گروه: ورزشی
شماره روزنامه:2955
تاریخ :1396/12/27 ساعت 07:57:38
تعداد بازدید: 290
ورزش هرمزکان در سالی که گذشت ؛ بحران مالی در پایتخت اقتصادی کشور
email pdf word plus minus reset color
فوتبال : در سال 96 فوتبال استان صاحب چندین نماینده در سطوح مختلف فوتبال کشور شد که به بررسی یکایک آنها می پردازیم و مطلب خود را با بررسی تیم شهرداری بندرعباس آغاز می کنیم. نارنجی پوشان شهر بندر که پس از 8 سال حضور در دسته یک به دسته دو کشور سقوط کردند، در دسته دو دچار فراز و نشیب های بسیاری شدند و برای سومین سال متوالی، دارای شروع بسیار خوب و پایانی وحشتناک بودند.

عکس اصلی خبر

تیم شهرداری که امسال کار خود را با یکی از مربیان کارنامه دار کشور در لیگ دسته دوم آغاز کرد، در مرحله اول مسابقات به هیچ تیمی رحم نکرد و به جز مقطع کوتاهی، در میانه فصل، همه تیم ها را از دم تیغ گذراند، به طوری که در یک گروه 11 تیمی با کسب  7 امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم، با اقتدار کامل به دور بعد صعود کرد. اما باز مشکل دو سال قبل گریبان تیم شهرداری را گرفت، به گونه ای که در مرحله دوم مسابقات، در سه مسابقه ابتدایی خود متحمل شکست های بدی شدند که قابل توجه ترین آنها، باخت سنگین چهار بر یک، برابر شاهین شهرداری بوشهر در استادیوم خلیج فارس بود.  البته اتفاقات تاسف باری که در جریان مسابقه رخ داد و باعث سیاه شدن پرونده فوتبال استانمان در سطح ملی شد، این بود که سرمربی شهرداری بندرعباس برخلاف سرپرست و مدیرعامل تیم شهرداری بندرعباس کاملا جانب دروازه بان و بازیکنان خاطی خود را گرفت و به جای این که دلایل حرکات عجیب دروازه بان را بررسی نماید، به توجیه این حرکات پرداخت. حال ما از مسئولین تیم شهرداری این توقع را داریم که از کنار اتفاقات عجیب مسابقه شهرداری و شاهین شهرداری بوشهر به راحتی عبور نکنند و با استفاده از کارشناسان زبده و بررسی موشکافانه ی کامل بازی بپردازند تا حداقل بتوانند شک و تردیدهای فوتبال دوستان را برطرف نمایند. در حال حاضر هم که شهرداری پس از سه باخت از سه مسابقه در مکان اخر جدول 6 تیمی قرار دارد، از دید همگان شانس بسیار کمی برای صعود به دسته یک دارد، در حالی که چنین نظریه ای اصلا درست نیست، چون تیم شهرداری در 3 مسابقه ابتدایی خود با 3 تیم بالای جدول روبرو شد و 2 بازی را هم خارج از خانه برگزار کرده، پس تیم شهرداری می تواند با پیروزی در دو بازی باقیمانده، با تمرینات مناسب و انالیزکردن حریفان پیش رو،با قدرت  دور رفت را که با حریفان نسبتا ضعیفتری دارد،برنده از زمین بیرون آمده و  دوباره به جمع مدعیان صعود بازگردد. و با توجه به گرمای شدن هوا، می تواند  در دور برگشت که میزبانی سه بازی را دارد با اطمینان بیشتری به بردی خود بیندیشد و  امیدوارانه تر به کسب امتیازات لازم و حداقل صعود به پلی اف  نظر داشته باشد، از سویی لازمه این امر همت و تلاش مسئولین تیم شهرداری است، زیرا اگر تیم با این کادر فنی به کار خود ادامه دهد ، بنظر نمی رسد  نتیجه لازم را بگیرد،  با تعویض کادر مربیگری و وارد کردن شوک امید، می توان روح تازه ای در بدنه تیم شهرداری بدمید، مربیان بزرگی در فوتبال ما هستند که برای نتیجه گیری در شرایط بحرانی تخصص دارند، فقط برای ادامه کار باید به این نکته توجه کرد که سرمربی فعلی بهتر از جایگزین کردن یک سرمربی سطح پایین است، چرا که حافظه ورزشی مان این نکته را به خوبی برای ما به اثبات رسانده است  و از قدیم الایام هم قانون نانوشته ای در فوتبال وجود داشته است که مدیران تیم ها باید قبل از کنار گذاشتن کادر ضعیف خود، به فکر یه جانشین مناسب باشند و در صورت مهیا بودن جانشین مناسب اقدام به تعویض سرمربی  کنند. حال امیدواریم اتفاقات ناگواری که در روزهای پایانی سال 96 برای شهرداری رقم خورد، تبدیل به یک موفقیت بزرگ در سال 97 شود. چون تیم بزرگسالان فوتبال شهرداری از معدود تیم های ورزشی استان است که از یک بنیه مالی قوی برخوردار است و توانایی تیمداری در سطح های بالاتر از دسته دو کشور را هم دارد.

دیگر تیم فوتبال استان  آلومینیم المهدی بود که در این سالها دچار حوادث بسیاری شده است.  از جمله آن می توان به سقوط از لیگ برتر تا دسته سه، در عرض سه سال اشاره کرد. اتفاقات تیم آلومینیم، در سال ۹۶ نیز مورد توجه بسیاری از فوتبال دوستان قرار گرفت. این تیم که سال گذشته به لیگ دسته سه کشور سقوط کرده بود، واز سویی کارخانه آلومینیم المهدی علاقه ای برای ادامه تیمداری  نداشت، ابتدا به شرکت سفیر واگذار شد و حتی مسئولین این شرکت اقدام به انتخاب سرمربی و بازیکنان خود کردند، اما پس از مدتی آقای پورمحسن که قبلا مدیرعامل باشگاه سپیدرود رشت هم بوده است، از تغییر نام و فروش امتیاز آلومینیم به گامرون خبر داد و ادعای مالکیت آن را کرد، که گفته  ایشان هم ادعای درستی بود و پس از کش و قوس های فراوان، گامرون با سرمربیگری پورسبزعلی، در مرحله نهایی لیگ دسته سوم کشور، حضور پیدا کرد. در ضمن مسئولین گامرون بارها به این نکته اشاره کردند که هیچ مشکل مالی برای تیمداری ندارند و می خواهند در عرض چندسال دوباره به سطح اول فوتبال کشور بازگردند. حتی قبل از شروع مسبقات، 10 درصد از مبلغ قرارداد بازیکنان را پرداخت کردند. اما این روزهای خوش هم دوام چندانی نداشت، چرا که بدهی های فصول قبل تیم آلومینیم گریبان مسئولین گامرون را گرفت. این اتفاق در حالی افتاد که مدیران گامرون در ابتدای خرید امتیاز تیم، به توافق رسیده بودند که پرداخت بدهی های قبلی آلومینیم که بالغ بر یک میلیارد و ششصد میلیون تومان است، بر عهده آنها نباشد، اما با شروع مسابقات، فدراسیون فوتبال مشکلات زیادی را برای این تیم ایجاد کرد و حتی در هفته دوم این مسابقات، از برگزاری بازی دو تیم گامرون و جندی شاپور دزفول بدلیل بدهی های قبلی تیم آلومینیم ممانعت به عمل آورد که چنین رخدادهایی سبب افت تیم نوپای گامرون، در نیم فصل اول دسته سه کشور شد.  گامرون در این نیم فصل از 9 بازی، صاحب 5 تساوی و 4 باخت شد و در قعر جدول قرار گرفت. اما در دور برگشت پس از کسب دو پیروزی پیاپی جان دوباره ای گرفت و جایگاه خود را در جدول مسابقات افزایش داد و از رتبه آخر جدول یک پله بالاتر آمد. حال امید می رود با توجه به انگیزه ای که مدیران گامرون برای تیمداری در فوتبال استان دارند، این تیم حداقل در سال جاری سهمیه استان را در دور نهایی دسته سوم حفظ کند تا از سالهای آینده چشم به صعود به دسته های بالاتر داشته باشد .

ستارگان بوستانو و خلیج فارس میناب دیگر نمایندگان استانمان در فوتبال کشور بودند. این دو تیم که مجوز حضور در زیرگروه لیگ دسته سه کشور را به دست آورده بودند به ترتیب نتایج متوسط و ضعیفی کسب کردند به طوری که ستارگان بوستانو با هدایت سهیل الدین پورنگ پس از پایان مسابقات به رتبه چهارم دست یافت و توانست در مسابقات زیرگروه دسته سوم باقی بماند. اما تیم خلیج فارس میناب با سرمربیگری رضا نوری زاده پس از کسب رتبه ششم به لیگ استانی سقوط کرد.

همچنین از اتفاقات قابل توجه فوتبال استان در سال 96 می توان به نتایج تیم فوتبال دانش آموزی هرمزگان اشاره کرد که پس از قهرمانی در مسابقات داخلی به عنوان نماینده کشورمان در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی جمهوری چک حاضر شد و پس از کسب 4 برد و 1 مساوی و 3 باخت در بین 24 تیم شرکت کننده به مقام نهم رسید.

فوتسال

پرسروصداترین تیم استانمان با فاصله زیاد، آذرخش سرخون بود که حاشیه های زیادی برای این تیم در سال جاری بوجود آمد. این تیم که با مشکلات عدیده مالی دست و پنجه نرم می کرد، کار خود را با مدیریت و کادرفنی فصل گذشته اش ادامه داد و در ابتدای فصل با توجه به قول هایی که مسئولین استانی داده بودند، اقدام به خرید بازیکنان بسیار خوبی نظیر خیام ، قنبرزاده و برمشوری کرد، به طوری که هواداران به آینده تیم بسیار امیدوار شدند. اما با شروع فصل هیچ کدام از آن وعده و وعیدهای مسئولین عملی نشد. در هفته اول مسابقات که بدلیل چوب لای چرخ گذاشتن های کمیته فوتسال، تیم آذرخش در مشهد حاضر به حضور در زمین مسابقه نشد و بازی توسط فدراسیون سه بر صفر به نفع فرش آرا اعلام شد و در هفته های بعد هم تیم آذرخش شکست های بدی را پذیرا شد، به گونه ای که از 7بازی نخست متحمل 6 شکست شدند.  ذکر این نکته هم جالب است که تا لحظه شروع بازی آذرخش و گیتی پسند، در هفته ششم ، 6 نفر از بازیکنان آذرخش بدلیل دریافت نکردن مطالبات مالی خود، حاضر به حضور در زمین مسابقه نشدند. اما با شروع مسابقه نظرشان عوض شد و در زمین حضور پیدا کردند. در واقع مشکلات دست به دست هم می داد تا مربیان و بازیکنان آذرخش تمرکز لازم را برای حضور در مسابقات و کسب پیروزی نداشته باشند. اما از هفته هشتم، مسابقات با حضور استاندار هرمزگان در رختکن تیم آذرخش قبل از دیدار با تاسیسات دریایی و قول مساعد ایشان برای حل مشکلات مالی ، بازیکنان و مربیان این تیم روحیه دوباره ای گرفتند و نتایج خوب این تیم آغاز شد به گونه ای که در ادامه مسابقات موفق به شکست تاسیسات ، شهرداری ساوه ، پارسیان شهرقدس ، فرش آرا مشهد ، هیات قم ، شهروند ساری و ارژن شیراز شدند. البته مشکلات مالی آنها تغییر آنچنانی نکرده بود و کماکان پابرجا بود، اما همت کادر فنی بومی و بازیکنان تیم آذرخش باعث کسب رتبه بسیار خوب هفتم در پایان لیگ برتر فوتسال کشور شد. البته شک نداریم که با شروع فصل جدید باز هم زخم مشکلات تیم آذرخش سرباز خواهد زد. چون مسئولین استان، هیچ وقت به دنبال یک راه حل دائمی نیستند و یک منبع درآمد ثابت را برای تیم ها مشخص نمی کنند، بلکه مشکلات تیم را به صورت روزانه و با خواهش و تمنا حل می شود، به راستی تا کی می توان به صورت کج دار و مریز تیمداری کرد و جایگاه تیم های استان را حفظ کرد. حال امیدواریم سرنوشت تیم های فوتبال و والیبال آلومینیم المهدی برای مدیران تیم آذرخش و مسئولین استان درس عبرتی باشد، چون تیم فوتبال آلومینیم هم زمانی 20 هزار هوادار را به استادیوم می کشاند، اما این روزها از آن تیم و اقتدارش هیچ اثری نمانده است.

از دیگر اتفاقات رشته فوتسال می توان به انتخاب فهیمه زارعی بازیکن بشاگردی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز به عنوان برترین بازیکن فوتسال بانوان ایران در سال 95 اشاره کرد و در ضمن گل فهیمه زارعی که به مالزی زده شد به عنوان بهترین گل سال 2016 انتخاب شد.

فوتبال ساحلی :

در عرصه فوتبال ساحلی تیم مردان شهرداری بندرعباس که سال قبل از لیگ دسته یک به لیگ برتر راه پیدا کرده بود با هدایت حمید پوررضایی نتایج سطح پایینی گرفت، به طوری که در بین یازده تیم شرکت کننده با کسب 18 امتیاز به مقام هشتم رسید. این رتبه ضعیف در حالی بدست آمد که تا چند سال پیش استان ما مدعی اصلی قهرمانی در فوتبال ساحلی بود. اما در این چند سال، استانهای دیگر در این رشته سرمایه گذاری و رشد کردند. اما تیم های ما با تغییر نکردن شرایط قبلیشان و حرکت نکردن به سوی پیشرفت، روز به روز تنزل کردند و جایگاه خود را در بین مدعیان از دست دادند. البته نمی توان دلیل این افت را فنی دانست، بلکه دلیل اصلی آن حمایت نکردن مدیران کلان ورزش استان است که برای نمونه می توان به حضور پیدا نکردن تیم شهرداری در مسابقه با ایفا اردکان، بدلیل مشکلات مالی اشاره کرد. اما در عرصه بانوان با توجه به نوپا بودن این رشته در استانهای دیگر، شرایط به کلی فرق می کند به گونه ای که تیم بانوان شهرداری با 10 برد متوالی و کسب 30 امتیاز، قهرمان بلامنازع لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان شد و خانم گلی مسابقات را نیز مهسا عرب و وجیهه ژاله، دو بازیکن شهرداری بدست آوردند. گفتنی است تیم شهرداری برای ششمین بار قهرمان لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان شد.

سایر رشته ها :

در رشته بسکتبال تیم های هرمزگان به افتخارات زیادی دست یافتند که برای نمونه می توان به قهرمانی بسکتبال جوانان هرمزگان در کشور ، صعود تیم شهدای خورگو بندرعباس به سوپرلیگ بانوان ایران و قهرمانی تیم بسکتبال شهرداری بندرعباس در لیگ دسته دوم و راهیابی به لیگ ملی بسکتبال اشاره کرد. در رشته قایقرانی نیز درخشش هدیه کاظمی و کیانا کمال زاده، در مسابقات قایقرانی آب های آرام بانوان آسیا، مایه خوشحالی ورزش دوستان استان شد.

علیرضا محمدی


up email pdf word plus minus reset color
گروه: ورزشی
شماره روزنامه: 2955
تاریخ :1396/12/27 ساعت 07:57:38
تعداد بازدید: 290
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی