گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2935
تاریخ :1396/11/18 ساعت 08:25:16
تعداد بازدید: 99
یادی از استاد عبّاس سایبانی
email pdf word plus minus reset color
صبح زود یکی از روزهای گرم تابستان، در تیرماه 1374، مرحوم استاد عبّاس سایبانی و استاد علی رضایی؛ دو تن از دبیران دانشمند و استادان دانشگاه و از نویسندگان و فضلای بندرعباس، از مرکز استان هرمزگان از مسیر بندرکنگ و بندرلنگه به بستک آمدند و از آن‌جا به سوی دهنگ حرکت کردند و ساعت 2 بعد از ظهر، به بنده منزل، وارد شدند و مفتخر فرمودند.

عکس اصلی خبر

احمد حبیبی- بستک

(1315-1394)

پس از صرف ناهار و استراحت، در محلّ کتابخانه‌ام، میزگردی تشکیل شد. استادان میهمان که بر سبیل کرامت و عنایت، در این گرمای گرم، آن راه دور و دراز بندر- دهنگ را درنوردیده بودند، ما را به فیض رساندند. من، فرزندان، پسر دایی‌ها و آشنایانم از بیان سحر انگیز و کلام دل دل‌نشین و شیرین  ایشان، محظوظ گشتیم و بهره‌ها بردیم .

مرحوم استاد سایبانی از خاطرات دوران تحصیلش در دانشگاه تهران گفت و چه زیبا قصیده‌ای غرّا از منوچهری دامغانی خواند که تمام آن حفظ بود. از سال‌هایی که رییس آموزش و پرورش شهرستان بندرلنگه بوده، نکته‌های بسیار جالبی بیان کرد. در پایان، با خّط زیبای نستعلیق خویش در دفتر یادبود کتابخانه، آن‌چنان جملاتی به نگارش درآورد که نثر مسجّع سعدی و عین‌القضات همدانی و قائم مقام فراهانی را تداعی می‌نمود .

این‌جانب نیز روزنامه‌ی ایران نوین بندرعباس در سال 1353 را ارائه کردم که یک صفحه به نام «گلگشت آدینه» به قلم استاد عباس سایبانی در شرح و بسط اشعار نغز شاعران ایران، دیدگان را به خود جلب می‌کرد .

و اما من و استاد رضایی که در دانشگاه شیراز، هم‌کلاس بوده‌ایم و در محضر استادانی بنام؛ هم‌چون: دکتر علی محمّد مژده، دکتر محمّد حسین اسکندری، دکتر منصور رستگار فسایی، دکتر سیّد جعفر مؤیّد شیرازی، دکتر غلام‌رضا افراسیابی، دکتر محمّد حنیف فقیهی، دکتر مصطفی ثامنی، دکتر محمّد یوسف نیّری، دکتر محمّد رضا ملک و ... زانوی تلمّذ به زمین زده‌ایم، گپ و گفت‌هایی فراوان و داستان‌هایی از آن دوران با هم داریم. آری، ما یک گروه ستّه(شش نفره) هم‌درس و هم‌خانه بودیم که باید در این باره نه یک مقاله، که یک کتاب باید نوشت .

1- علی رضایی از بندرعباس

2- محمّد باقر موحّدی از رودان

3- احمد نوروزی از گراش

4-عبدالله محمّدی از دشتی گاوبندی(پارسیان )

5- ابراهیم زارع از دشتی گاوبندی(پارسیان )

6- احمد حبیبی از دهنگ بستک

حسن ختام این نشست فرهنگی- ادبی، یک رباعی جذّاب بود که استاد علی رضایی، فی‌البداهه سرود و در جمع خواند و بر نُزهت و شادی محفل افزود :

از بندر و لنگه، ز کنگ آمده‌ایم

با شوق به سویت، ای دهنگ آمده‌ایم

هرچند که در سینه، سخن‌ها داریم

در پیش بزرگان تو، گنگ آمده‌ایم


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2935
تاریخ :1396/11/18 ساعت 08:25:16
تعداد بازدید: 99
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی