیشرفت موفق باشند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی حاجی‌آباد با اظهار تاسف از اینکه امروزه انتقاد بیشتربه شکل منفی آن به کار برده می‌شود افزود: به همین دلیل، عده‌ای نسبت به آن موضع بد می‌گیرند چه بسا منجر به خرابکاری و اخلال در کار و جامعه می‌شود و چه بسا در لابه لای انتقادات تخریب و ازبین بردن هویت افراد مطرح می‌شود و بعضا انتقادات منفی منجر به خسارت و ضربه به نظام می‌شود و در این گونه انتقاد، اظهارنظر با پیام خصومت‌آمیز و تحقیرکننده همراه است که با هدف عیب‌جویی انجام می‌شود و این رفتار غیرمنصفانه به نظر می‌‌باشد.

وی به آثار سوءانتقادات منفی در جامعه اشاره و اظهار داشت: این نوع انتقادات نوعا بوی بدی درجامعه می‌دهد، افکار و جامعه را نسبت به مسؤولان و نظام دور می‌کند و باعث می‌شود که جامعه در ورطه سقوط قرار گیرد و دستان پلید به ارزشها تعرض کنند چنانچه در قضایای اخیر دیدیم که عده‌ای نسبت به عملکرد اقتصادی دولت انتقاد ویا اعتراض داشتند که امری عادی و در تمام جوامع طبیعی هست اما در کنار بیان انتقاد و اعتراض خود، عده‌ای اغتشاش را حاکم کردند هرچند حساب اغتشاش‌گران با منتقدین منصف جداست.

حجت الاسلام درویشی یادآور شد: باید باور کرد که انتقاد و اعتراض نسبت به موضوعی یا به دولت حسابش با خرابکاری و اغتشاش و ضربه‌زدن به اموال عمومی و خصوصی و کشتن افراد بیگناه نه تنها جرم هست بلکه خیانتی نابخشودنی هست.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: شهرستان
شماره روزنامه: 2917
تاریخ :1396/10/19 ساعت 09:52:29
تعداد بازدید: 22
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی