گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2993
تاریخ :1397/03/21 ساعت 09:12:54
تعداد بازدید: 49
پنج‌شنبه‌بازار میناب، جلوه‌گاه هنر و فرهنگ جنوب
email pdf word plus minus reset color
بوی شرجی و میوه‌های جنوب مدهوش می‌کند آدم را و رنگ‌هایی که پاشیده به پنج‌شنبه‌بازار میناب، هیاهوی مردمی که برای تهیه مایحتاجشان به بازار آمده‌اند و گردشگرانی که محو زیبایی سفال‌ها و زربافی‌ها و حصیربافی‌ها شده‌اند وصف حال هر پنج‌شنبه این بازار است.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، پنجشنبه‌بازار میناب با قدمتی چند صدساله خود هنوز یکی از بازارهای مهم محلی است که از دوران گذشته بجا مانده است و نمایشگاهی از انواع کارهای دستی، هنری و فرهنگی شرق هرمزگان تشکیل می‌دهد که کمتر جای در ایران شما می‌توان پیدا کرد که در یک روز و در یکجا شاهد چنین تنوعی باشد.

در پنجشنبه‌بازار میناب که محل عرضه صنایع‌دستی و تولیدات سنتی و خانگی است انواع حصیربافی، ظروف حصیری، سفال، لوازم دوخت لباس، برقع، ماهی و انواع مواد غذایی عرضه می‌شود؛ این بازار همه‌ساله گردشگرانی از کشورهای اروپایی به‌سوی خود می‌کشاند.

تنوع صنایع‌دستی و تلفیق رنگ و هنر و زندگی که در پنج‌شنبه‌بازار میناب وجود دارد موجب شده از این بازار به‌عنوان موزه‌ای از فرهنگ و هنر به‌جامانده از دوران ‌کهن میناب یاد شود.


از زیبایی‌های ناتمام این بازار و هنر و صنایع‌دستی شگفت‌انگیز موجود در آن که بگذریم مشکلات غرفه داران و فروشندگان این بازار بحثی است که مردم میناب سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اند.


یکی از غرفه داران پنج‌شنبه‌بازار میناب اظهار کرد: برخی از صنایع‌دستی که می‌فروشم کار خودم است و برخی را می‌خرم و می‌فروشم، این محصولات شامل شک، ودو، لبه، برقع، خشابه، نیم بادله، تمام بادله، که برای دوخت پیراهن و شلوارهای سنتی بندری به کار برده می‌شوند و شلوار، لیسی، جلبیل، چادر بندری، است.

وی خاطرنشان کرد: 15 سال است که در این بازار صنایع‌دستی می‌فروشم و 15 سال است حتی یک سایبان ندارم و عوارض هم باید پرداخت کنم.


یکی دیگر از غرفه داران تصریح کرد: 8 سال است در این بازار کار می‌کنم، محصولاتم کاش و پیش است که کاربردش برای سر دیگ یا جا میوه‌ای است و از برگ‌های نخل ساخته می‌شود.

وی مشکلاتش را نبود سایبان و بی‌توجهی مسئولین نسبت به پنج‌شنبه‌بازار عنوان کرد.


یکی دیگر از غرفه داران پنج‌شنبه‌بازار میناب اضافه کرد: 4 سال است در این بازار کار می‌کنم و مشکل اصلی‌ام نداشتن سایه‌بان است، خودمآن‌هم که سایه‌بان می‌زنیم چند وقت یک بار جمعش می‌کنند، سرویس بهداشتی آن‌هم خراب است و هیچ‌وقت آب ندارد.

وی افزود: وقتی از مسئولین می‌خواهیم برایمان سایه‌بان درست کنند می‌گویند خودتان درست کنید، به‌ناچار خودمان درست می‌کنیم بعد عوارضش را هم از ما می‌گیرند.


غرفه دار دیگری بیان کرد: 16 سال است در این بازار کار می‌کنم، ناراحتی قلبی دارم و با زحمت زیادی کار می‌کنم اما فروشم خوب نیست.

یکی دیگر از غرفه داران پنج‌شنبه‌بازار میناب در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: حدود 15 سال است در این بازار مشغول کارم و فکر می‌کنم قدمتش به زمان پدرانمان برگردد، در گذشته در پنج‌شنبه‌بازار پدرانمان شتر گاو می‌فروختند؛ همین جایی که پنج‌شنبه‌بازار صنایع‌دستی است قبلاً پنج‌شنبه‌بازار دام بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بنده نجار هستم و زری‌باف می‌سازم، زری‌باف برای دوخت پاچه شلوار زنان هرمزگانی، مشکل اصلی‌مان آفتاب است و نداشتن سایه‌بان، مشکلاتمان زیاد و است و هر بار امید داریم با عوض شدن مسئولین اوضاع بهتر شود.


به گزارش ایسنا، ۲۵ شهریور ۹۴ در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس، "شیوه سنتی برگزاری بازارهای هفتگی: پنج‌شنبه‌بازار میناب" در "فهرست معرف و در خطر ملی" به ثبت رسید.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2993
تاریخ :1397/03/21 ساعت 09:12:54
تعداد بازدید: 49
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی