گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3162
تاریخ :1397/12/27 ساعت 09:19:46
تعداد بازدید: 1420
جاده هاي جنوب محاله يادم بره
email pdf word plus minus reset color
با رسيدن آخرين روزهاي سال حال و هواي سفر بر روحيات خانه نشيني بسياري از مردم چيره شده و جاده هاي کشور مملو از گردشگراني و مسافران نوروزي مي شود، اگر شما نيز مثل بسياري ديگر دوست داريد سفرهاي نوروزي به سواحل جنوبي سفر کنيد و در شيراز توقف کرده ايد، عنايت کنيد بعد از ديدن مناظر بسيار زيباي شيراز و تماشاي مجموعه هاي اين شهر تاريخي اين بار پاي بر گاز نگذاريد تا يکباره به بندرعباس برسيد ، مسيري که پيش روي شما قرار دارد از مناظر زيبا ، فرهنگ ناب جنوبي تا آثار تاريخي و سوغاتي هاي جالب حکايت از اين دارد که بهتر است لذت اين ديدني ها را با خستگي مرارت بار ساعت ها رانندگي عوض کنيد و در يک کلام ايران خود را بهتر بشناسيد بعد از اينکه از ديدار با شهر حافظ و سعدي و همه ي ديدني هايش سير شديد و عزم سفر به بندرعباس را داشتيد پربار ترين مسير توريست پسند که از لحاظ گردشگري شما را راضي خواهد کرد ، مسير شيراز ، فسا به بندرعباس است، جاده هاي اين مسير دو بانده است ، تردد اگر چه در اين ايام بيشتر است اما در طول راه آبادي بسياري سراهتان قرار دارد و خلاصه اينکه نگراني بابت امداد رساني مردمي خدمات خودرويي و امنيت طول راه نخواهيد داشت .

عکس اصلی خبر

باغ شهر فين

بعد از داراب و عبور از روستاي فورگ به اولين روستاهاي هرمزگان نظير قلاتوئيه،گنج که دقت مي کنيد برايتان جالب است که به فاصله فقط چند کيلومتر لهجه و پوشش مردم تغيير محسوسي کرده است ، اين تفاوت هاي فرهنگي جذاب را از دست ندهيد با مردم روستاها حتما گپ و گفتي داشته باشيد سوغاتي ها کنار جاده را که عمدتا ميوه و لبنيات است امتحان کنيد و با عبور از پست ايست بازرسي معروف گلوگاه که در ارتفاعات زاگرس جنوبي قرار دارد ، آماده باشيد که باغ شهر زيباي فين که در پنج کيلومتري بعد از گلوگاه به يک فرعي ختم ميشود را  دست ندهيد.

فين در فاصله 45 کيلومتري پاسگاه گلوگاه قرار دارد. اين شهر با دارا بودن فضاي وسيعي نخلستان متراکم و خيابانهاي عموماً عاري از بدنه ساختماني به عنوان يکي از نمونههاي نادر و واقعي باغشهر در سطح کشور است.

اغلب اماکن شهر در ميان نخلستانها احداث شده بهطوريکه خيابانها و دسترسيهاي شهر به مثابه شبکههاي ارتباطي يک پارک بزرگ مورد استفاده اهالي شهر قرار دارد.

ضمن اينکه اين باغ شهر  داراي اقامتگاه بوم گردي شبانه است اين اقامتگاه در روستاي مارم قرار دارد، علاوه براين لذت تماشاي آبشار اين روستا نيز از دست نداده ايد. اين آبشار طبيعي آنچنان زيبا و دلنشين است که مي توانيد از صداي ريختن آب آن لذت ببريد.و همچنين دو آسياب قديمي بسيار جالب در جوار اين چربه واقع شده است که بسيار تماشايي هستند.

البته جدا از قلعه تاريخي ، چشمه هاي ابگرم و  باغستان هاي فين مجتمع گردشگري اين باغ شهر نيز بسيار جالب و ديدني است اين مجموعه مشتمل برمحدوده پارک ملت،استخر آقايان و استخر سرپوشيده بانوان ومجموعه کوهستان پارک که در ضلع شمال شرقي شهر و درانتهاي خيابان ملت واقع شده است .

کوه گنو

آخرين منزلگاه گردشگري قبل از رسيدن به بندرعباس، کوه گنو و مناظر بسيار زيباي اين کوهستان حفاظت شده است ، چشمه آب گرم  گنو نيز از لحاظ امکانات رفاهي جزء محدود چشمه هايي است که توانسته سهمي در جذب گردشگران داخلي و خارجي داشته باشد.

امکانات تفريحي و آبدرماني گنو و  با مساحت 30 هکتار و با ظرفيت پارکينگ 16 هزار خودرو از نقاط قوت اين مجتمع براي جذب گردشگران است.

استخر آب گرم و سرد آقايان و بانوان ،جکوزي و  وان انفرادي، هتل 28 واحدي ، مجتمع تجاري ، رستوران و سفره خانه سنتي ، پيست دوچرخه سواري ، درشکه سواري با اسب ، سوار کاري از جمله ديدنيهاي اين تفرجگاه محسوب مي شوند از اين تفرجگاه گذشته اگر عاشق طبيعت بکر هستيد مناظر ديدني و طبيعت اين منطقه ديدني را فراموش نکنيد ، اين آخرين و البته مهم ترين تفرجگاه کوهستاني منطقه است ، با گذر از گنو اين ديگر اختياز با شماست که کدام مسير ديدني را انتخاب مي کنيد خيلي ها با خودرو به غرب بندرعباس عزيمت کرده تا از طريق بندر پل راهي قشم شوند برخي راهي نيز از همان جاده راهي کيش مي شوند، عده زيادي نيز  نيز به سراغ  سواحل بندرعباس و جزيره هرمز مي روند .

بندرعباس

اگر مي خواهيد مثل هميشه بصورت کليشه اي از مناطق گردشگري بندرعباس نظير : ساحل شهر بازارهاي سرپوشيده يا پارک هاي ساحلي ديدن کنيد يا به نقاط تاريخي نظير :  معبد هندوها، موزه مردم شناسي ، حمام گله داري ، عمارت کلاه فرنگي برويد ، معلوم است گردشگر حرفه اي هستيد اما اگر بارها به اين شهر ساحلي تشريف آورده ايد ما برايتان ديدني هاي متفاوتي در نظر داريم که لذت مشاهده اش شما را تا ساليان زيادي به وسوسه تکرار چنين سفرهاي
خاطره انگيزي خواهد انداخت .

براي لمس فرهنگي يک شهر ، بهترين کار نزديکي با پاتوق هاي بکر است جايي که افراد کهنسال بيتوته مي کنند ، اصلا اين بار بجاي رستوران هاي لاکچري و شيک، به چند اغذيه فروشي سنتي برويد، اگر در مرکز شهر هستيد بعد از عبور از هتل هرمز  دنبال اغذيه فروشي روبروي اداره آگاهي جنب نانوايي بگرديد و با نان هاي محلي خوشمزه جنوب آشنا شويد از نان رته ، توموشي بگير تا نان سوراغ همه را با چاشني هاي جنوبي بخصوص مهياوه امتحان کنيد ، اگر هم اطراف ساحل هستيد سري به چهار راه نخل ناخدا بزنيد آن جا نيز اغذيه فروشي محلي خواهيد يافت که خاص گردشگران است و بيشتر نان هاي محلي در آنجا پخت
مي شود.

ضمن اينکه اگر قصد برپا کردن چادر هاي مسافرتي داريد حتما در نقاط تعيين شده که داراي ايستگاه پليس ، خدمات مسافرتي نظير دوش حمام و توالت است  چادر خود را برپا کنيد ، براي گردش چادر خود را رها نکنيد ، پيشنهاد مي کنيم براي آشنايي با آداب رسوم هرمزگان حتما سري به اقامتگاههاي بوم گردي استان بزنيد ، اغلب اين اقامتگاههاي ديدني در  روستاهاي اطراف بندرعباس فعال هستند ، اقامتگاه  پاتل ايسين، تل سياه، سرخون، هماگ بالا و  روستاهاي سلخ، طبل، تبرزين و سهيلي قشم و شهرهاي کنگ، پارسيان، رودان و جزيره هرمز از جمله اين موارد هستند همچنين مي توانيد  براي مشاهده آدرس 100 اقامتگاه رسمي هرمزگان  به سايت هاي آژانس هاي توريستي مراجعه کنيد .

ضمن اينکه از غذهاي محلي استان هرمزگان اصلا چشم پوشي نکنيد اگر خودتان علاقه به ماهيگيري نداريد حتما صبح زود  سري به بازار ماهي بزنيد و سعي کنيد يک بار هم شده يک غذاي جنوبي را در کنار ساحل تهيه کنيد

به همين خاطر نحوه تهيه محبوب ترين کباب ماهي هرمزگان را تقدمتان مي کنيم .

ماهى برشته يا کباب ذغالي ماهي برشته يکي از غذاهاي محلي جزيرهي قشم است. براي درست کردن اين غذا از ماهيهاي ساردين، گاريز، بياح، سنگسر، سرخو، هور و زرده استفاده ميکنند. در روش پخت آن ابتدا داخل شکم ماهيهاي بزرگتر را خالي ميکنند و با سبزيهاي معطر، پياز و ادويه پر ميکنند و روي يک ظرف با شعلهي آتش مستقيم قرار ميدهند. ماهيهاي کوچکتر مانند ساردين را به طور درسته ميپزند. در طبخ آن ماهى‌‌ها را حداقل يک ساعت جلوتر نمک زده تا کاملا نمک را به خود جذب کند و همچنين ورقه فلزى که ماهي بر روي آن قرار ميگيرد، بايد کاملا داغ باشد؛ در غير اين صورت پوست ماهى به ورقه فلزى مىچسبد و کنده مىشود.

دوپيازه ميگو هم امتحان کنيد

خوراک دوپيازه ميگو از غذاهاي جزيرهي قشم است. اين غذا از ميگو، پياز، رب و ادويه درست ميشود. اين غذا را هم ميتوان با برنج  و نان ميل کرد . علاوه براين اسامي برخي غذاهاي معروف استان از اين قرار است :

برنج ديشو، هزاري ،نان توموشي، نان چمچمو. ، سوراخ يا سوراغ،موفلک ،  ضمن اينکه هر طور شده از بازار انبه تهيه کنيد و در منزل ترشي انبه مخصوص هرمزگان تهيه کنيد ، اين هم روش تهيه:

ترشي انبه از ترشيهاي مخصوص هرمزگان است که در ميناب و رودان متداول است و به دو صورت ترشي انبه چغاله يا انبه نارس سالم تهيه ميشود. براي تهيه اين نوع ترشي، تمبر هندي را با زردچوبه و انبه و رب گوجه فرنگي، به شيره تمبر هندي اضافه ميکنند، همه مواد را با سرکه ترکيب کرده و براي مدتي در ظرفي با در محکم نگهداري ميکنند تا حاضر شود.

از غذها گذشته از ديدن جزاير بي نصيب نشويد  و حتما به قشم و هرمز سفر کنيد ، البته اگر در بندرعباس ماندگار شده ايد از محلي ها آدرس سواحل بکر غرب بندرعباس را جويا شويد ، به طبيعت بسيار زيباي روستاهاي اطراف بندرعباس بخصوص ايسين حتما سر بزنيد و حتما  به چشمه هاي آبگرم روستاهاي غرب بندرعباس ، بازار گچين ، پل لاتيدان  تشريف ببريد که برايتان خيلي خاطره انگيز خواهد شد .

گردآوري: کاظم گلخني


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3162
تاریخ :1397/12/27 ساعت 09:19:46
تعداد بازدید: 1420
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی