گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3076
تاریخ :1397/08/12 ساعت 09:13:35
تعداد بازدید: 68
گزارش يک حرکت خلاق سينمايي در هرمزگان «دوره ي فيلمسازي کانون فرهنگي اجتماعي بانوان استانداري»
email pdf word plus minus reset color
نخستين روز از کلاس هاي دوره ي فيلمسازي کانون فرهنگي اجتماعي بانوان استانداري برگزار شد.

عکس اصلی خبر

نداي هرمزگان- سعيد عامري سياهويي

چهارشنبه 9 آبان 97 نخستين کلاس دوره ي فيلمسازي با حضور 11 نفر از اعضاي کانون برگزار شد که از سنين مختلف(9 تا 26 سال) در کلاس حضور داشتند.

در اولين روز اين دوره، مقدماتي درباره مباني فيلمنامه نويسي توسط استاد محمدرضا
رکن الديني تدريس شد.

رکن الديني در ابتدا از تعهد هنرمند سخن گفتند. اينکه بايد در ابتدا انسان بود و بعد فيلمساز. سپس به جايگاه هنرمند-در اينجا فيلمساز- نسبت به جامعه اشاره کردند.

در ادامه از همه ي شرکت کننده گان در کلاس خواسته شد که به بيان ديدگاه هاي خود در مورد زندگي، شهر، جامعه، خانه و هستي بپردازند. ديدگاه هايي که شايد به دليل محدوديت، تا کنون در يک جمع ابراز نشده اند.

بعد از اينکه ذهن ها باز و نگاه ها آزاد شد، نوشتن گزارش از لحظه ي اراده حرکت براي کلاس و تا حضور در کلاس، آغاز شد.

20 دقيقه به خواندن گزارش اختصاص يافت.

ادامه کلاس تمرين ذهن و سکوت بود. به پيشنهاد آقاي رکن الديني، همه فارغ از هياهوي بيرون، با چشماني باز و بسته به سکوت دعوت شدند. در اين زمان هنرجويان بايد به آنچه به ذهن شان ورود مي کرد، مي انديشيدند تا بتوانند آنها را براي ديگران به اشتراک بگذارند.

مدرس کلاس از اين طريق با توانايي شخصيت هاي حاضر و دغدغه هاي آنان، آشنا شد.  در جمع بندي نهايي، استاد رکن الديني از هنرجويان فيلمساز خواست که از کپي برداري فاصله بگيرند تا بتوانند خودشان را به جهان اثبات کنند:

«شما با دستمال کاغذي فرق داريد! شما انسان فيلمساز ايد. اجازه ندهيد مصرف شويد. هنرمند توليد مي کند، مي پرسد، و خواسته ميشود. فيلمساز تقاضا نمي کند. کپي برداري يعني مصرف شدن. جايگاه خويش را در جهان بشناسيد و ايجاد کننده باشيد».

در پايان از هنرجوها خواسته شد تا براي نشست آينده، گزارش مفصلي از هر موضوعي که بدان علاقه مند اند تهيه کرده و در کلاس ارائه دهند.

کلاس فيلمنامه نويسي چهارشنبه هر هفته راس ساعت 4:30 عصر در سالن نمايش فيلم کانون فرهنگي اجتماعي بانوان استانداري برگزار خواهد شد.

دوره ي آموزش فيلمسازي که به همت کانون فرهنگي اجتماعي بانوان استانداري و به مديريت سرکار خانم آناهيتا احترامي در حال برگزاري است، تا دي ماه امسال ادامه خواهد داشت.up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3076
تاریخ :1397/08/12 ساعت 09:13:35
تعداد بازدید: 68
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی