گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3137
تاریخ :1397/11/17 ساعت 10:03:48
تعداد بازدید: 2717
هرمزگاني ها درباره «بيست و سه نفر» چه گفتند
email pdf word plus minus reset color
«بيست و سه نفر» نفر فيلمي به کارگرداني مهدي جعفري محصول سال 1397 ميباشد. اين فيلم براي نخستين بار در سي و هفتمين دوره جشنواره فيلم فجر به نمايش درخواهد آمد. در روز اول تصوير برداري فيلم قاسم سليماني از اين پروژه ديدن کرد.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايسنا، بيست و سه نفر با بازي سعيد آلوعبادي، رضا نوري، حسين پوريده  در سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر در بندرعباس اکران شد.

فيلم سينمايي «بيست و سه نفر» اقتباسي از خاطرات گروهي از رزمندگان نوجوان ايراني است که در جريان جنگ ايران و عراق در سال 1361 به اسارت نيروهاي عراقي درآمدند. اين گروه کم سن و سال بين 13 تا 17 سال سن داشتند.

يک جامعه شناس ارتباطات عنوان کرد: بيست و سه نفر روايتي مستند است که چند سال پيش مطرح شد و کتاب آن هم توسط آقاي يوسف زاده به چاپ رسيد.

دکتر رضا هاشمي زاده افزود: اين فيلم تلاش زادي کرده است که به روايت اصلي اتفاق افتاده در حدود 30 سال قبل وفادار بماند. به نظر مي آيد از اين لحاظ کمي در روايت سينمايي ضربه خورده است. وي ادادمه داد: به نظر شخصي من بعضا ريتم کند شده و به دليل اين که کارگردان يا همان نويسنده بسيار به متن وفادار بودند و همين باعث شده بود رو.ايت سينمايي درگير حاشيه هايي از جمله اين که مستند گونه جلو برود.اين جامعه شناس ارتباطات اظهار کرد: نريشن هايي نيز در فيلم وجود دارد که اگر از اين روايت حذف مي شد فيلم کاملا گنگ مي شد.

هاشمي زاده با بيان اين که متاسفانه زبان بصري و تصويري سينما را کمرنگ و خدشه دار شده است، افزود: به طور کلي از اين که در ژانر دفاع مقدس و جنگ،  فيلمي از روايتي که واقعا اتفاق افتاده است اکران شد تجربه اي خوبي بود، اما به دليل مسئله وفاداري به بيش از حد کارگردان به داستان مستندي که قصد روايت کردن آن را داشت باعث شده که فيلم با ريتم کندي پيش برود.

وي عنوان کرد: کار کردن با يک گروه نوجوان در چنين فيلمي کار دشواري است و از نظر من به خوبي توانسته حس و حال سينمايي را ازدل اين بازي ها درآورد.

هاشمي زاه بيان کرد: فيلم داراي سکانس هاي درخشاني مانند خبر آزادي خرمشهر در زندان است که فوق العاده تاثير گذار بود.

وي در پايان گفت: در مجموع روايتي پايبند به اصل ماجرا بود و  اگر کارگردان جاهايي را حذف کند نتيجه بهتري به دست خواهد آمد. همچنین یک فعال اجتماعی در گفت و گو با ایسنا، ادامه داد: « بیست و سه نفر» یکی از آخرین فیلم های کاندید جشنواره فیلم فجر است.

بنیامین انصاری نسب بیان کرد: این فیلم سعی کرده است به قصه ای که اتفاق افتاده وفادار باشد به همین دلیل به عقیده من نیز نتوانسته است فیلم و درام درستی را به دست آورد.

وی افزود: به نظر من بیست و سه نفر در دسته بندی فیلم های ضعیف قرار دارد. البته دارای لانگ شات، نماها و کلوزآپ خوبی است. بازیگران نوجوان و کودک نیز بازی خوبی داشتند اما آنقدر داستان فیلم درگیر روایت مستند و درواقع قصه گویی می شد که درام و پیوند داستانی که باید در فیلم وجود داشته باشد به ثمر ننشسته بود.

وی اظهار کرد: متاسفانه فیلم، فاقد قدرت و پرو بالی که کارگردان به عنوان پردازش داستان علاوه بر روایت، به فیلم نامه دهد، است.

انصاری نسب با اشره به این که امیدوارم در فیلم های آینده آقای جعفری موفق تر عمل کند، تصریح کرد: تنها نقطه قوت فیلم پوشه های مستندی بود که به فیلم الصاق شده بود، فیلم نیز سعی داشت به این مستندات نزدیک شود اما موفق نشد که داستان را به درستی متصل کند. وی در پایان گفت: به نظر می رسد بیست و سه نفر در بخش کارگردانی موفق به کسب مقام شود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3137
تاریخ :1397/11/17 ساعت 10:03:48
تعداد بازدید: 2717
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی