گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2939
تاریخ :1396/11/24 ساعت 08:11:55
تعداد بازدید: 27
این چرخه ناکامی
email pdf word plus minus reset color
بندرعباس به سبب نزدیکی به مناطق شرقی کشور و دسترسی آسان تر به مواد مخدر و همچنین آب و هوای مساعدتر جهت زندگی خارج از منزل و بازار پر رونق زباله های بازیافتی عملا بهشت کارتن خواب های ایران است و این شهر بعد از تهران و کرج بیشترین طیف آسیب دیدگان جامعه را در خود جای داده است.

عکس اصلی خبر

کاظم گلخنی

بیش از ده سال است که اکثر جراید و مطبوعات استان با درج مقاله و اخبار به این موضوع پرداخته و مکرر در نشریات محلی  بحث ساماندهی این طیف از جامعه  در قالب گزارش و مصاحبه درج شده است.  این در حالی است که  با وجود اقدامات بعضا ضربتی هنوز پرداختن نسبت به این موضوع  در الویت مسئولان استان قرار نگرفته است. از جمله اقداماتی که اخیرا توسط شهرداری بندرعباس صورت گرفته فعالیت سامانسرای موقت کارتن خواب ها واقع در جاده راه آهن است.  به گفته معصومه طغرلی مدیر پناهگاه زنان آسیب پذیر ,با اجرای طرح جمع آوری معتادان و کارتن خواب ها که هر از گاهی توسط پلیس در محلات شهر اجرا می شود این افراد به  سامانسرا منتقل شده و بعد از انجام خدمات اولیه نظیر استحمام, پوشاندن لباس مناسب و صرف غذا افراد معتاد را جهت ترک اعتیاد به کمپ اعزام می کنند و البته برخی نیز به شهرهای زادگاهشان عودت می شوند .

با این حال اجرای این برنامه به سبب نواقص و کاستی ها و همچنین بی میلی معتادان کارتن خواب نسبت به ساماندهی چندان توفیقی نداشته و معمولا بعد از مدت کوتاهی مجددا آنها در محلات  شهر ظاهر می شوند .

در همین ارتباط معصومه طغرلی مدیر تشکل غیر دولتی سیمای سلامت, از جمله تشکل های فعال در زمینه حمایت از زنان آسیب پذیر با انتقاد از این رویه به خبرنگار ندای هرمزگان گفت: اجرای این طرح با توجه به بازگشت مجدد کارتن خواب ها به محلات به نوعی یک حرکت نمایشی است و  بازدهی مناسبی ندارد .

وی افزود: مهمترین اصل در اجرای چنین طرحی استفاده از مددکاران متخصص و بهره گیری از دارو تجهیزات و خدمات مناسب است وگرنه این چرخه که با جمع آوری کارتن خواب ها از محلات و خورها آغاز میشود و نهایتا بعد از حضور در سامانسرا به کمپ ترک اعتیاد و عودت به زادگاهشآن منتهی می شود با فرار کردن اغلب آنها به نحوی از همان ابتدا محکوم به ناکامی است وی افزود: وقتی در سامانسرا نمی توانیم دارو و خدمات مددکاری به معتادان عرضه کنیم بیشتر آنها در اولین فرصت اقدام به فرار کرده و مجددا به محلات باز می گردند.  طغرلی با این هشدار که برخی از این افراد ناقل بیماری ایدز هستند افزود: برای اجرای موفق چنین طرحی لازم است دیگر سازمان ها و ادارات ذی ربط همکاری گسترده تری با شهرداری داشته باشند و این موضوع بایستی در الویت برنامه های اجتماعی قرار گیرد .

مدیر پناهگاه زنان آسیب پذیر  سپس به ضرورت حمایت و همراهی افراد خیر در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: تشکل های فعال این حوزه در صورتیکه حداقل امکانات نظیر یک فضای مسکونی اجاره ای در اختیار داشته باشند به سبب تجربه و تخصص در خدمات دهی  می توانند با جذب معتادان کارتن خواب بخصوص بانوان معتاد عامل مهمی در پیشگیری بسیاری از معضلات اجتماعی از جمله شیوع ایدز شوند. وی در خاتمه از همه ی خیرین دلسوز درخواست کرد با حمایت مالی از تشکل های این حوزه بخصوص پناهگاههای زنان آسیب پذیر زمینه ساز فردای بهتر برای زنان آسیب دیده و پیشگیری  معضلات شهری شوند .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2939
تاریخ :1396/11/24 ساعت 08:11:55
تعداد بازدید: 27
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی