گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3022
تاریخ :1397/05/16 ساعت 09:48:01
تعداد بازدید: 99
ميناب در چنبره خشکسالي و فروچاله ها
email pdf word plus minus reset color
خشکسالي کاکل نخل هاي بلند ميناب را به خاک نشاند اما گويي طبيعت سر نا ساز دارد و مدتي است که مردم اين ديار با چشماني حيرت زده و دستاني ناتوان در فروشاندن قهر طبيعت شاهد «فروچاله» هاي زمين خوار هستند.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايرنا، پيامدهاي گسترده وجود فرو چاله ها که با تمام توان ميناب را مي بلعد، آن چنان گسترده است که از دست مردم کار چنداني بر نمي آيد و نيازمند پيگيري و ورود مسوولان کشوري است.

فروچاله که چند سالي است در دايره واژگان آسيب هاي زيست محيطي و طبيعي بيش از پيش شنيده و تکرار مي شود زماني ديده مي شود که بخشي از زمين به علت جنس سنگ در زير سطح زمين از نوع سنگ آهک، سنگ کربنات، تخت سنگ نمک، و يا هر نوع از سنگ که مي تواند با آب هاي زيرزميني در حال گردش در تماس باشد، به وسيله آنها حل شود.  حل شدن سنگ، فضاها و غارهاي زير زمين را گسترش مي دهد و زماني که حمايت کافي براي زمين بالاتر و در واقع سطح آن از سوي فضاهاي خالي زيرين وجود ندارد، فروپاشي ناگهاني روي زمين رخ دهد.

اين سقوط و ريزش مي تواند کوچک يا بزرگ باشد که در آن خانه يا حتي جاده و بخش بزرگي از سطح زمين بلعيده شود. شهرستان ميناب در شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان به سبب برداشت بي رويه منابع آبي زيرزميني و خشکسالي هاي پياپي، مدتي است با چالش فروچاله هاي دهان گشوده مواجه است. پيشرفت خطرناک فروچاله ها در چند ماه گذشته سبب شده تا اهالي 30 روستاي شهرستان ميناب در معرض پيامدهاي وحشتناک اين پديده قرار گيرد و ناچار به جابه جايي و فرار از روستاهاي محل زندگي خود شوند. ترس از افتادن کودکان، بزرگسالان و دام ها در اين فروچاله ها يکي از دغدغه هاي هر روزه اهالي و روستانشينان اين منطقه است.  نابودي دشت ها، باغ هاي سرسبز و نخلستان ها از يک سو و گسترش فروچاله هايي به ژرفاي پنج متر کابوس شبانه روزي اهالي شهرستان ميناب شده است.

هرچند فروچاله ها تاکنون مسوولان زيادي از استان و کشور را براي بازديد به ميناب کشانده، اما واقعيت اين است که اين رفت و آمدها و نشست ها، هنوز مرهم زخم نيست و هراسناک آن که زماني نوشدارو شود که بعد از مرگ سهراب است.

با وجود فشارهاي مردم و تشکل هاي زيست محيطي ميناب براي جلوگيري از انتقال آب اين شهرستان به بندرعباس و احياي دشت مرده ميناب که ديگر اميدي به زنده شدن آن وجود ندارد، در ثمربخشي اين فشارها ترديدهاي جدي وجود دارد و اخبار ضد و نقيضي درباره توقف انتقال آب به بندرعباس به گوش مي رسد.

** شوراي عالي آب

ابوذر نخعي فرماندار پيشين ميناب با بيان اين که بحران آب موضوع پيچيده اي است که سراسر کشور و جهان را درگير خود کرده، گفت: همه استان ها به نوعي با بحران آب يا فرونشست هاي زمين درگير هستند اما موضوع دشت ميناب يک معضل ويژه بود که با تصميم گيري مسوولان ارشد و ارائه مستندها، پرونده آن به شوراي عالي آب کشور راه يافت.

نماينده مردم شرق هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به اهميت وضعيت دشت ميناب و ايجاد فروچاله هاي عميق در اين منطقه گفت: ميناب زماني قطب کشاورزي استان هرمزگان و مرکز ميوه هاي گرمسيري و بهشت جنوب کشور بود که متاسفانه به علت تداوم خشکسالي و بحران آب، 90 درصد از باغ هاي آن نابود شده است.

وي اظهار داشت: بهاي آب نيز در روستاها گران است و روستايياني که به سبب بحران آب، با مشکلات فراواني روبه رو بوده و هست و نيست خود را از دست دادهاند، توان پرداخت هزينه آب را ندارند و بايد در اين زمينه وزارت نيرو اقدام موثري انجام دهد.  ذوالقدر با اشاره به بحران کمآبي در استان هرمزگان تاکيد کرد: بايد براي رفع اين مشکل، تدابيري انديشيده و منابع جايگزين تعيين ميشد. وي يادآور شد: هرمزگان و استان هاي جنوبي نبايد منتظر بارش بمانند.

اين نماينده مجلس بيان کرد : 17 سال خشکسالي و برداشت بي رويه آب از منابع زيرزميني، دشت ميناب را نابود کرده است.

هشدار

استاندار هرمزگان نيز در برابر اين مشکلات بي تفاوت نبود و ضمن هشدار نسبت به اتمام ذخيره سد ميناب در تيرماه گذشته، از تدابير جديد براي تامين آب خبر داد.

فريدون همتي در حاشيه بازديد از سد شميل و نيان هشدار داد که منابع سد استقلال ميناب به عنوان مهمترين منبع تامين آب آشاميدني شهر بندرعباس، تنها تا تيرماه امسال پاسخگوي نيازها است.

استاندار هرمزگان افزود: به علت کاهش ذخاير آب سد استقلال ميناب، اکنون 75 درصد از آب آشاميدني موردنياز شهر بندرعباس از سد شميل و نيان تأمين ميشود.

همتي همچنين اعلام کرد: مرحله نخست آبشيرينکن صد هزار مترمکعبي بندرعباس پايان تير امسال با ظرفيت توليد 20 هزار مترمکعب آب در شبانهروز به بهره برداري مي رسد که بخشي از کمبود آب آشاميدني شهر بندرعباس را جبران مي کند.

 خشکي 365حلقه چاه

مديرعامل شرکت آب منطقهاي هرمزگان نيز در اين باره گفت: اکنون ذخيره سد «شميل و نيان» 10 ميليون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه پارسال 90 درصد کاهش دارد.

هوشنگ ملايي افزود: از پنج حلقه چاه براي تامين آب آشاميدني شهر بندرعباس در حاشيه اين سد استفاده مي شود و هفت حلقه چاه ديگر نيز تا دو ماه آينده به بهرهبرداري ميرسد.

وي اظهار داشت: حدود دو دهه خشکسالي و کم آبي در هرمزگان موجب خشک شدن 365 حلقه چاه آب آشاميدني، 18 دهنه چشمه و قنات و کاهش آب 135 حلقه چاه بين 30 تا 70 درصد شده است.

روستاهاي گورزانگ، محمودي، باغگُلان، تم بلوچان، نصيرايي، تالار، تمبانو، چلوگاوميشي، تم بساط، تم گوهر، کناران، مير آباد، کلو، کليبي، سرباران و کلنتان از جمله مناطقي شمار مي ايند که خشکسالي و فروچالهها مشکلاتي را براي ساکنان آنها ايجاد کرده و مسوولان بايد همزمان با برنامه ريزي، تدبيري براي جلوگيري از نابودي دشت هاي اين مناطق بينديشند.

البته حکايت برداشت از منابع آبي شهرستان ميناب همچنان به قوت خود باقي است و به دنبال آن نه تنها دشت ميناب به دشتي مُرده تبديل شده بلکه روز به روز فروچاله ها نيز دهان خود را براي بلعيدن مظاهر زندگي بيشتر و بيشتر باز مي کنند.

چنين است که بي مهري به طبيعت نشاندن خار است و بايد گفت : خرما نتوان خورد از اين خار که کشتيم


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3022
تاریخ :1397/05/16 ساعت 09:48:01
تعداد بازدید: 99
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی