گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3444
تاریخ :1399/05/04 ساعت 10:52:19
تعداد بازدید: 144
خاطرات صحنه
email pdf word plus minus reset color
خاطرات صحنه در برگیرنده خاطرات اینجانب در طول سالهایی است که در صحنه تاتر نقش آفرینی داشتم چه در نقش نویسنده و کارگردان و بازیگر چه در نقش معلم تاتر؛ در آغاز خاطراتی از دوستان سفر کرده را روایت می کنم. هدف یادی از آن عزیزان و البته روایت بخشی از تاریخ تاتر استانمان است که قطعا از سایر عزیزان فعلی نیز نامی به میان خواهد آمد اولین خاطره را با زنده یاد استاد احمد حبیب زاده در دو یا سه بخش روایت خواهم کرد.

عکس اصلی خبر

مهدی عطایی دریایی

چند خاطره از استاد حبیب زاده

نام احمد حبیب زاده در تاریخ تاتر هرمزگان باقی است و بی شک یکی از چهره های ماندگار تاتر ما زنده یاد احمد حبیب زاده است. زنده یاد احمد حبیب زاده به تاتر و هرمزگان عشق می ورزید و بخش زیادی از بهترین دوران عمرش را در راه تاتر هرمزگان صرف کرد. از این رو تلاش‌ها و زحمات او برای تاتر و تربیت کردن شاگردان تاثیر گذار قابل تحسین و تقدیر بود .

اما چند خاطره از زنده یاد حبیب زاده دارم که یکی از این خاطره ها را امروز و بقیه را در روزهای آینده نقل میکنم

یک: سال 55 بود و من میخواستم پس از چند سال تاتر کار کردن، تجربه ای در ساخت فیلم داشته باشم و اگه شد به کلی برم سینما و تاتر را رها کنم. با دوستان حمید و محمد ضعیفی رفتیم و در سینمای آزاد اسم نوشتیم سینمای آزاد جایی بود که هنرمند روشنفکر آن زمان در آن جمع بودند و در آنجا محدودیتی برای ساخت فیلم جز از نظر فنی وجود نداشت. نه حراستی نه ممیزی و کار کردن راحت بود آن زمان استاد محمد عقیلی رئیس و استاد نعیمی معاون سینمای آزاد بندرعباس بودند پس از ثبت نام و چون ما هرسه نفر سوابقی خوب در تاتر صحنه و تلویزیون داشتیم و شناخته شده بودیم بدون گذراندن دوره آموزشی اقدام به ساخت فیلم کردیم. و بطور عملی با اصطلاحات فنی فیلم و سناریو و مونتاژ آشنا شدیم .

من اولین فیلم هشت بنام سرانجام با بازی خوب دوست عزیزم حمید ضعیفی که کاری ابزورد و پوچ گرایانه بر اساس نگرش به هستی بود. و دومین فیلمم بنام «فقط یک راه» که به نوعی ادامه فیلم قبلی بود را با بازی زنده یاد دوست تازه سفر کرده ام محمد ضعیفی و خواهرم فریده و آقای عباس موذن زاده و با دوربین پیشرفته ده چهارده (1014) که متعلق به حمید ضعیفی بود و دوربینی پیشرفته تر از دوربین سینمای آزاد بود، ساختم .

نوبت به فیلم سومم بنام «بی بری» رسید بی بری ویژگی خاص خود را داشت و یا حداقل من می خواستم  متفاوت از دو فیلم قبلی بسازم دو روایت مستند از روش درمان بیماری بی بری که حد و اندازه آن بیشتر از حد استاندارد فیلم هشت بود؛ هم مدتش طولانی بود حدود 20 دقیقه و هم میخواستم با دو دوربین بسازم اما هم زمان فیلم و هم شیوه کار بر خلاف مقررات فیلم 8 بود با صحبت با  استاد نعیمی سرانجام ایشان اجازه دادند که من با دو دوربین و دو فیلم بردار کار کنم چیزی کم سابقه در تاریخ فیلم هشت .

فیلم دو بخش داشت و استاد حبیب زاده در بخش اول فیلم در نقش بی بری بازی می کرد. نکته اینکه تمام اعضای خانواده من در بخش دوم که روایتی از دزدیده شدن نوزاد و دادن دل او به بی بری بود بازی می کردند .

اما با اینحال که من و حمید و محمد ضعیفی که اخیرا رخت سفر بست و رفت و داغ بر دل من و دوستانش نهاد بی نهایت دوست و صمیمی بودیم اما من به جناب حبیب زاده پیشنهاد نقش بی بری دادم که نقش سختی بود و گریم سخت و سنگینی داشت که استاد اسدالله جعفری و عزیز شیردل مسئولیت طراحی و اجرای گریم آن را به عهده داشتند. آقای حبیب زاده به لحاظ اندام و چهره به تصویر سینمایی من نزدیکتر بود

اما دوست عزیزم حمید ضعیفی که هرکجا هست خدا یارش باد و به سلامت باشد هم خودش در ساخت فیلم بی بری در کنارم بود و با من همراهی می‌کرد .و هم دوربینش را در اختیارم گذاشت وقتی همه چیز مهیا شد ما ساخت فیلم را شروع کردیم لوکیشن اصلی بخش اول کوهستان بود که با وجود هوای گرم تابستان و کمبود وسیله نقلیه برای رفتن به آنجا برای همه دوستان و از جمله احمد آقا که گریم سنگینی داشت سخت بود. یه روز فیلمبرداری  طول کشید و همه معطل آماده شدن عوامل فنی بودیم به جناب حبیب زاده گفتم ببخش که در این وضعیت معطل شده ای جواب داد مهم اینه که کار خوب از آب در بیاد این شرایط را میشه تحمل کرد .

به هر حال ساخت فیلم بدون داشتن بودجه ای و یا پرداخت حق الزحمه ای به بازیگران و عوامل فیلم حدود یک هفته با آن شرایط سخت و نبود امکانات در کوه های گرم بندرعباس به طول کشید .

اما زنده یاد حبیب زاده با تحمل آن شرایط سخت بازی خوب و درخشانی از خود در فیلم بی بری به یادگار گذاشت .

یادش گرامی و خاطرش جاوید باد .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3444
تاریخ :1399/05/04 ساعت 10:52:19
تعداد بازدید: 144
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی