گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3019
تاریخ :1397/05/13 ساعت 10:15:47
تعداد بازدید: 44
مروري بر فيلمهاي کوتاه تابستانه هنروتجربه «سايه فيل»: قرارگرفتن در جايگاه قدرت
email pdf word plus minus reset color
هنروتجربه: فيلم کوتاه «سايه فيل» به کارگرداني آرمان خوانساريان همزمان با اکران تابستانه فيلمهاي کوتاه هنروتجربه از 15 مرداد در سينماهاي هنروتجربه به روي پرده ميرود.

عکس اصلی خبر

آرمان خوانساريان متولد 1371 در تهران و فارغالتحصيل رشته نمايش از  دانشكده هنر و معماري است. خوانساريان در کارنامهاش ساخت فيلم هاي کوتاهي چون «بن بست»، «سبز كله غازي» و «سايه فيل» را دارد كه براي او تنديس خانه سينما و فيلم كوتاه تهران را به ارمغان آوردهاند.فيلم کوتاه،«بن بست» و«سبز کله غازي» اين کارگردان پيش از اين در گروه هنروتجربه اکران شده ‏اند.او که علاقه ويژهاي به قصهگويي دارد،به قول خودش در فيلمنامههايي که مينويسد معمولا يا يک قصه دارد و دغدغههاي شخصياش را در آن ميگنجاند و يا دغدغه شخصياي دارد که براساس آن قصه مينويسد.خوانساريان سابقه بازيگري هم دارد و در فيلم کوتاه قبلي خود «سبز کله غازي» ايفاي نقش کرده است.

«سايه فيل» هم از يک دغدغه شخصي نشات مي گيرد.دغدغهاي که خوانساريان در يادداشتي آن را چنين توضيح مي دهد:«گاهي اوقات به عنوان يك مرد در جامعه مردسالار ايران احساس ميكنم به ناحق در جايگاه قدرت قرار ميگيرم! خيلي از اماكن هستند كه بانوان براي امنيت جنسيشان حتما بايد به همراه مردي بروند .مردي كه مهم نيست كيست و چه شخصيتي دارد؟ فقط اين مهم است كه مرد باشد و سايهاي مردانه داشته باشد! يك شب وقتي با يكي از همكلاسيهاي دخترم تا ديروقت بيرون بوديم، هنگام خداحافظي وقتي تاكسي براي او آمد، او من را به عنوان همسرش به راننده معرفي كرد و به محض اينكه سوار ماشين شد پيغام داد و بابت اين حرف عذرخواهي كرد و گفت براي اينكه راننده در طول راه با او گَپ نزند اين دروغ را گفته است. تمام آن شب حس عجيبي داشتم،بزرگي سايه من به مسخرگي سايه يك فيل عظيمالجثه شده بود»

 اين کارگردان که تاکنون فيلمنامه چندين فيلم کوتاه از جمله«قرص برنج» را نوشتهاست، تلاش کرده در «سايه فيل» بيشتر روي تصاوير تمرکز کند،خودش در گفتوگويي درباره اين نکته مي گويد: «تلاشم اين بود که قاببنديها و انتخاب حرکت دوربين بتواند در راستاي حرف اصلي فيلم عمل کند. به طوري که اگر قرار باشد فيلم را بدون صدا ببينيم، باز هم تصاوير به شکلي باشد که متوجه مضمون فيلم شويم»

در «سايه فيل» سونيا سنجري که در کارنامه اش بازي در فيلم هاي کوتاهي«روتوش»،«دختري در ميان اتاق» ،
«مرا رها نکن» و فيلم
هاي بلندي نظير«قيچي» و ««کله سرخ» را دارد، ايفاي نقش کرده است. در خلاصه داستان اين فيلم مي خوانيم:«آرزوي آقاي ابراهيمي چند روز قبل از مرگش برآورده ميشود»

«سايه فيل» /نويسنده و کارگردان:آرمان خوانساريان- مدير فيلمبرداري:محمد حدادي- تدوين:پويان شعلهور- مدير صدابرداري و صداگذاري:سامان شهامت-طراح صحنه و لباس:افسانه صرفهجو، علي مهرباني- گريم:حسنا خانمحمدي- آهنگساز:سهند نيکنژاد- مدير توليد:علي نجاريان-بازيگران: سونيا سنجري، حسام محمودي، سياوش چراغيپور ، محمد برسوزيان- تهيه شده در انجمن سينماي جوانان ايران 


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3019
تاریخ :1397/05/13 ساعت 10:15:47
تعداد بازدید: 44
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی