گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2915
تاریخ :1396/10/17 ساعت 08:28:28
تعداد بازدید: 67
تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس
email pdf word plus minus reset color
مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس گفت: تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از سه میلیون لیتر بنزین با اکتان ۸۷ در هر روز به ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ با اکتان ۹۱ رسید.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، محمدعلی دادور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ستاره خلیج‌فارس مدرن‌ترین پالایشگاه خاورمیانه با مساحتی حدود 700 هکتار در 25 کیلومتری بندرعباس واقع شده که شامل واحدهای اصلی پالایشگاه و دو واحد جانبی خط لوله و واحد آبخیز دریاست.

وی با بیان اینکه کاهش آلایندگی محیط‌زیست و خودکفایی کشور در تأمین فراورده‌های استراتژیک از مهم‌ترین دستاوردهای این پالایشگاه است، افزود: پالایشگاه در سه کرین با ظرفیت پالایش روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی حاصل از پالایشگاه‌های عسلویه و تولید 36 میلیون لیتر بنزین در روز به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی کشور شناخته می‌شود.

دادور با اشاره به اینکه این پالایشگاه با ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر در میعانات گازی و جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل آن به محصولات باارزش کشور را در تولید انواع سوخت ازجمله بنزین، گازوئیل، سوخت جت خودکفا خواهد کرد، افزود: ستاره خلیج‌فارس در سه فاز با ظرفیت هر فاز 120 هزار بشکه‌ میعانات گازی طراحی شده است؛ این پالایشگاه دارای 30 واحد عملیاتی، 20 واحد فرایندی و 10 واحد جانبی است.

وی با بیان اینکه در این پالایشگاه سه واحد تصفیه هیدروژنی نفتا در نظر گرفته شده که هدف آن خارج کردن گوگرد  و سایر سموم از نفت خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت هر واحد به میزان 78 هزار بشکه در روز به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تصفیه هیدروژنی نفتا در کشور شناخته شده است و محصولات این واحد شامل نفتای سبک، میانی و سنگین است.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با اشاره به اینکه این پالایشگاه دارای سه واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک شیرین است که هر کدام از واحدها برای 2هزار بشکه در روز طراحی شده‌اند، خاطرنشان کرد: هدف واحدهای ایزومریزاسیون نفتای سبک شیرین، تولید بنزین عاری از بنزن و سایر آروماتیک‌ها جهت دستیابی به سطح استاندارد یورو 5 است.

دادور با بیان اینکه این پالایشگاه دارای سه واحد اوکتان‌ساز که خوراک هر کدام 45 هزار بشکه در روز نفتای میانی پالایش شده است، ابراز کرد: برای تولید بنزین با ریفورمیت با اوکتان 100 و مقدار بنزن کمتر از 1.5 درصد حجمی طراحی شده‌اند؛ محصولات این واحد ریفورمیت با اوکتان بالا، گاز هیدروژن غنی شده و گاز مایع است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به نزدیکی محل احداث پالایشگاه به دریا پروژه آب‌گیر با ظرفیت 200 هزار مترمکعب در ساعت در فاصله شش کیلومتری جنوب پالایشگاه احداث شده است، اظهار کرد: آب دریا به‌وسیله چهار خط لوله از فاصله 1500 متری و عمق 16 متری به ساحل منتقل و توسط هشت پمپ به ظرفیت هر یک 12 هزار و 600 مترمکعب در ساعت به پالایشگاه منتقل شده و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی از طریق کانال برگشت به دریا بازگردانده می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس  با بیان اینکه پالایشگاه‌های گازی عسلویه گازهای متان و اتان را پس از جداسازی و شیرین‌سازی به‌عنوان گاز طبیعی به خط لوله سراسری گاز تزریق می‌کنند و میعانات گازی جدا شده به پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس ارسال می‌شود، افزود: جهت انتقال خوراک پالایشگاه از فاز جنوبی بندرعباس تلمبه‌خانه‌ای در عسلویه میعانات گازی را به‌وسیله خط لوله 36 اینچی به پالایشگاه ارسال می‌کند و خوراک در ساعت 12 هزار و 500 مترمکعب با فشار 90 بار از عسلویه به پالایشگاه می‌آید.

دادور با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی به سمت پالایشگاه می‌آید، اضافه کرد: پالایشگاه برای 160 هزار بشکه طراحی شده و امکان افزایش ظرفیت تا 500 هزار بشکه را دارد؛ ما در پالایشگاه پنج مخزن ذخیره‌سازی خوراک به ظرفیت 500 هزار بشکه داریم.

وی با بیان اینکه سوخت این پالایشگاه از شبکه سراسری دریافت می‌شود، تصریح کرد: در این پالایشگاه روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 5 تولید می‌شود و در چند روز گذشته سومین محموله 40 میلیون لیتری از پالایشگاه به انبار ارسال شد.  مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس  با اشاره به اینکه مجموعاً 80 میلیون لیتر بنزین یورو 5 به شرکت ملی پخش ارسال شده و به‌طورکلی بیش از یک میلیارد و 500 میلیون لیتر بنزین از این پالایشگاه تحویل داده شده که میزان اکت آن‌ها به‌جز محموله آخر که بیش از 91 بوده 87 بوده است، خاطرنشان کرد: به‌زودی یک محموله 20 میلیون لیتری دیگر نیز به شرکت ملی پخش تحویل داده می‌شود.

دادور با بیان اینکه در سه ماه گذشته تولید بنزین از 2.3 میلیون لیتر به 12 میلیون لیتر رسیده است، تصریح کرد: دلیل این افزایش سرعت در فرآیند تولید بنزین در پالایشگاه، شناسایی و رفع مشکل وجود مقداری گوگرد در مبدل‌ها، مشکلاتی در سیستم کنترل پالایشگاه و نشتی سیستم بخار پالایشگاه  و همچنین رفع مشکل دریافت خوراک بوده است.

وی با تأکید به اینکه بخشی از هزینه این پالایشگاه باید از بخش تولید پوشش داده شود و همچنین نیاز به وام داشتیم که 260 میلیون یورو از صندوق ملی مصوب شده است، عنوان کرد: ‌روزانه 25 هزار بشکه نفت گاز و نفت سفید به شرکت پخش تحویل داده می‌شود و در حال حاضر نزدیک به 14 هزار بشکه نفتای ترش مازاد در پالایشگاه تولید می‌شود که با توجه به اینکه جزو پنج فراورده اصلی نیست مجوز فروش آن را اخذ کرده‌ایم و اولین محموله نفتا به‌زودی صادر خواهد شد؛ البته تاکنون چهار محموله نیز در سال گذشته صادر شده است.  مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس  با بیان اینکه روزانه سه میلیون و 400 هزار لیتر گازوئیل در ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود افزود: میزان گوگرد این گازوئیل پایین است اما تا یک ماه آینده این فرآورده نیز یورو5 خواهد شد. همچنین روزانه 500 هزار لیتر گاز مایع در پالایشگاه تولید می‌شود که فعلاً استاندارد یورو 5 را ندارد.

دادور با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران خارجی تقاضای زیادی برای مشارکت مالی گرفته‌اند اما ما تصمیم گرفتیم از سرمایه‌گذاری‌ها استفاده نکنیم و از داخل تأمین مالی داشته باشیم، بیان کرد: از 11 سال گذشته تاکنون سه میلیارد و 859 میلیون یورو در این پالایشگاه هزینه شده است و برای تکمیل دو فاز باقیمانده 240 میلیون یورو سرمایه نیاز داریم.

وی با بیان اینکه برآورد اولیه ما برای تکمیل این پالایشگاه 2.6 میلیارد یورو بوده اما با توجه به تحریم‌ها تغییر نرخ ارز و برخی اتفاقات دیگر نتوانستیم طی مدت‌زمان تعیین شده و با اعتباری که هدف‌گذاری شده بود پالایشگاه را تکمیل کنیم، ابراز کرد: با استخدام 120 نفر از کارکنان این پالایشگاه به مشکلاتی برخورده بودیم که در حال حاضر همه این 120 نفر به پالایشگاه بازگشتند.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس  در پایان با اشاره به اینکه‌ در حال حاضر زمان دقیق قطع واردات بنزین مشخص نیست، ابراز کرد: امیدواریم تا سال آینده صادرکننده باشیم هرچند که مشخص نیست پالایشگاه ستاره مستقیماً بنزین را صادر می‌کند یا این کار توسط وزارت نفت انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحد‌های تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در غرب بندرعباس واقع شده است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2915
تاریخ :1396/10/17 ساعت 08:28:28
تعداد بازدید: 67
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی