گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2984
تاریخ :1397/03/02 ساعت 09:13:07
تعداد بازدید: 43
بطحائی: مدارس سرشان را از زیر خاکستر بیرون بیاورند
email pdf word plus minus reset color
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدرسه باید سرش را از زیر خاکستر تمرکز گرایی بیرون بیاورد گفت: تا زمانی که مدرسه به سطحی از مطلوبیت نرسیده باشد و مدیر مدرسه جای خود را به عنوان راهبر آموزشی پیدا نکند موفق نخواهیم شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، سید محمد بطحایی در آیین رونمایی از برنامه نظام سنجش شایستگیهای حرفهای مدیران مدارس که در اردوگاه باهنر برگزار شد با تاکید بر اینکه تا مدرسه به سطح قابل قبولی از کیفیت و انتظارتی که از آن توقع میرود نرسد حتما اقدامات دیگر در حوزه تحول با شکست روبرو خواهد شد گفت: شاید تلاشهایی که تا پیش از این و از دهه ۶۰ در عرصه تحول آفرینی انجام شده بسیار قابل توجه بوده اما عمدتا با شکست مواجه شده و یکی از علل این است که به رکن مهم مدرسه بیتوجهی کردیم.

وی افزود: حتی اگر بهترین فضاهای آموزشی را بسازیم و بهترین تجهیرات را فراهم و در مدارس استاندارد خود جای دهیم و بهترین برنامههای درسی را طراحی کنیم اما تا زمانی که مدرسه به سطحی از مطلوبیت نرسیده باشد و مدیر مدرسه جای خود را به عنوان راهبر آموزشی پیدا نکند موفق نخواهیم شد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تا زمانی که اهمیت مدرسه از ادارات آموزش و پرورش بیشتر نشود باور کنید نسل ها می آیند و باز به فکر تحول در این نظام خواهند بود گفت: هیچکجا مدارس تا این حد در سطح اجرا کننده محض باقی نمیمانند. ما واو به واو امور را بخشنامه میکنیم و به مدرسه میدهیم و گویی افرادی که در مدرسهاند افرادی کر و کور و گنکاند که باید دستشان را بگیریم و راه ببریم. مشخص است در چنین فضایی نمیتوانیم در دنیای پیچیدهای که به سرعت در حال تغییر است پاسخگو باشیم. وی ادامه داد: در چنین فضایی مدرسه ما به یک محیط کاملا فرسایشی و کسل کننده تبدیل میشود،قرار است این مدرسه دانش آموز را به مراحلی از حیات طیبه برساند؟ شک نکنید دانش آموز تراز انقلاب از چنین مدرسه ای بیرون نمی آید. مدرسه باید سرش را از زیر خاکستر تمرکز گرایی بیرون بیاورد.

بطحایی از تلاشهای جهاددانشگاهی قدر دانی کرد و گفت: اگر به سراغ موسسهای به جز جهاد دانشگاهی میرفتیم طراحی این پروژه دو سه سال زمان میبرد اما جهاددانشگاهی تجارب خوبی داشت و به ما کمک کرد تا آن را به مرحله اجرا برسانیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امیدواریم پایلوت طرح در سه استان تهران، شهرستانهای تهران به گونهای پیش برود که از اول مهر با استقبال خوبی روبرو و توسعه یابد. اکنون در حوزه منابع انسانی ما، متعهدترین و دلسوزترین کارکنان ما مدیران مدارس هستند. در سطح استان ها به مدیران مدارسی برمیخوریم که از جهات مختلف افراد پرتوان و شایستهای هستند. امیدواریم این طرح به سرعت زمینههای تحول را فراهم کند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2984
تاریخ :1397/03/02 ساعت 09:13:07
تعداد بازدید: 43
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی